PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Gruodžio 23 d. 11:26

Ortopedai traumatologai švenčių dienomis stiprina gretas

Šiauliai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro vadovo pareigas laikinai einantis ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas viliasi, kad dėl įvestų griežtų ribojimo priemonių per šventes traumų bus mažiau, tačiau atokvėpio nesitiki. Zitos KATKIENĖS nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


159379

Artėja didžiausios ir gražiausios metų šventės – Kalėdos, Naujieji Metai, o su jomis ir keturios švenčių dienos. Dabartiniu pandemijos metu šios šventės daugeliui bus kitokios: ramesnės, saugesnės. Tačiau ortopedai traumatologai, kuriems per šventes tenka ne tik gydyti bei operuoti traumas patyrusius švenčių dalyvius, bet ir gelbėti gyvybes žmonių, susižalojusių nuo petardų, stiprina savo gretas, nes iš patirties žino, kad net ir griežčiausi valdžios nurodymai dažnai lieka neišgirsti.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro vadovo pareigas laikinai einantis ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas pastebi, kad kasmet sužalojimų nuo fejerverkų mažėja. Dabar žmonės dažniau naudoja pirktinius fejerverkus, naudoja pagal instrukcijas, tai ir galimybė susižaloti yra minimali. Bet visuomenėje visada atsiranda žmonių, kuriems visi nurodymai yra nesvarbūs, tai ir sužalojimų pasitaiko.

Pasak A. Šapalo, prieš dešimtmetį ir seniau sužalojimų nuo petardų būdavo daugiau, nes žmonės patys pasigamindavo sprogstamų užtaisų ir jais mėgindavo pradžiuginti švenčių dalyvius. Savadarbių petardų pasekmės būdavo labai liūdnos, nes sužalojimai sunkūs.

Sugeba žmonės susižaloti ir naudodami pirktinius, sertifikuotus fejerverkus. Taip nutinka, kai nesilaikoma naudojimo instrukcijos. Dažniausiai suklystama, kai dėžė, kurioje yra fejerverkai, neapsaugoma, neuždedami reikiami svoriai. Dėžei pavirtus ir fejerverkui iššovus, sužalojami aplinkiniai žmones. Dar blogiau, kai, neiššovus fejerverkui, einama pažiūrėti, kodėl nesuveikė, o tuo pat metu įvyksta sprogimas ir žmogus sužalojamas.

Gydytojas Alfonsas Šapalas sako, kad tokių nesėkmių priežastimi dažniausiai tampa alkoholis, kurio poveikyje visi tampa labai drąsūs ir pamiršta savisaugos priemones. Medikas pastebi, kad susižaloja dažniausiai vidutinio amžiaus žmonės, kurie šventėse dažniausiai ir naudoja fejerverkus.

Nuo fejerverkų dažniausiai sužalojamos akys ir rankos. Kai įtaisai nuvirsta, tada jau nenusakoma , į kokią kūno vietą sprogmuo pataikys. Sužalojimai būna įvairūs. Jei paviršiniai sužalojimai, tai sudėtingo ar specifinio gydymo neprireikia. Bet nutinka ir taip, ypač kai sužalojamos galūnės, žmogus gali likti neįgalus visam gyvenimui. Dauguma atvykusiųjų į ligoninę dėl gilesnių audinių pažeidimų ar net kaulų sužalojimų yra guldomi į stacionarą. Gydymo laikotarpis priklauso nuo traumos, nuo galimų komplikacijų.

Pastaruoju metu Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius vos talpina ligonius, kurių ypač padaugėjo, siaučiant coronavirusui. Todėl ortopedai-traumatologai baiminasi, kad susižalojusieji nuo petardų suteiks papildomų rūpesčių gydytojams.

„Norėčiau paprašyti, kad jeigu nutiks tokios nelaimės švenčių metu, jeigu teks atvykti į Skubiosios pagalbos- priėmimo skyrių dėl traumos ir priteiks palaukti ilgiau negu įprasta, supraskime, kad tai yra ne dėl medikų nenoro padėti, bet dėl didžiulių krūvių, kurie pandemijos metu tenka medicinos darbuotojams“, - sako ortopedas-traumatologas A. Šapalas ir viliasi, kad per šias šventes traumų bus mažiau dėl įvestų griežtų ribojimo priemonių: ribojami susibūrimai, išvykimai į kitus miestus, tad mažės ir traumų avarijų metu.

Tačiau medikai nėra ramūs, nes iš patirties žino, kad visada atsiranda tokių, kurie net griežčiausių nurodymų neklauso. Ortopedai traumatologai niekada nelaukia švenčių, nes žino, kad jų metu pastebimai daugėja traumatizmas. Net ir griežto karantino metu artėjančių švenčių dienomis nesitiki atokvėpio, bet sustiprina personalo gretas ir skyriuje dirbs ne vien budintis gydytojas.