PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Spalio 25 d. 10:44

Opozicija užkirto kelią R. Paksui grįžti į prezidento postą

Vilnius

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


57744

Opozicijai prieštaraujant, Seimas nepritarė valdančiųjų teiktai Konstitucijos pataisai, kuri leistų per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam Rolandui Paksui grįžti į prezidento ir Seimo rinkimus. Tam, kad R. Paksui būtų suteikta teisė vėl dalyvauti Seimo ir Prezidento rinkimuose pritrūko opozicijos balsų.

Už teiktas Konstitucijos pataisas balsavo 78, prieš buvo 15 parlamentarų, susilaikė - 4. Kad pataisos būtų priimtos, reikia, kad per priėmimą už jas dar du kartus balsuotų ne mažiau kaip 94 Seimo nariai.

Konservatoriai teigia remiantys siekį suteikti galimybę R. Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose, tačiau akcentavo, kad nesutinka, jog priesaiką sulaužiusiam R. Paksui būtų grąžinta galimybė dalyvauti prezidento rinkimuose.

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) frakcijos narys Jurgis Razma siūlė registruoti du atskirus Konstitucijos straipsnių pataisos projektus.

„Mes gerbiame Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą ir tikrai manome, kad reikia Konstitucijos keitimu suteikti teisę kandidatuoti į Seimą priesaiką sulaužiusiam asmeniui. Atrodo, kad visi sutarėme, kad tas terminas gali būti po 10 metų, kaip dabar įrašyta. Bet niekada nepritarėme tam, kad būtų suteikta tokiam asmeniui teisė kandidatuoti į prezidentus“, - Seimo posėdyje kalbėjo konservatorius ir pabrėžė, kad Lietuvos neįpareigoja jokie tarptautiniai įsipareigojimai R. Paksui suteikti galimybę taikytis į aukščiausią šalies postą.

Kur kas aštriau pasisakė kitas konservatorius Kęstutis Masiulis. Nors politikas neprieštaravo atverti R. Paksui Seimo duris, tačiau, pasak jo, tokio žmogaus kaip R. Paksas nereikėtų leisti dar arčiau valdžios.

Valdantieji siūlo suteikti galimybę R. Paksui kelti savo kandidatūrą Seimo ir šalies prezidento rinkimuose. Šiam tikslui pasiekti yra pateiktos Konstitucijos 74 straipsnio pataisos, numatančios, kad teisė siekti minėtų postų asmeniui būtų grąžinta praėjus dešimčiai metų nuo pašalinimo.

Opozicijos pasiūlymas, kurį Seimas grąžino iniciatoriams tobulinti, yra griežtesnis. Projekte buvo numatyta, kad apkaltos būdu pašalintas politikas po dešimties metų galėtų kelti savo kandidatūrą tik Seimo rinkimuose, tačiau negalėtų būti renkamas į Seimo vadovybę.

ELTA primena, kad R. Paksas prezidento posto neteko 2004 m., kuomet Konstitucinis Teismas pripažino jį sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją skubos tvarka finansiniam rėmėjui suteikiant Lietuvos pilietybę.

Tačiau Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) 2011 metais nusprendė, kad draudimas iki gyvos dalyvauti rinkimuose yra neproporcingas ir turi būti pašalintas. Būtent tokiu draudimu 2004 m. buvo apribotas R. Paksas, tuo metu per apkaltą pašalintas iš prezidento posto.

ELTA