Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"
Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Kazlų Rūdos Vytauto gatvės 61-ojo namo gyventojai įbauginti. Žmonės nemiega naktimis, kai kurie bando parduoti butus ir išsikelti gyventi kitur. Jų namą terorizuoja padegėjai.
Nuo gegužės mėnesio iki spalio 21-osios keturis kartus name sukelti tyčiniai gaisrai. Rūsyje kelis kartus padegti sandėliukai, o paskutinį kartą uždegtos buto durys, prie jų esantys kilimėliai. Žmonių gyvybėms gresia realus pavojus.
Prarado ramybę
Gražioje vietoje, šalia pušyno, Vytauto gatvėje esančio daugiabučio gyventojai net sapnuote nesapnavo, kad jų ramų gyvenimą ims trikdyti padegėjai. Trijų aukštų namas, kuriame yra 26 butai, neatrodo apleistas. Sutvarkyta aplinka. Pakeisti langai ir durys. Nejaukūs tik koridoriai ir tamsios laiptinės. Gal ir todėl, kad juose tebetvyro dūmų tvaikas. Nuo gegužės mėnesio šiame name keturis kartus buvo tyčia sukelti gaisrai. Visi padegimai įvykdyti naktį, kai žmonės giliai miega.
Iš pradžių nusikaltėliai ėmėsi rūsyje esančių sandėliukų. Ypač pavojingas buvo spalio 1-osios gaisras, kai apie 1 val. nakties užsidegė sandėliukas, nuo apačios iki viršaus prikrautas visokių rakandų, skudurų. Pirmo aukšto gyventojai pabudo nuo gerklę graužiančių dūmų, kurių buvo pilnas koridorius, smalkės skverbėsi į butus. Žmonės negalėjo išeiti į koridorius, aplink buvo tik dūmai. 28 metus šiame name gyvenanti Romutė sako pirmą kartą pajutusi, koks baisus yra gaisras. Aplink tamsa, suodžiai, gerklę graužia dūmai, atrodo, tuoj uždusi, niekur išeiti negali, nes nieko nematai, girdi, kaip kažkas tranko durimis“, – tos nakties išgyvenimais dalijosi moteris.
Gesinti gaisro atskubėjo trys ugniagesių komandos. Dūmai veržėsi iš rūsio (vėliau pasirodė ir liepsnos), jų buvo pilna ir laiptinėje, ir koridoriuose, ir butuose. Gyventojų gyvybėms kilo pavojus. Vidury nakties žmones teko žadinti ir vesti į lauką.
Iš butų ugniagesiai evakavo 6 vaikus nuo 9 mėnesių iki 14 metų, 18 suaugusiųjų. Vaikai greitosios pagalbos automobiliais buvo vežami į gydymo įstaigas patikrinti, ar neapsinuodijo smalkėmis.
Anot Marijampolės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko Ryčio Masio, ugniagesių darbas buvo sudėtingas. Per dūmus nieko nesimatė, gaisrininkams teko dirbti dėvint kvėpavimo aparatus. Papildomai iš Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atvežta suspausto oro balionų.
Gesinimo darbai truko iki 4 val. ryto, vėliau išvėdinus patalpas, gyventojams leista grįžti į butus.
Apie 13 valandą ugniagesiai gavo pranešimą, kad šiame name vėl dega jau kitoje rūsio pusėje esantis sandėliukas. Dienos metu gaisrą greitai pamatė gyventojai, tad jis nespėjo įsiplieksti. Sudegė ir apdegė įvairūs daiktai, sienos, aprūko lubos. Žmonės nenukentėjo. Ugniagesiai neabejojo, kad ir šis sandėliukas padegtas tyčia.
Padegtos butų durys
Spalio 20-osios naktį neramiai miegojusi vieno buto antrame aukšte gyventoja apie 3 val. nakties išgirdo koridoriuje žingsnius, paskui lyg kažkas čirkštelėjo. Pažiūrėjusi per akutę, pamatė, kad liepsnoja kaimynų buto durys. Moteris puolė kelti gyventojus, apie gaisrą buvo pranešta ugniagesiams.
Laiptinėse sklandė degėsių ir žibalo kvapas. Degiu skysčiu buvo apipiltos kelių butų antrame ir trečiame aukšte durys, prie jų esantys kilimėliai, pašto dėžutėje padegti laikraščiai, uždegtos vieno buto durys. Gaisrus žmonės užgesino iki atvykstant ugniagesiams.
Baiminasi dėl savo gyvybių
Gyventojaibaiminasi dėl savo gyvybių. „Po dar vieno tokio gaisro galime ir nepabusti“, – neslepia nerimo jie. Pasak antrame aukšte gyvenančios Romutės, kurios buto durys buvo padegtos spalio 20-osios naktį, jeigu ne kaimynė, ji būtų nepabudusi. Kietai miegojo ir net beldimo į duris negirdėjo. Tik telefonu kaimynai ją prižadino. „Galėjau uždusti nuo smalkių“, – sakė moteris. Anot jos, antrame aukšte tik jos durys buvo padegtos, o trečiame prie penkių butų pripilta degaus skysčio. Vieno buto, kur yra vaikas su negalia, durų akutė užklijuota kramtoma guma, kad nematytų, kas vaikšto. Romutė neįsivaizduoja, kas galėtų tyčia padeginėti žmonių butus. „Niekas mums negrasino, ypatingų turtų neturime, neužsiimame kažkokiais verslais. Netikiu, kad tai būtų šio namo gyventojų darbas. Juk nė vienas nenorės naikinti savo turto“, – mąstė moteris. Ji pasakoja apsidraudusi savo gyvybę, ketina įsirengti dūmų detektorių, kitaip negalėtų miegoti. Nuolat naktimis kylantys gaisrai žmonių širdyse pasėjo baimę.
Trečiame aukšte su šeima gyvenanti Erika šiame name butą turi dveji metai. Naktį į praėjusį penktadienį ji pabudo nuo triukšmo laiptinėje, šalia esančiame bute pradėjo loti šunys. „Be miego esame kelios naktys, tik išgirstame žingsnius ar triukšmą ir einame žiūrėti, kas ten vyksta. Vaikai neišsimiegoję eina į mokyklą“, – pasakojo moteris. Ji neslėpė, kad nori parduoti butą. Su vaikais gyventi čia nesaugu.
„Dabar mūsų name nuolat kas nors dega. Bijome dėl gyvybių, nes tai pavojinga“, – sakė šio namo gyventoja Maja, auginanti 14 metų dukrą ir 9 metų sūnų. Moteris neįsivaizduoja, kas tie padegėjai. „Aplink miškeliai, pilna visokių narkomanų, kas čia supaisys, o nelabai mes kam ir rūpime“, – neslėpė nusivylimo moteris. Jos manymu, norinti rasti padegėjus nebūtų sudėtinga. Galima vaizdo stebėjimo kamerą sumontuoti, pabudėti naktimis. Bet policijai jie neįdomūs. Žmonės nemato pareigūnų.
Vytauto gatvės 61-ojo namo gyventoja Danguolė savo rūsyje valė aprūkusias lentynas, į namus nešėsi ir plovė stiklainius su žiemai konservuotomis daržovėmis. Visas sandėliuke buvęs turtas apsidengė suodžiais. „Gavau iš draudimo 104 eurus, bet kas man iš tų pinigų. Šitiek darbo, ir baisu, kada vėl viskas pasikartos“, – sakė moteris.
Daug abejingumo
Marijampolės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas R. Masys sakė, kad tokie gaisrai gyventojų gyvybėms kelia realų pavojų. „Ypač dėl to, kad jie sukeliami naktį. Žmonės gali mirtinai apsinuodyti smalkėmis“, – sakė pareigūnas.
Anot jo, surasti padegėjus – policijos reikalas. Gaisrininkai gyventojams patarė nusipirkti ir įsirengti dūmų detektorius. R. Masys prisiminė, kad prieš keletą metų, kai padegėjas siautė viename kaime, jo gyventojai tiesiog budėdavo naktimis. Galbūt šiuo pavyzdžiu galėtų pasekti ir Vytauto gatvės 61-ojo namo žmonės.
Marijampolės apskrities vyriausiajame policijos komisariate be tradicinių frazių, kad vyksta ikiteisminis tyrimas, ne ką ir sužinojome. Susidarė įspūdis, kad gaisrai Kazlų Rūdoje nelabai kam ir rūpi. Matyt, šie nusikaltimai nepatenka į pareigūnų prioritetų sąrašą, nes nerezonansiniai.
Tiesa, Kazlų Rūdos policijos komisariato viršininkas Marius Jakštas sakė, kad ieškoma padegėjų, vykdomas sustiprintas patruliavimas, atliekami kiti veiksmai. Gyventojai teigė, kad svetimų asmenų, kai kilo gaisrai, niekas nematė. Galbūt daugiau tyrimui reikšmingų detalių paaiškės gavus ekspertizių rezultatus.
Telieka viltis, kad policija suras padegėjus, kol neįvyko baisesnė nelaimė. Kauno apygardos Marijampolės apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Arūnas Žukauskas sakė, kad visi faktai bus sujungti į vieną tyrimą dėl sistemingo padeginėjimo.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos