Opozicija paragino stabdyti parlamento darbą: bausmes gavusios partijos neturėtų dalyvauti teisėkūroje

20220412ZGED_22
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Viktorija Smirnovaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Reaguodami į Apeliacinio teismo verdiktą „MG Baltic“ korupcijos byloje, opozicijos atstovai paragino stabdyti Seimo darbą. Pasak „valstiečių“, parlamento darbas negali vykti kol minėtoje byloje nuteistas Liberalų sąjūdis ir Darbo partija neatliks teismo jiems skirtos bausmės. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Seime Dainius Gaižauskas ketvirtadienį kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, reikalaudamas jos nusišalinti nuo pareigų arba palikti liberalų gretas.

„Turime situaciją, kad dvi partijos, esančios Seime, vietoje bausmės vykdymo susirinko į įstatymų leidybos procesą. (...) Spręskime klausimą dėl dviejų kriminalinių politinių partijų frakcijų Seime likimo – jos turėtų nedalyvauti teisėkūros procese. Tik priėmus tokius procesus galėsime tęsti įstatymų leidybos procesą. Todėl prašau net nesvarstyti darbotvarkės, o stabdyti darbą ir kartu išspręsti šią problemą“, – prasidėjus Seimo posėdžio darbotvarkės svarstymui pasisakė D. Gaižauskas.
 
„Pirmininke, jūs turėtumėte būti pirmoji ir parodyti pavyzdį, atsiriboti nuo savo partijos, stabdyti narystę, nes jūs esate Seimo pirmininkė – aš jūsų prašau priimti sprendimą“, – tęsė jis.
 
Savo ruožtu posėdžiui pirmininkaujanti Viktorija Čmilytė-Nielsen nesileido į diskusiją, tik pažymėjo, kad neketina atsiriboti nuo partijos.
 
„Neketinu atsiriboti nuo savo partijos, ačiū už pasiūlymą“, – tarė ji.
 
Tuo metu Mišrios Seimo grupės narių atstovė Agnė Širinskienė ragino konservatorius laikytis tų pačių skaidrumo principų, kokius jie, būdami opozicijoje, taikė socialdemokratų Vyriausybei.
 
„Taikykite nuosekliai tuos principus – jei kliuvo socialdemokratai, Narkevičiaus „kotletukai“, tai man keista, kodėl nekliūva Seimo pirmininkė, kuri yra nuteistos partijos pirmininkė ir vadovauja visam Seimui“, – kalbėjo A. Širinskienė.
 
Bausmės vykdymo reikalaujantiems opozicijos atstovams liberalas, buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, atkirto trumpai.
 
„Jei autobuso vairuotojas, veždamas keleivius, padaro avariją ir gauna baudą, tai tie keleiviai, kurie sėdi autobuse ir tie, kurie įsės kitose stotelėse, taip pat turėtų susimokėti tą baudą? Manau, analogija aiški ir nepūskite jūs čia savo rinkiminių kampanijų“, – sakė V. Pranckietis.
 
„Norėčiau kreiptis į kolegas šiek tiek žmogiškumo turėti. Dar nėra pasibaigę procesai ir mėtytis tokiais kaltinimais yra labai negražu ir labai neteisinga. Nepradėkime čia rinkiminės kampanijos“, – pridūrė opozicijos atstovė, „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
 
ELTA primena, kad Apeliacinis teismas trečiadienį paskelbė keičiantis pirmos instancijos teismo sprendimą vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje.
 
Anksčiau išteisinti buvęs koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) Raimondas Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu.
 
Apeliacinis teismas R. Kurlianskį pripažino kaltu dėl papirkimo ir prekybos poveikiu. Jam skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė, 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat jam 5 metams atimta teisė eiti vadovaujamas pareigas viešajame ir privačiame sektoriuose, Visuomenės informavimo įstatyme numatytose visuomenės infor-mavimo priemonėse.
 
E. Masiulis teismo pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir neteisėto praturtėjimo. Buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui skirtas laisvės atėmimas 5 metams 6 mėnesiams, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevals-tybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei konfiskuota 241 tūkst. eurų.
 
Apeliacinis teismas nusprendė kaltais pripažinti ir kitus anksčiau byloje išteisintus asmenis. Darbo partijos atstovas, Seimo narys Vytautas Gapšys pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu. Jam teismas skyrė 4 metų 6 mėne-sių laisvės atėmimo bausmę.
 
Taip pat 5 metams iš V. Gapšio atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 8 tūkst. eurų.
 
Kaltais pripažinti ir buvęs liberalas Šarūnas Gustainis bei buvęs Seimo narys Gintaras Steponavičius. Š. Gustainis pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, jam skirta 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 4,3 tūkst. eurų.
 
G. Steponavičius teismo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Jam skirta 15 tūkst. eurų bauda ir 4 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.
 
Apeliacinio teismo sprendimu kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažinti ir anksčiau išteisinti juridiniai asmenys byloje. „MG Grupei“ skirta 1,1 mln. eurų, Liberalų sąjūdžiui – 376,6 tūkst. eurų, o Darbo partijai – 300 tūkst. eurų bauda.
 
Apeliacinio teismo sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.