PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Spalio 25 d. 10:22

Orams atšalus sužiurome į radiatorius

Kaunas

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


57732

Po karštos vasaros staigiai atvėsus orams kaišiadoriečiai ėmė dairyti šilumos namuose bei butuose, redakcijai jie pateikė daug klausimų, susijusių su naujuoju šildymo sezonu. Ar atliekami šilumos tiekimo trasų remonto darbai bus baigti laiku? Ar UAB „Kaišiadorių šiluma“ atliko hidraulinius bandymus, ar turi įsigijusi pakankamai biokuro? Kaip vykdomas daugiabučių administravimas, kokie yra ateities planai?

Apie projekto šilumos tiekimo sistemos modernizavimas ir plėtra Kaišiadoryse vykdymą papasakojo ir į kitus klausimus „Atspindžiams“ atsakė UAB „Kaišiadorių šiluma“ direktorius Gintautas Paulauskas.

UAB „Kaišiadorių šiluma“ (toliau ir bendrovė) vykdo iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamus projektus „Šilumos tiekimo sistemos modernizavimas ir plėtra Kaišiadorių mieste“ ir „Šilumos tiekimo sistemos modernizavimas ir plėtra Kaišiadorių mieste, II etapas“ (toliau – Projektas). Projekto įgyvendinimui Bendrovė yra sudariusi dvi rangos sutartis 2018 m. balandžio 3 d. sutartį „Dėl „Šilumos tiekimo sistemos modernizavimas ir plėtra Kaišiadorių mieste“ darbų“ ir 2018 m. balandžio 9 d. sutartį „Dėl „Šilumos tiekimo sistemos modernizavimas ir plėtra Kaišiadorių mieste“, II etapo darbų“ (toliau abi – Sutartis) su UAB „Bright energy“ ir SIA „WESEMANN“, veikiančiomis jungtinės veiklos sutarties pagrindu (toliau – Rangovas).

Bendrovė projektą pradėjo įgyvendinti 2015 m. Investicinį projektą rengė UAB „TEEKO consulting“. Projektas 2016 m. vasario 18 d. suderintas su Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba. 2016 m. gegužės 5 d. nutarimu Nr. O3- 114 UAB „Kaišiadorių šiluma“ investicinį šilumos tinklų projektą suderino Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.Suplanuota pakeisti 5,113 km Kaišiadorių miesto šilumos tiekimo tinklų. Nors projektą planuota atlikti per 2017-2019 m., dėl užsitęsusių viešojo pirkimo procedūrų, buvo prarasti vieneri renovacijai skirti metai. Dėl šios priežasties 2018 m. teko sudaryti renovacijos darbų planą, kuriame numatyta pakeisti apie 4,23 km šilumos tinklų.

Deja, nuo pat darbų pradžios, atliekant vamzdyno paklojimą į senas šilumos tinklų trasas Kaišiadorių miesto Maironio gatvėje, projekto įgyvendinimas vyksta labai sudėtingai.

Rangovas rengdamas darbo projektą, mėgino įvairiais būdais didinti Projekto vertę, tikėdamasis iš renovacijos darbų papildomai uždirbti daugiau kaip 100,0 tūkst. eurų. Tačiau bendrovės specialistai kategoriškai atsisakė derinti parengtas naujas sąmatas. To pasekoje visą vasarą rangovas įvairiais įmanomais būdais mėgino vilkinti darbus, šantažavo, kad nutrauks sutartį, nevykdys pradėtų darbų.

Bendrovės specialistams, vykdantiems projekto darbų techninę priežiūrą teko milžiniškas krūvis. Dėl to operatyviam nesutarimų ir ginčų, kylančių vykdant projektą sprendimui, iš bendrovės vadovaujančių darbuotojų sudariau komisiją.

Komisijos pagrindinis uždavinys spręsti iš projekto įgyvendinimo kylančius ginčus, nagrinėti pateiktus prašymus, darbų pakeitimus, darbų sąmatas, atliktų darbų aktus, kitus su projektu susijusius dokumentus. Komisija taip pat rengia ir teikia sprendimų pasiūlymus, raštų projektus VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūrai (LVPA), rangovui, kitoms atsakingoms institucijoms. Komisija, vykdydama jai pavestas funkcijas, turi teisę kreiptis konsultacijų į valstybines institucijas, kviestis nepriklausomus ir nešališkus konsultantus. Komisija per savo veiklos laikotarpį surengė 39 posėdžius.

Tuo pat tikslu, bendrovės iniciatyva, centrinės perkančiosios organizacijos VšĮ CPO LT priemonėmis buvo įsigytos nepriklausomos techninės projekto vykdymo priežiūros paslaugos.

Kaip minėjome projekto įgyvendinimas vyksta labai sudėtingai. Rangovui per penkis projekto vykdymo mėnesius buvo įsiųsti 45 raštai ir pretenzijos dėl vykdomų darbų kokybės ir projekto grafiko laikymosi.

Rangovas, galimai siekdamas pasididinti iš projekto gaunamas pajamas, išdrįsdavo šantažuoti savivaldybės administraciją bei bendrovę. Buvo teigiama, kad UAB „Kaišiadorių šiluma“ iš anksto nederinant papildomų ar keičiamų darbų, UAB „Bright energy“ stabdys gerbūvio atstatymo bei aplinkos tvarkymo darbų vykdymą. Tačiau bendrovė, siekdama įgyvendinti projektą sąžiningai, mažiausiomis sąnaudomis, taupydama bendrovės lėšas, siekdama kad į kainą nebūtų įskaičiuotos nepagrįstos projekto sąnaudos, laikėsi pozicijos, kad nedaromi ir galimai atsiradę papildomi/keičiami darbai bus vertinami tik atlikus kiekvieno darbų etapo darbus.

Panašūs nesutarimai vyko dėl žemės kasimo darbų, smėlio injektavimo į nepereinamus kanalus, kur vamzdynas klojamas prastūmimo būdu, rankinio tranšėjų kasimo darbų bei daugelio kitų darbų kiekius siekiama nepagrįstai didinti. Tačiau bendrovės specialistai nesutikdavo su tokia rangovo iniciatyva ir su UAB „Bright energy“ kildavo nuolatiniai konfliktai.

UAB „Kaišiadorių šiluma“ pretenzijų neturi Latvijos bendrovei SIA „WESEMANN“, kuri vykdo naujo vamzdyno paklojimo ir suvirinimo darbus. Latvijos bendrovės specialistai dirba kokybiškai, visada vykdo darbų grafikus, kitus įsipareigojimus ir pažadus. Darbuotojai bendrauja ir elgiasi

profesionaliai.

Bendrovė susidūrė su sunkumais, taikant finansines sankcijas rangovui. Nors pasirašant rangos darbų sutartį buvo numatytos galimybės taikyti delspinigių skaičiavimą, nevykdant projekto darbų grafike nustatytų terminų. Tačiau bendrovės teisininkui ir techninės priežiūros atstovui paanalizavus Lietuvos teismų praktiką, paaiškėjo, kad net ir paskaičiavus delspinigius už atskiro ruožo darbų vėlavimą, rangovas gali atsisakyti juos mokėti. Tokiu atveju net ir kreipusis į teismą, nėra garantijų, kad delspinigių mokėjimas bus priteistas, kadangi galutinis darbų atlikimo terminas yra 2019 m. gegužės 30 d.

Dėl visų anksčiau paminėtų priežasčių, bei rangovo negebėjimo laiku ir kokybiškai atlikti vykdomus darbus, iki š. m. spalio 1 d. renovuota 3,58 km šilumos tinklų. Per spalio mėn. planuojama pakeisti dar 450 m šilumos tinklų.

Į 2019 m., prie jau suplanuotų 884 m, reikės perkelti dar apie 200 m šilumos tinklų keitimo darbų.

Bendrovė privalės kreiptis į LVPA, dėl 2017 m. sausio 1 d. pasirašytos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamo projekto „Šilumos tiekimo sistemos modernizavimas ir plėtra Kaišiadorių mieste“ finansavimo sutarties pratęsimo iki 2019 m. birželio ar liepos mėn.

Visa projekto vertė sudaro 1729,682 tūkst. Eur. Iki 2018 m. spalio 2 d. suderinti darbų atlikimo aktai už 600,594 tūkst. Eur. Rangovui pervesta 522,886 tūkst. Eur bendrovės ir ES struktūrinių fondų lėšų. Taip pat bendrovės specialistai ir projekto techninės priežiūros atstovai derina keičiamų darbų sąmatas už 473,590 tūkst. Eur.

Maironio gatvės gyventojai patiria nepatogumų dėl remonto.

Dėl daugiabučių administravimo. UAB „Kaišiadorių šiluma“ šildymo ir karšto vandens sistemas daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose administruoja tik Stasiūnų k. ir Rumšiškių mstl. Kaišiadorių miesto šildymo ir karšto vandens sistemas administruoja UAB „Kaišiadorių butų ūkis“. Ši bendrovė atlieka ir šilumos punktų priežiūrą, parengia juos šildymo sezonui, atlieka periodinius praplovimo darbus. UAB „Kaišiadorių šiluma“ yra atsakinga už šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisų metrologinę patikrą. 2018 m. metrologiškai patikrinti 93 šilumos skaitikliai, įrengta 14 naujų šilumos apskaitos prietaisų.

Apie hidraulinius bandymus. 2018 m. hidraulinius bandymus bendrovė atliko Stasiūnuose, Kaišiadorių mieste, dėl šilumos tinklų renovacijos, visos sistemos bendrai hidrauliniai bandymai atliekami nebuvo. Tačiau vykdant šilumos tinklų renovacijos darbus, rangovas, dalyvaujant bendrovės atsakingiems darbuotojams, kiekvieno ruožo hidraulinius bandymus atlieka paklojęs šilumos tinklų vamzdyną. Šilumos punktų ir šildymo ir karšto vandens sistemų hidraulinius bandymus atlieka šias sistemas prižiūrinčios bendrovės.

Dėl darbų kokybės. UAB „Kaišiadorių šiluma“ taip pat gauna gyventojų, daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijų, organizacijų nusiskundimų dėl atliekamų aplinkos tvarkymo darbų kokybės. Bendrovė atsako visiems turintiems nusiskundimų vartotojams, stengiamasi paaiškinti, kad šilumos tinklų renovacija vykdoma ne kasmet, prašoma vartotojų supratingumo ir kantrybės.

Kaip jau minėjome, dėl vėluojamų atlikti šilumos tinklų renovavimo darbų yra kalta rangovinė bendrovė. Projekto įgyvendinimo sutartyse yra numatyta, kad rangovas privalo savo sąskaita pašalinti iš statybvietės visas statybines atliekas ir šiukšles, išvežti perteklines medžiagas bei nereikalingus įrenginius; valyti, prižiūrėti patekimo į statybvietę kelius ir aplinką. Rangovas yra atsakingas už bet kokį naudotų patalpų ar kelių remontą, kurio gali prireikti dėl jo veiksmų. Rangovas privalo pilnai atkurti vykdomų darbų teritorijos gerbuvį. Taip pat rangovas privalo atlyginti bet kurios nuosavybės (kitos nei darbai) nuostolius, praradimus, susijusius arba atsiradusius dėl rangovo arba jo personalo veiksmų, aplaidumo ar tyčinio veiksmo. Remiantis šiomis aplinkybėmis, dėl nuostolių, atsiradusių dėl Rangovo kaltės, atlyginimo, prašome kreiptis į UAB „Bright energy“ (įmonės kodas 302900033, registracijos adresas: Taikos pr. 149-209, LT-52119 Kaunas), tel. (8 37) 28 08 20. Bendrovė deda visas pastangas, kad aplinkos tvarkymo darbai būtų atlikti dar iki pablogėjant orams.

Ar UAB „Kaišiadorių šiluma turi pakankamai biokuro? Bendrovė yra įsigijusi bazinį reikalingo biokuro kiekį 2018-2019 m. šildymo sezonui. Tačiau reikia pažymėti, kad ilgalaikių sandorių pagrindu įsigyto biokuro kaina yra padidėjusi apytiksliai 30 proc., lyginant su 2017-2018 m. šildymo seno vidutine biokuro kaina. Nors planuojame dalį biokuro įsigyti trumpalaikiais sandoriais, kurių kaina turėtų būti žemesnė, tačiau biokuro vidutinė rinkos kaina didėja visoje šalyje. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos energijos išteklių rinkos įstatymo nuostatomis, bendrovė privalo visą reikalingą biokurą įsigyti energijos išteklių biržoje UAB „Baltpool“.

Didėjančią biokuro kainą akcentavo ir Lietuvos Respublikos vyriausybės kanceliarijoje 2018 m. rugpjūčio 14 d. vykusio pasitarimo „Dėl didėjančių biokuro kainų“ posėdžio dalyviai. Posėdyje dalyvavo Lietuvos Respublikos energetikos ir aplinkos ministrai, LR Vyriausybės kanceliarijos pavaduotojas ir Politikos įgyvendinimo grupės patarėja, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, UAB Baltpool“, Konkurencijos tarybos, VĮ Valstybinių miškų urėdijos, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos bei šilumos tiekėjų atstovai.

Posėdžio metu konstatuota, jog biokuro, naudojamo šilumos gamybai, kainų didėjimą lėmė tam tikrų biokuro rinkoje susiklosčiusių sąlygų ir aplinkybių visuma. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, ženkliai išaugo malkinės medienos paklausa šalies rinkoje. Palyginti prieš 10 metų, biokuro naudojimas šilumos gamybai sudarė 18 proc. Tuo tarpu 2018 m. jau beveik 70 proc. Prognozuojama, kad iki 2020 m. viso šilumos gamyboje naudojamo kuro biokuro dalis sudarys iki 80 proc. Be to paskutiniais metais smarkiai išaugo eksportuojamos biokuro žaliavos paklausa kaimyninėse valstybėse bei Lietuvoje, daugiausia dėl medienos perdirbimo ir plokščių gamybos fabrikų plėtros. Pavyzdžiui Suomijoje dėl naujai plėtojamų pramoninių projektų medienos, kuri naudojama ir biokuro gamybai, panaudojimas išaugo 86 proc., o trūkstama žaliava yra įsigyjama Baltijos šalyse. Skandinavijos valstybėse mediena reikšmingai brangesnė nei Lietuvoje. Dėl to eksporto didėjimas yra neišvengiamas. Atitinkamai pastebimai kyla biokuro kaina: pvz., biokuro biržoje vidutinė populiariausio SM2 tipo biokuro kaina 2017 m. liepos mėn. vidutiniškai siekė 124,0 Eur/tne, o 2018 m. liepą – 186,0 Eur/tne (trumpalaikių sandorių atveju) ir atitinkamai 153,0 Eur/tne 2017 m. ir 228,0 Eur/tne (ilgalaikių sandorių atveju). Dėl paminėtų priežasčių mūsų bendrovė niekaip negalime įtakoti biokuro kainos. Planuojame, jog šilumos kaina vartotojams šio šildymo sezono metu gali didėti apie 10 proc., lyginant su dabar galiojančia 6,05 ct/kWh šilumos kaina.

Dėl šildymo sezono pradžios. Vadovaujantis Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2018 m. spalio 2 d. įsakymu Nr. V1E-1177 „Dėl 2018-2019 metų šildymo sezono pradžios“, šildymo sezono pradžia Kaišiadorių rajone nustatoma nuo 2018 m. spalio 2 d. Vadovaujantis Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėmis, šildymo sezoną galima pradėti, kai tris paras iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra yra žemesnė už +10 oC, ir ši sąlyga Kaišiadorių mieste buvo pasiekta.Primename, kad gyventojai, sprendimą pradėti ar pabaigti šildymą gyvenamajame daugiabučiame name, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatyta tvarka, gali priimti patys. Šildymo pradžia šiuo atveju gali nesutapti su savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta sezono pradžios (pabaigos) data. Tačiau šildomų gyvenamųjų patalpų temperatūra turi atitikti Lietuvos Respublikos higienos normose nustatytą 18-23 oC temperatūrą. Gyventojams nepriėmus sprendimo nukelti šildymo pradžią, šildymas gyvenamuosiuose namuose, pagal iš anksto nustatytą grafiką, įjungiamas pagal savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą.

Kokie artimiausi įmonės planai, gerinant paslaugų kokybę? Siekdama užtikrinti nepertraukiamą ir kokybišką šilumos tiekimą Kaišiadorių miesto, Žiežmarių ir Rumšiškių miestelių, Stasiūnų, Mūro Strėvininkų, Pakertų ir Gudienos kaimų vartotojams, UAB „Kaišiadorių šiluma“ nuolat investuoja į vandens šildymo katilų atnaujinimą. Artimiausiu metu suplanuota Kaišiadorių katilinės biokuru kūrenamų katilų ir pakurų mūro remontas, vandens šildymo katilo DKVR -10/13 Nr.2 ekraninio ir konvektyvinio pluošto vamzdžių keitimo darbai. Žiežmarių ir Rumšiškių katilinių katilinėse, užtikrinant efektyvesnį panaudojamą, mažesniais keičiami nusidėvėję dujiniai katilai. Dėl nuolatinio stambiagabaritės technikos judėjimo reikalinga remontuoti Kaišiadorių katilinės vidaus kelius. Einamųjų remontų reikalauja Kaišiadorių bei Stasiūnų katilinių pastatai. Taip planuojama investuoti į kvartalinių šilumos tinklų remontą. Kiekvienais metais dalis gyvenamųjų daugiabučių namų savininkų nusprendžia keisti šilumos paskirstymo metodus, tam reikia suprojektuoti ir įrengti atskirus šilumos kiekio karštam vandeniui ruošti apskaitos prietaisus.

Kalbėjosi Virginija Šimkūnienė