Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Profilaktika. Dažniausiai utėlėmis užsikrečia vaikai. Rekomenduojama bent du kartus per savaitę profilaktiškai patikrinti mažųjų plaukus ir pažiūrėti, ar juose nėra parazitų.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Klaidinga manyti, kad utėlių gali turėti tik nevalyvi žmonės. Imuniteto būklė, švarūs plaukai, prižiūrima galvos oda, o juolab visur landžiojantys vaikai utėlių neatbaido. Pedikuliozė ganėtinai aštri problema, tik kalbama apie ją pašnibždomis – juk gėda.
Užsikrėsti galima kasdien
Utėlės – vienos seniausių žemės gyventojų. Tai tarsi vietinio folkloro dalis – apie jas sukurta daug posakių, patarlių, priežodžių. Dar ir šiandien tikima, jog utėlę matyti sapne geras ženklas – ateityje lauks finansinė sėkmė.
Pedikuliozė ne vien Lietuvos problema. Nėra pasaulyje šalies, kurioje jų nebūtų, juolab kad apsikrėsti utėlėmis labai paprasta. Vienas utėlėtas žmogus užkrečia kitus, o šie – dar kitus. Kur ir kada galima užsikrėsti, sunku nuspėti. Tai gali nutikti sausakimšame visuomeniniame transporte, vaikų stovyklose, mokyklose, darželiuose
ir pan.
Nors užsikrėtimo utėlėmis statistika neatspindi realybės, tačiau reta šeima užaugina vaikus, nesusidūrusi su šia neganda. Vaikai parazitų gali parsinešti net į gražiausius bei švariausius namus.
Ši niekur nedingstanti problema ypač paaštrėja, vasarai baigiantis, kuomet vaikai grįžta į darželius bei mokyklas. Iš tiesų utėlės sparčiau plinta įstaigose, kur jie paprastai žaidžia, priglaudę galvytes, mėgsta dalytis asmeninio naudojimosi daiktais, pavyzdžiui, mergaitės keičiasi plaukų aksesuarais. Užsikrečiama dažniausiai tada, kai kontaktas su utėlėtu asmeniu trunka minutę ar ilgiau.
Pasaulyje aptinkama keli šimtai utėlių rūšių, tačiau ant žmogaus kūno parazituoja tik trijų rūšių utėlės: galvos, gaktos ir drabužių. Galvinės utėlės plinta tik tarp žmonių ir labiau mėgsta įsikibti į tiesius nei į garbanotus plaukus. Savo kiaušinėlius šios utėlės pritvirtina prie plauko kuo arčiau odos, nes mėgsta šilumą ir kraują. Suaugusios utėlės – sezamo grūdo dydžio šešiakojai šliaužiojantys vabzdžiai nuo pilkos iki rudos spalvos. Patelės būna truputį didesnės už patinėlius.
Utėlės itin greitai ropoja per galvos odą, todėl jas sunku aptikti. Jos neskraido ir nešokinėja.
Drabužių utėlės parazituoja žmogaus apatiniuose rūbuose, tačiau jei parazitai stipriai išplinta, drabužinės utėlės apsigyvena ir ant viršutinių rūbų, kojinių. Ant kūno jos nuropoja tik pasisotinti, o kiaušinėlius deda nešvarių rūbų siūlėse, klostėse, raukšlėse.
Gaktos utėlės apsigyvena gaktos, pažastų, antakių, blakstienų, krūtinės plaukuose. Kraują siurbia dažnai, todėl tose vietose sukelia stiprų niežulį, kuris dar labiau stiprėja kasantis, ypač naktį, atsigulus ir sušilus.
Tinkamiausia utėlėms gyvuoti temperatūra yra 28 °C. Karščiuojantis žmogus joms ne problema. Utėlės nebijo ir vandens, tad jomis galite užsikrėsti net baseine. Kasdien utėlė patelė padeda 4–8 kiaušinėlius, vadinamąsias glindas. Išsiritusios naujos utėlės jau po pusvalandžio savarankiškai siurbia kraują. Siurbdamos dėl seilėse esančių tam tikrų medžiagų sukelia stiprų niežulį, todėl utėlių varginamas žmogus puola kasytis. Nusikasymus neretai lydi egzemos. Drabužinės utėlės gali pernešti infekcinių ar epideminių ligų sukėlėjų.
Kova su utėlėmis: reikia kantrybės
Naikinant utėles, reikia elgtis jautriai, taktiškai ir atsakingai su jomis užsikrėtusiu vaiku.
Socialinė darbuotoja Ieva Matijonytė sako, jog galime tik pasidžiaugti, kad praeityje liko tie laikai, kai utėlių apniktus plaukus reikėdavo nuskusti. Tai buvęs vienas iš gelbėjimosi nuo šių parazitų būdų. Dažnas turėtų atminti ir tuos laikus, kai utėlėtos galvos buvo trenkamos žibalu ar benzinu. Šiuo metu utėlėms naikinti vaistinėse yra nekenksmingų odai priemonių: tepaliukų, losjonų, šampūnų. „Utėlių šalinimas turi būti saugi procedūra, nesukelianti nepageidaujamų kvėpavimo takų, nervų sistemos, odos reakcijų. Tai ypač svarbu prisiminti, ruošiantis gelbėti vaikų galvytes“, – tvirtina moteris.
Naudojant vaistinėje pirktas priemones, kuomet utėlės nugaišta, prilipusias prie plaukų glindas vis vien reikia iššukuoti. Antraip apmarintos glindos gali atsigauti ir iš jų vėl išsiris utėlių. Kad būtų lengviau parazitus iššukuoti, perplauti plaukus rekomenduojama vandens ir maistinio acto mišiniu.
Pats saugiausias šių parazitų šalinimo būdas – mechaninis. Tačiau tai reikalauja daug kantrybės ir laiko. Juos galite iššukuoti tankiomis šukomis. Šis būdas ypač tinka alergijų kamuojamiems vaikams.
Drabužinės utėlės ir jų kiaušinėliai yra jautrūs karščiui, todėl jos žūsta, skalbiant rūbus 90 °C automatinėse skalbimo mašinose, virinant skalbinius 15 minučių 2 proc. sodos tirpale. Taip pat parazitus galima naikinti, naudojant chemikalų, kurių įsigyti galite vaistinėse. Išdžiūvusius drabužius rekomenduojama išlyginti karšta laidyne, ypač jų klostes, siūles. Per vieną dieną visiškai atsikratyti parazitų neįmanoma, tad reikia ir kruopštumo bei kantrybės.
Kirkšninės utėlės naikinamos tokiais pat metodais ir priemonėmis, kaip ir galvinės utėlės. Svarbu, kad jas naikintų lytiniai partneriai tuo pačiu metu.
Siekiant išvengti nemalonios draugijos, visiems šeimos nariams būtina paisyti higienos ir naudotis tik savo asmeniniais daiktais: šukomis, rankšluosčiais, ausinėmis, kepurėmis ir kt.
Anot socialinės darbuotojos, nors visuomenėje dėl utėlių jaučiamas stiprus gėdos jausmas, šios problemos slėpti nederėtų. Ją galima išspręsti, tad į paniką pulti netikslinga. „Tik visų atsakingumas gali padėti užkirsti kelią šiai problemai“, – pataria moteris ir ragina informuoti artimus žmones bei draugus dėl galimo užkrato plitimo, kad neišplatintume jų šeimoje ar kolektyve. Juolab kad dažniausiai utėlėmis užsikrečia vaikai.
Viena svarbiausių profilaktinių priemonių – stebėti vaikus, kurie lanko ne tik darželius ir mokyklas, bet ir įvairius būrelius. Rekomenduojama bent du kartus per savaitę profilaktiškai patikrinti plaukus ir pažiūrėti, ar juose nėra parazitų. Taip pat mokyti mažuosius higienos, nuolat aiškinti, jog asmens higienai turime naudoti tik asmenines priemones – šukas, plaukų šepečius, plaukų sages, kepures, skareles, nesidalyti drabužiais. Dėvėti švarius asmeninius apatinius drabužius, laiku juos skalbti.