PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugpjūčio 27 d. 13:56

Pabėgėlių šeimose svarbus momentas – į mokyklą išleidžia vaikus

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


96385

Kol Ruklos pabėgėlių pagalbos centre (Jonavos r.) gyvenančių suaugusiųjų gyvenimas sukasi savo ritmu, vaikai nekantriai skaičiuoja dienas iki Rugsėjo 1-osios šventės. Vaiko teisių gynėjai sako, kad šeimoms šis etapas susijęs su dideliais iššūkiais, o prevencinis pokalbis, suteikta informacija leis išvengti galimų nesusipratimų.

Šiandien Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) atstovai susitikime su šeimomis iš Irano, Irako ir Tadžikistano papasakojo apie vaiką ginančius įstatymus mūsų šalyje.

„Į mūsų kvietimą atsiliepusios šeimos buvo aktyvios, uždavė daug klausimų. Informaciją apie Lietuvoje galiojančią vaiko teisių apsaugos sistemą jie išklausė pagarbiai. Domėjosi, ką tiksliai vadiname smurtu prieš vaiką ir kaip elgtis susidūrus su bendraamžių nepageidaujamu elgesiu mokykloje “, kalbėjo VTAS patarėja Regina Klevinskienė.

Iš Irako atvykusios šeimos tėvas prisipažino, kad rūpestis vaiku jo šalyje suprantamas kiek kitaip, bet tame, jo įsitikinimu, meilės nė kiek ne mažiau. Į mokyklą mažuosius išleidžiančios šeimos raminasi tuo, kad neblogos daugumos vaikų lietuvių kalbos žinios paspartins jų integraciją.

Šiuo metu centre gyvenantys vaikai geriausiai supranta rusų kalbą, o dalis jų susikalba ir lietuviškai. 12-metė Fatima mūsų šalyje dar tik du mėnesius, o jau geba puikiai lietuviškai kalbėti ir skaityti. Be centre vedamų kalbos kursų mergaitė pati eina į biblioteką ir skaito lietuviškas knygas.

Vaikams šiandien surengta smagi viktorina parodė, kad net mažiausieji puikiai pažįsta šalį, kurioje dabar gyvena: kas Lietuvos sostinė, kiek spalvų vėliavoje, kokios šalys ją supa ir net koks gyvūnas mūsų šalyje miega visą žiemą. Apie savo teises ir pareigas vaikai žinojo mažiau. Tačiau aktyviai įsijungė į specialiai jiems parengtų skaidrių komentavimą. Labiausiai juos nustebino, kad mokslas yra viena iš jų teisių.

„Su šeima keliaudami iš vienos vietos į kitą, vaikai neišvengia emocinių išgyvenimų. Saugumo ir stabilumo trūkumas palieka pėdsakus. Todėl kalbėti apie šių jaunų žmonių prigimtines teises itin aktualu“, pastebėjo R. Klevinskienė.

Pabėgėlių pagalbos centre daugiausiai gyvena jaunos šeimos su vaikais. Šiuo metu Rukloje per keturiasdešimt vaikų. 16 vaikų jaunesnio mokyklinio amžiaus: nuo 7 iki 10 metų. 11vyresni moksleiviai. Kiti dar ikimokyklinukai.