PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2019 m. Balandžio 10 d. 16:43

Orai šiltėja – eismas intensyvėja: kas keičiasi?

Klaipėda

Klaipėdos rajono policijos komisariato nuotr.: pareigūnės S. Šilinskė ir R. Matevičienė akcentavo, jog vykdomos prevencinės priemonės, tikrinama, kaip eismo dalyviai laikosi numatytų reikalavimų.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


79343

Įsibėgėjantis pavasaris į lauką veja ne tik pėsčiuosius, bet ir įvairių transporto priemonių vairuotojus. Keliuose daugėja motociklininkų, dviratininkų, dėl to būtina atida. Nuo balandžio 1 dienos (iki spalio 31 d.) įsigalioja sezoniniai Kelių eismo taisyklių reikalavimai. Apie juos kalbamės su Klaipėdos rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnėmis Silvija Šilinske ir Rasa Matevičiene.

Automagistralėje – ne daugiau kaip 130 km/val.

– „Bangos“ skaitytojai ne kartą skundėsi, kad vis dar zuja nemažai vadinamųjų „kelių erelių“, kurie, rodos, ne važiuoja, o skrenda. Priminkite, koks šiuo metu leistinas greitis?

– Balandžio–spalio mėnesiais ne gyvenvietėse lengvaisiais automobiliais, krovininiais automobiliais, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3,5 t, motociklais ir triračiais automagistralėse leidžiama važiuoti ne didesniu kaip 130 km/val. greičiu, greitkeliuose – ne didesniu kaip 120 km/val. greičiu.

Saugumui užtikrinti svarbus ne tik greitis. Važiuodami transporto priemone su įrengtais saugos diržais, vairuotojas ir keleiviai privalo juos užsisegti. Saugos diržą reikia užsegti juosiant per petį ir per juosmenį arba kaip numatė transporto priemonės gamintojas. Kartais pakanka užsisegti diržą, kad eismo įvykio metu būtų išgelbėta gyvybė. Pastangų nedaug, o saugumas žymiai didesnis.

– Kokie reikalavimai taikomi dėl vaikų? Kada jiems reikalingos specialios kėdutės?

– Žemesni kaip 135 cm ūgio vaikai lengvuoju ar krovininiu automobiliu vežami prisegti jų ūgiui ir masei pritaikytomis vaikų prisegimo sistemomis, t. y. naudojamos specialios sėdynės.

Apsaugos motociklininkams privalomos

– Kokie reikalavimai motociklininkams?

– Važiuodami mopedu, motociklu, triračiu, visų rūšių keturračiais, vairuotojas ir keleiviai privalo naudoti motociklininkų apsaugas (motociklininkų šalmus, akių apsaugos nuo sužeidimo priemones). Išskyrus atvejus, kai minėtos transporto priemonės turi kėbulą (kabiną) ar įmontuotus stogo saugos lankus, kurių paskirtis apsaugoti vairuotoją, keleivį nuo smūgių, ir yra įrengti saugos diržai.

– Į ką dar raginate atkreipti dėmesį?

– Eisme dalyvaujančioje motorinėje transporto priemonėje (išskyrus mopedą, motociklą be priekabos), traktoriuje, savaeigėje mašinoje turi būti avarinio sustojimo ženklas ir tiek gesintuvų ir pirmosios pagalbos rinkinių, kiek nustato techniniai motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimai.

Kiekvienoje eisme dalyvaujančioje motorinėje transporto priemonėje, traktoriuje, savaeigėje mašinoje turi būti ryškiaspalvė liemenė su šviesą atspindinčiais elementais.

Transporto priemonėje draudžiama įrengti greitį matuoti trukdančias priemones ir daiktus.

Dviratininkams – aibė taisyklių

– Ką derėtų prisiminti dviratininkams?

– Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas.

Važiuoti dviračiu leidžiama tik dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra, – tam tinkamu (su asfalto arba betono danga) kelkraščiu. Kai kelyje nėra dviračių tako, pėsčiųjų ir dviračių tako arba dešinėje kelio pusėje nėra dviračių juostos, kelkraščio, taip pat tais atvejais, kai jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto, išskyrus Kelių eismo taisyklių 106 punkte nurodytus atvejus, taip pat kai reikia apvažiuoti kliūtį, važiuoti tiesiai, kai iš pirmosios eismo juostos leidžiama sukti tik į dešinę.

Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, dviračio vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti ar kelti pavojaus, o pro pat pėsčiąjį leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui (3–7 km/val.), paliekant tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus.