PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Lapkričio 22 d. 11:13

Opozicija mato interesų konfliktą dėl Vyriausybės narių nedeklaruotų akcijų

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Erika Alonderytė-Kazlauskė, Valdas Pryšmantas, Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS


251862

Opozicinės Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė sako matanti interesų konfliktą, kai su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu susijusi įmonė turi valstybės valdomos „Ignitis grupės“ akcijų, tačiau ministras to nedeklaravo.

Kitas opozicijos atstovas „darbietis“ Vytautas Gapšys sako, kad ministrai ir viceministrai turėtų tokius sandorius deklaruoti, nepriklausomai nuo to, ar to reikalauja įstatymas.

„Kai deklaruoji išskirtinį skaidrumą, kaip deklaravo Šimonytės (premjerės Ingridos Šimonytės – BNS) Vyriausybė, manau, tokias akcijas tikrai reikia deklaruoti, juolab energetikos ministras priima sprendimus dėl energetikos srities ir tame tarpe buvo priiminėjami sprendimai dėl „Ignitis“. Manyčiau čia buvo prievolė deklaruoti“, – žurnalistams Seime taip pat sakė A. Širinskienė.

„Kai valdantieji buvo opozicija, sėkmingai skųsdavo ministrus Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. (...) Dabar labai tikiuosi, kad konservatoriai apskųs taip pat ir Kreivį ir išsiaiškins“, – kalbėjo ji.

„Kai esi energetikos ministras, tikrai didžiulė atsakomybė, kad dėl tavo veiklos nekiltų ne tik kad tiesioginio interesų konflikto, bet kaip šiuo atveju nesiginčijame, matyt, kad yra interesų konflikto regimybė“, – pridūrė politikė.

A. Širinskienės vertinimu, nepaisant to, kiek akcijų įsigyta, ekonominis interesas atsiranda nuo neapibrėžtos sumos, todėl svarbus pats jų turėjimo faktas, kurį reikėtų deklaruoti.

Kelias „Ignitis grupės“ akcijas turintis V. Gapšys sako, kad ministrai ir viceministrai turėtų tokius sandorius deklaruoti, nepriklausomai nuo to, ar iš jų to reikalauja įstatymas.

„Tie asmenys, kurie priima sprendimus ir jautrius sprendimu vien dėl to skaidrumo bendro turėtų tai padaryti nepaisant to, ar įstatymas numato jiems tą prievolę konkrečiai, ar jie patys turėtų tai susivokti. Tai yra jautri sritis, ypač matant, kaip ta energetikos situacija dabar vystosi ir kad dabar vieni ar kiti sprendimai su tomis įmonėmis susiję, tai aš manau, kad tikrai tai praverstų padaryti tas deklaracijas“, – žurnalistams Seime sakė jis.

V. Gapšio teigimu, aiškios deklaracijos politikams būtų padėjusios išvengti papildomų klausimų.

„Sistema tikrai yra nesudėtinga, man atrodo, netgi automatiškai daugumą tų sandorių išmeta, parodo, kad galima juos deklaruoti. Man nekilo problemų, tai buvo kelių minučių klausimas tos deklaracijos užpildymas, ar aš būtinai privalėjau tai daryti – tai aš manau, kad neprivalėjau, bet, matot, tas apsidraudimas pasiteisino, būčiau, matyt, atsakinėjęs į kitus klausimus šiandien, jeigu būčiau to nepadaręs“, – kalbėjo V. Gapšys.

Seimo Biudžeto ir finansų komitete dirbantis „valstietis“ Valys Ąžuolas sako, kad jam įdomu, kaip reaguos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Prezidentas priimdamas (skirdamas energetikos ministru – BNS) Kreivį sakė, kad tikisi, jog nesikartos senos istorijos, kai buvo išlindę dalykai su mamos ir „Moki-veži“ akcijomis. Dabar išlindo su „Igničio“ akcijomis. Tai ar bus principingas prezidentas ir pasakys, kad nepasitiki šiuo ministru, ar tai bus nurašyta kaip nieko tokio“, – žurnalistams Seime antradienį sakė V. Ąžuolas.

Būdą kaip D. Kreivys deklaravo turimas akcijas, jis pavadino „gudravimu“. V. Ąžuolas teigė abejojantis, ar politikai tikrai nežino, kaip ir kada reikia deklaruoti įsigijimus.

„Tai atsakymas visiems, kodėl energetikos ministras yra suinteresuotas kuo didesniu „Igničio“ pelnu. Tai todėl ir suinteresuotas – kuo didesnis pelnas, tuo daugiau už akcijas gaus dividendų“, – tvirtino V. Ąžuolas.

LRT antradienį paskelbė, jog „Ignitis grupės“ akcijų turi su D. Kreiviu susijusi įmonė „Norteo“, kurią kontroliuojančios bendrovės „Catus“ 40 proc. akcijų turi ministras. Jis sakė nežinantis apie „Norteo“ įsigytas akcijas, nėra šio ryšio deklaravęs ir žadėjo pasidomėti, ar reikia šią sąsają deklaruoti.

Be to, pasak LRT, finansų viceministras Gediminas Norkūnas nedeklaravo, jog turi „Ignitis grupės“ akcijų ir gauna dividendų – jis deklaravo tik akcijų pirkimo faktą 2020 metų spalį, kai ministerijoje dar nedirbo.

Vėliau tyrimą atliekantiems žurnalistams teigė šį savo interesą nurodęs.