Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Prieš dešimtmetį 2011 metų spalyje pradėjęs veiklą Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centras išgyvena nelengvą laikotarpį. Centro vadovo pareigas laikinai einantis ortopedas Traumatologas Alfonsas Šapalas sako, kad į vieną struktūrą sujungus ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyrių ir šio profilio skubios pagalbos bei konsultacijų kabinetus, sudaryta galimybė centre teikti antrinę bei tretinę skubią ir planinę sveikatos priežiūros pagalbą stacionare bei konsultacijų skyriuje ne tik Šiaulių, bet visos Šiaurės Lietuvos gyventojams. Išaugo ir teikiamų paslaugų, ir darbuotojų skaičius. Tačiau pastarųjų ir vėl nepakanka, nes auga poreikiai, o galimybių tobulėti ir imtis naujovių atsinaujinančioje medicinos srityje nuolat daugėja.
613a0c6fc0c7b.jpg
Pažanga buvo akivaizdi
Nuo tada, kai Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centrui priklauso ortopedijos traumatologijos skyrius bei Konsultacijų poliklinikos padalinys ir Skubiosios pagalbos kabinetas, padidėjo ir ligonių srautas. Pagrindinė priežastis – tuo pat metu buvo panaikintos ortopedijos traumatologijos paslaugos Šiaulių apskrities rajonų ligoninėse, (išskyrus Radviliškio ir dalinai Kelmės ligoninės, kur šios paslaugos teikiamos iki šiol), tad dėl traumos bei ortopedinių paslaugų pacientai vežami į Šiaulius.
„Pradėjome teikti pagalbą Telšių apskrities gyventojams, iš kur pacientų srautas taip pat iki šiol didelis“, - sako laikinai centro vadovo pareigas einantis gydytojas ortopedas-traumatologas Alfonsas Šapalas.
Įkūrus centrą sparčiai daugėjo ir darbuotojų, tad didėjo ir teikiamų paslaugų kiekis bei įvairovė.
Ortopediniams traumatologiniams pacientams buvo laiku teikiama kvalifikuota, skubi ambulatorinė ir stacionarinė pagalba bei gydymas pagal indikacijas. Skyriuje gydomi visi kaulų lūžiai operaciniu ar uždaru būdu, atliekamos kaulų osteosintezės operacijos šiuolaikinėmis fiksavimo priemonėmis, atliekamos sąnarių artroskopinės operacijos, kelio ir peties raiščių plastikos operacijos, pėdos kaulų rekonstrukcinės operacijos.
Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje veikia Skubiosios pagalbos ortopedijos - traumatologijos kabinetas, kuriame teikiama skubi specializuota ortopedo traumatologo pagalba. Ortopedijos - traumatologijos konsultacijų kabinete teikiamos specialistų konsultacijos. Konsultacijų kabinetuose kiekvieną dieną dirba trys arba keturi ortopedai traumatologai. Naktį traumuotus ligonius šiuo metu konsultuoja stacionare budintis gydytojas ortopedas traumatologas.
Sąnarių protezavimas - pažanga
Didžiulis žingsnis pirmyn buvo šešiasdešimties lovų Ortopedijos traumatologijos skyriuje įkurtas dvylikos lovų sąnarių protezavimo poskyris. Čia prieš ir po operacijų gydomi pacientai, kuriems teikiamos stambiųjų sąnarių protezavimo paslaugos: kelių, klubų, pečių sąnarių.
Taip pat atliekamos čiurnos, plaštakos ir pėdos kaulų rekonstrukcinės operacijos. Pacientai operuojami specialiai sąnarių protezavimo operacijoms įrengtoje operacinėje, kurioje ypač efektyvi ventiliacijos sistema, kondicionieriai, apšvietimas, modernus narkozės aparatas, ligonio stebėjimo monitorius.
Sąnarių endoprotezavimo galimybės iki šiol ir plečiasi, ir tobulėja. Traumatologinės ir ortopedinės pagalbos santykis keičiasi, didėjant ortopedijos poreikiui – visuomenei senstant, daugėja ligonių, kuriems reikia sąnarių protezavimo operacijų. Kita vertus, modernėjant protezams operacijos atliekamos vis jaunesniems žmonėms. Per metus atliekama per 500 klubo ir kelio protezavimo operacijų ir per 30 peties sąnario protezavimo operacijų. Praėjusi vasara ir pandemija sąnario protezavimo eiles taip pat pailgino.
Visi sąnariai, taikomi ligoniams, yra apmokami Teritorinės ligonių kasos. Anot A. Šapalo, kartais dėl sąnario struktūros reikia specialaus sąnario protezo, kokių valstybė pilnai nekompensuoja. Tačiau yra galimybė norimą protezą įsigyti patiems. Kaip visada žmogus įrašomas į eilę protezui gauti. Kai ligonis iš Teritorinės ligonių kasos gauna pranešimą, kad jis stovi eilėje sąnario protezui gauti, jis gali įsigyti komercinį sąnarį pats. Antras pranešimas pasiekia ligonį kai jau paskirtas sąnario protezas. Tuomet komercinį sąnario protezą pasirinkusiam ligoniui bus sumokėtas valstybės finansuojamo sąnario suma, o skirtumą sumoka pats.
Traumatologijai – du trečdaliai darbo
Ortopedijos traumatologijos centras, kaip ir visos gydymo įstaigos, išgyvena nelengvą COVID-19 pandemijos laikotarpį. Labiausiai neramina neišvengiamas planinės pagalbos stabdymas, po kurio akivaizdžiai ilgėja pacientų eilės. Ortopedai traumatologai pastebi, kad per pandemiją daugėjo ligonių, kuriems po traumų užleistas gydymas. „Kažkas konsultavo nuotoliniu būdu ir žmogus nepasveiko, dabar gydymas daug sudėtingesnis“, - pastebi gydytojas ortopedas traumatologas A. Šapalas.
Du trečdaliai skyriaus darbo tenka traumatologijai. Šiuo metu skyriuje vien traumos – kaip žiemą. Dažniausiai traumas patiria seni žmonės, trečdaliui pacientų – per 80-90 metų, kuriems dėl kaulų porozės dažniau įvyksta lūžimai. Po suteiktos pagalbos jiems dar tenka būti skyriuje, nes reabilitacinį gydymą ne visiems galima skirti dėl gretutinių ligų ar amžiaus, gali būti skiriama tik slauga arba tolesnė priežiūra namie. Medikai pastebi, kad daug pacientų gyvena vieniši, vaikai dažniausiai užsienyje, ir jie lieka ligoninėje. Šiaulių geriatrijos centre reikia laukti vietos, o kitų rajonų ligoninės, kuriose teikiamos slaugos paslaugos, taip pat dažnai būna perpildytos.
Po lūžimų visi taikomi traumų gydymo metodai yra tie patys, kaip ir visame pasaulyje – niekuo Respublikinė Šiaulių ligoninė neatsilieka nuo Europos ir pasaulio traumų gydymo standartų. „Ortopedinius traumatinius ligonius gydome visais naujausiais gydymo būdais, atliekamos ir video artroskopinės operacijos“, - teigia skyriaus vadovas.
Dažniausiai gydomi kaulų lūžimai, bet patenka pacientų ir dėl kitokių galūnių traumų: šautinių žaizdų, nušalimų, nudegimų.
Pažanga nesustabdoma
Ortopedijos traumatologijos centre atliekamos tretinio lygio ortopedijos ir traumatologijos operacijos, kurios yra teikiamos ir visuose šalies ortopedijos traumatologijos centruose. Specialistai nuolat užmezga ryšius su šalies ir užsienio kolegomis, keičiamasi specialistais, dalinamasi patirtimi.
Beveik visą darbą, kuris atliekamas skyriuje, pasirengę atlikti beveik visi šešiolika skyriaus specialistų. Tik peties protezavime specializuojasi gydytojai ortopedai traumatologai Žydrūnas Vitkauskas ir Vytautas Mažutavičius. Smulkiųjų sąnarių protezavime specializuojasi Nerijus Kutra.
Nors pastaruoju metu darbus stabdo COVID-19 pandemijos laikotarpis, pažanga nesustoja. Pasak A. Šapalo, pradėtos smulkiųjų sąnarių protezavimo operacijos – tai riešo kaulų, pirštakaulių sąnarių protezavimas, taip pat atliktos kelios čiurnos sąnario protezavimo operacijos. Planuojama plėsti naujai įsisavinamą peties, čiurnos bei alkūnės sąnario protezavimą. Pasak A. Šapalo, planai koreguojami dėl didėjančių COVID-19 ligonių susirgimų skaičiaus.
Darbų apimtys galėtų būti dar didesnės ne tik dėl pandeminio laikotarpio sukeliamų problemų bei kitų svarbių specialistų stygiaus. Plečiantis paslaugoms iškyla stoka ir ortopedų traumatologų, be kurių planinė ortopedijos pagalba plėstis negali. Todėl laukiama naujų specialistų, kurie padėtų įgyvendinti sumanymus bei uždavinius, plėsti ortopedijos traumatologijos paslaugas ne tik Šiaulių miesto bei rajono, bet ir visos Šiaurės Lietuvos gyventojams.