PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Lapkričio 7 d. 09:59

Paalksnių kalavijo paslaptys

Šiauliai

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


105835

Nuo 1934 m. „Aušros“ muziejuje saugomas retas ir įdomus eksponatas – dviašmenis kalavijas iš Paalksnių kaimo, Kelmės r. Ginklas 85 cm ilgio, jo geležtė su plačiu, negiliu grioveliu per vidurį. Ant kalavijo ašmenų, prie rankenos buvo pastebėti kelių raidžių fragmentai vienoje pusėje ir ornamento liekanos kitoje pusėje. Įskaitoma R raidė, dar šiek tiek matomos E ir H raidės. Norint patikslinti įrašą, šiais metais kalavijui buvo atliktas rentgenofrafinis tyrimas.


Foto galerija:

kalavijo-geleztes-rentgenograma-1-ornamento-vieta-2-rasmens-liekanos.jpg
paalksniu-kalavijas.jpg

Atlikus rentgenogramą, pasimatė daug korozijos žymių geležtės viduryje, ten kur tikėtasi įrašo. Išryškėjo tik ornamentas, o rašmenys, išskyrus vieną, ne. Rašmenų ant geležtės beveik nesimato, nes didesnę jo dalį uždengia ornamentas. Ryškiausiai matoma R raidė.

Didžiausia tikimybė, kad tai žymiesiems VLFBERHT kalavijams priskiriamas įrašas. Tokių kalavijų Europoje aptikta apie 190 vnt. Apie 10 % iš jų rasta baltų genčių apgyvendintose teritorijose. Lietuvoje žinomi tik 3 tokie kalavijai ir vienas jų – iš Paalksnių.

Tokie kalavijai buvo gaminami X a. pirmoje pusėje, greičiausiai Frankų imperijos teritorijoje. Iš ten jie pasklido į Šiaurės Europą. VLFBERHT kalavijai dažniausiai gaminti iš ypatingo plieno, ant ašmenų būdavo iškalamas įrašas vardas su dviem kryžiais priekyje ir gale (dažniau prieš paskutinę raidę) +VLFBERH+T. Manoma, kad vien šis vardas reiškė itin aukštą kokybę – todėl dažnai juos padirbinėjo.

Padirbinėtojai galimai buvo beraščiai, todėl dažnai įraše būdavo sumaišomos ar praleidžiamos raidės, Latvijos teritorijoje buvo aptiktas kalavijas, kuriame įrašas buvo itin iškraipytas – EEEBRHT. Tokių kalavijų ir jų gamybos technologijų sklaida rodo ryšius su Vakarų Europa.

Kalavijo geležtės rentgenogramoje skaičius 1 žymi ornamento vietą, 2 – rašmens liekanas.