Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos konferencijų salėje vyko mokslinė-praktinė konferencija „Onkologinių pacientų gydymas ir slaugos aktualijos“. Onkologijos klinikos bei Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos fakulteto surengtoje konferencijoje dalyvavo medikės iš įvairių miesto ir rajono sveikatos priežiūros įstaigų. Vis dažniau įvairių gydymo įstaigų medikams tenka susidurti su onkologiniais pacientais, kuriems implantuotas centrinės venos Porto kateteris, tad svarbu mokėti elgtis su šiais medicininiais prietaisais.
Nauda ir medikams, ir pacientams
Porto tipo kateterius pristatė gydytoja Natalija Staliūnienė. Pasak pranešėjos, Porto kateteriai pasaulio medicinoje naudojami daugiau nei 30 metų. Jie labai palengvino onkologinių ligonių gydymą. Šių prietaisų dėka atsirado galimybė gydyti vėžiu sergančius pacientus, kuriems yra išsivysčiusios periferinių venų komplikacijos, specialiais chemoterapiniais vaistais ir taip didinti jų išgyvenamumą.
Neturint šių kateterių tenka punktuoti periferinę veną. Taip sukeliamas papildomas skausmas pacientui, žalojamos venos, didesnė injekcijų komplikacijų galimybė. Dažnai po ilgalaikio specifinio gydymo slaugytojos neberanda sveikos periferinės venos gydymo tęsimui.
Port kateteris yra pilnai implantuojamas centrinės venos kateteris, kuris yra sujungtas su rezervuaru
(Portu), esančiu po oda. Šis kateterio ir rezervuaro (Porto) junginys suteikia ilgalaikę daugkartinę prieigą prie centrinės venos.
Gydytoja N. Staliūnienė papasakojo ir kateterių istoriją. Šiuo metu medikai naudoja trečios kartos titano-plastiko derinio kateterius, vienos ar dviejų membranų, kurie yra labiau prisitaikantys žmogaus organizme, nesukelia alerginių reakcijų, lengvesni ir patogesni tiek pacientui, tiek personalui. Visi kateteriai pagal dydį gali būti naudojami tiek suaugusiems, tiek mažiesiems pacientams.
Pasaulyje Porto kateteriai naudojami labai plačiai prie įvairių susirgimų: AIDS ir onkologinėmis ligomis sergantys pacientai dažnai gydomi chemoterapiniais vaistais ir/ar antibiotikais; cistine fibroze (genetinė liga) sergantieji gydomi ilgalaikėmis ir dažnomis antibiotikų injekcijos; taip pat taikomi plaučių ir virškinamojo trakto infekcijų gydymui; naudojami ir parenterinei (maitinimas per venas) mitybai bei kraujo transfuzijoms; skausmui malšinti.
Anot pranešėjos, Port kateterių nauda pacientui ir medicinos personalui akivaizdi. Pirmiausia, saugomos venos, gali būti skiriamos didelio tūrio, ilgo lašinimo infuzijos, minimaliai sumažėja infekcijų rizika.
Pacientui nauda dar didesnė, nes pirmiausia pacientas išvengia skausmingų ir dažnų dūriu į periferinę veną, išvengia venų sužalojimų dėl drastiško chemoterapinių vaistų poveikio ir venų mechaninio žalojimo. Be to, žmogus gali gyventi visavertį gyvenimą. Kai jam lašinami chemoterapiniai vaistai, jis gali vaikščioti po skyrių, gali vykti namo ir gydytis ambulatoriškai bei gyventi įprastą gyvenimą – jam užtikrinama laisvė ir nepriklausomybė nuo ligoninės. Port kateteriai gali būti naudojami ilgai, tad ir panaudojimo galimybių gali būti daugiau. Per šį kateterį galima ne tik įvesti reikalingą medikamentą ar maitinamuosius skysčius, bet taip pat paimti kraujo ėminius ištyrimui.
Susirinkusieji turėjo galimybę pamatyti pačius moderniausius Porto kateterius, specialias adatas, skirtas tik Port membranos punkcijai. Pranešėja papasakojo ir apie Porto kateterių implantavimo galimybes, galimas komplikacijas: sepsį, trombozes, mechaninis kateterio pažeidimas. Norint išvengti komplikacijų, personalui būtina laikytis septikos ir antiseptikos reikalavimų bei tinkamos Porto sistemos priežiūros, nenaudojant implantuoto kateterio, kas 4/6 savaites reikia sistemą praplauti, t. y. sulašinti intraveninių skysčių.
Pranešimo pabaigoje buvo pateikta filmuota medžiaga apie Prancūzijos medikų patirtį dirbant su Port kateterių sistemomis.
Porto sistemos praktikoje
„Pilnai implantuojamo centrinės venos Porto kateterių panaudojimo aktualijos“ - šį pranešimą skaitė Onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė slaugytoja Kristina Burbienė. Susirinkusiems papasakojo, kaip praktiškai Onkologijos klinikoje dirbama su Porto kateteriais. Pasak specialistės, labai svarbu, kad dirbti su pacientais, turinčiais pilnai implantuotus centrinės venos kateterius, mokėtų visas medicinos personalas, nes tokių pacientų daugėja.
Pranešėja filmuotoje medžiagoje rodė, kaip slaugytoja įveda specialią adatą į Porto kateterio membraną, kaip prijungia lašinę sistemą, kaip užpildoma sistema skysčiais, kaip lašinami medikamentai, kaip atliekama sistemos heparinizacija, pabaigus infuziją, kad nesukrešėtų kateteryje kraujas.
Pasak K. Burbienės, šiuo metu Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje Porto sistemos pacientams, sergantiems onkologinėmis ligomis, nieko nekainuoja, tačiau jų kiekis ribotas. Jas gydymo įstaigos pacientams kasmet nuo 2010 metų dovanoja Šiaulių „Rotary“ klubo „Harmonija“ narės. Šiai dienai tokios paramos sulaukė 100 pacientų.
Klausimų medikėms, dirbančioms su pacientais, kuriems implantuotos Porto sistemos, gali kilti įvairių. Kristina į daugelį kylančių klausimų atsakė čia pat. Medikėms svarbu žinoti, kiek galima laikyti į Porto sistemą įdurtą adatą, ar galima švirkšti vaistus iš karto po Porto sistemos implantavimo, kaip praplauti Porto kateterį tarp antibiotikų leidimo, ar galima švirkšti vaistus, jei, įdūrus adatą, neatsitraukia kraujo?
„Medikėms reikia praktinių patarimų, kurie, skaitant teorinę literatūrą, gali ir praslysti pro akis“, - pastebi specialistė. Be to, teikiant paslaugas pacientams, kuriems yra pilnai implantuotas centrinės venos kateteris, ir iškilus klausimams, Kristina Burbienė paragino pasiskambinti, bendrauti ir visada bus suteikta pagalba.
Porto kateterių paskirtis - chemoterapija
Onkologijos klinikos Konsultacijų poliklinikos vedėja gydytoja chemoterapeutė Judita Filipauskienė, pranešime „Priešnavikinių vaistų galimos šalutinės reakcijos ir jų sprendimo būdai“, papasakojo apie chemoterapijos, biologinės terapijos ir hormonų terapijos poveikį žmogaus organizmui.
Nustačius onkologinę ligą, gydymas pradedamas kuo greičiau, įvertinus paciento gretutinius susirgimus, vartojamus vaistus, naviko išplitimą ir jo biologinį tipą.
Chemoterapija skiriama kursais: kas vieną, dvi, tris keturias savaites. Nuo chemoterapijos gali būti pradėtas onkologinės ligos gydymas, kartais tai būna vienintelis gydymo būdas. Chemoterapija ar biologinė terapija skiriama ir kartu su radioterapiniu gydymu- kombinuotas gydymas. Chemoterapija skiriama ir ligai progresuojant, siekiama sunaikinti vėžio metastazes, jas sumažinti ar palengvinti ligos simptomus.
Deja, kai laikomasi visų principų, naudojamos tikslios dozės, neišvengiama ir daug pašalinių reiškinių.
Biologinė terapija veikia navikinės ląstelės specifinius receptorius arba per navikinės ląstelės signalinius kelius. Pasak specialistės, biologinė terapija gali būti skiriama viena, kartu su chemoterapija, radioterapija.
Nepageidaujamos reakcijos lydi tiek chemoterapiją, tiek biologinę terapiją. Jos gali būti ankstyvos, kurios pasireiškia tik pradėjus gydymą ir tęsiasi iki mėnesio, pabaigus gydymą. Vėlyvos reakcijos pasireiškia praėjus mėnesiui nuo gydymo pradžios ir tęsiasi pabaigus gydymą ar net išlieka visą gyvenimą.
Ankstyvosios yra kraujo ląstelių pakitimai ir plaukų folikulų pažeidimai. Gydytoja papasakojo ir apie priemones nepageidaujamoms reakcijoms švelninti.
Kartais dėl pašalinių reiškinių tenka nukelti gydymą, keisti medikamentus, dozes ar visai nutraukti gydymą.
Gydytoja išsamiai papasakojo, kaip rūpintis pacientu, kuris neišvengė komplikacijų. Slaugytojos turi stebėti ne tik išorinius organizmo pakitimus, bet ir neurologinę simptomatiką.
Vargina pacientus ir pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimai arba viduriavimas, gastritai. Pradėjus chemoterapiją, pykinimas paprastai tęsiasi vieną- tris paras. Bet gali būti ir vėlyvas pykinimas, kuris prasideda, praėjus kelioms paroms po chemoterapijos. Pykinimui įveikti yra nemažai preparatų, kuriuos gydytoja ir pristatė konferencijos dalyvėms.
Chemoterapija, biologine terapija gydomus pacientus vargina ir skirtingų laipsnių stomatitai. Gydytoja papasakojo, kaip pacientai, neišvengę stomatito, turėtų maitintis, bei pristatė pagalbines priemones stomatitui lengvinti.
Viduriuojantis po chemoterapijos pacientas turi gauti pakankamai skysčių ir elektrolitų. Maistas taip pat turėtų būti specialus, stabdantis viduriavimą.
Papasakojo gydytoja ir apie kardiologinius pažeidimus, kuriems koreguoti reikalinga kardiologo pagalba. Kalbėta ir apie biologinės terapijos galimus šalutinius poveikius: odos bėrimus, kurie taip pat būna skirtingų laipsnių, tad ir gydymas jų skirtingas.
Vargina biologine terapija gydomus pacientus ir stomatitai, viduriavimai bei vidurių užkietėjimai, kepenų toksinis pažeidimas, ir kiti pažeidimai, be kurių, kaip tenką aiškinti pacientams, nebūtų ir sveikimo.
Konferencijos dalyvėms gydytoja papasakojo ir apie chemoterapijos preparatų paruošimą, saugos priemones, vaisto leidimo specifiką bei metodoką, kas ypač aktualu dirbančioms su šiais preparatais.
Papasakojo gydytoja konferencijos dalyvėms ir apie sunkiausias chemoterapijos ir biologinės terapijos vietines komplikacijas – venų pažeidimus, kurių išvengti ir padeda pilnai implantuojamos Porto kateterių sistemos.