PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Rugpjūčio 30 d. 16:10

Operos dieną Valdovų rūmuose publikai pirmą kartą bus pristatyta senoji vokiečių opera

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


13340

Švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su partneriu tarptautiniu senosios muzikos ansambliu „Canto Fiorito“ kviečia į Johanno Sebastiani operos „Pastorello musicale“ šiuolaikinio, pusiau sceninio pastatymo lietuvišką premjerą.

Rugsėjo 2 d., šeštadienį, lankytojų laukia ne tik šis unikalus reginys, bet ir įspūdingi visą dieną vyksiantys renginiai – interaktyvi muzikinė instaliacija, orientacinis žaidimas, vieša paskaita ir edukacinis užsiėmimas.

„Operos gimtadienio šventimas Lietuvoje jau tapo Valdovų rūmų muziejaus tradicija, penktą kartą primenanti tai, ko neturėtume pamiršti: Baroko epochoje Vilnius buvo vienas iš nedaugelio Europos didmiesčių, kuriame už Italijos ribų anksčiausiai pastatyta ankstyvoji italų opera. Galime didžiuotis, kad ji čia skambėjo gerokai anksčiau negu Paryžiuje ar Londone“, – sako Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėjas Vytautas Gailevičius.

2017 m. rugsėjo 2 d., šeštadienį, Operos diena Valdovų rūmuose bus švenčiama vos tik muziejus atvers duris lankytojams. Nuo 10.00 val. įsigijusieji lankytojo bilietą ir aplankiusieji muziejaus ekspozicijas galės mėgautis interaktyvia muzikine instaliacija „Muzikinis stalas“. Ji leis kiekvienam pasijusti tikru kompozitoriumi ir gyvai kurti skirtingas to paties žinomo kūrinio versijas.

Nuo 11.00 val. įsigijus lankytojo bilietą muziejaus ekspozicijų erdvėje bus galima žaisti orientacinį žaidimą „Muzikinis rebusas“. Jo metu reikės ieškoti paslėptų užuominų apie operą, muzikos instrumentus, gaidas ir kitas muzikines detales, o teisingai išsprendusieji rebusą bus apdovanoti su muzika susijusiais prizais.

Norintieji gilesnio pažinimo 14.00 val. bus kviečiami į Lankytojų vestibiulio auditoriją, kurioje vyks nemokama muzikologės prof. habil. dr. Jūratės Trilupaitienės vieša paskaita „Muzikinio teatro keliai Vokietijoje: nuo Baroko iki Klasicizmo“.

16.00 val. iš anksto užsiregistravusius lankytojus Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai Beatričė Urmilevičienė, Elena Gasiulytė-Dautartienė ir Egidijus Užkurėnas pakvies į edukacinį užsiėmimą „Improvizuojame operą: Elenos pagrobimas“, skirtą šeimoms su 5–10 metų vaikais. Užsiėmimo dalyviai turės galimybę susipažinti su barokinės operos žanru, sužinoti apie pirmąją Lietuvoje pastatytą operą, jos pastatymo iniciatorių Lietuvos didįjį kunigaikštį bei Lenkijos karalių Vladislovą Vazą ir jo teatrą. Vaikai ir suaugusieji galės įsijausti ne tik į operos artistų, scenos kūrėjų, bet ir į paties valdovo bei jo žmonos vaidmenis.

Renginių ciklą „Operos diena Valdovų rūmuose“ vainikuos 17.30 val. atnaujintoje Didžiojoje renesansinėje menėje rengiama Johanno Sebastiani operos „Pastorello musicale“ šiuolaikinio, pusiau sceninio pastatymo lietuviška premjera. Ją režisuoja Karina Novikova, rengia gausios atlikėjų pajėgos iš įvairių šalių: Thyrsis – baritonas Florian Just, Chrysille, aidas, Lampetia – mecosopranas Renata Dubinskaitė, ​Svavie, Electra – sopranas Ieva Gaidamavičiūtė, Philenus – tenoras Algirdas Bagdonavičius, Lucidor, Widdod – bosas baritonas Hugo Oliveira, Kupidonas, Venera, Phaetusa – mecosopranas Saulė Šerytė, smuikai – Ignacio Ramal ir David Wish, išilginės fleitos – Rodrigo Calveyra, Ieva Baublytė ir Indrė Kučinskaitė, violos da gamba – Juan Manuel Quintana ir Heidi Groeger, archiliutnia – Shizuko Noiri, teorba ir gitara – Michael Freimuth, violonė – Jean-Michel Forest, klavesinas – Davide Pozzi. Šio pastatymo meno vadovas ir dirigentas – R. Calveyra, jo asistentas Juan Manuel Quintana.

„Pastorello musicale“ – tai ankstyviausia iki šių dienų išlikusi vokiečių opera, sukurta 1663 m. Karaliaučiaus kapelmeisterio Johanno Sebastiani. Kūrinys yra parašytas italų madrigalinės operos stiliumi, sekant Florencijos operos tradicija, ir atspindi XVII a. vidurio operų statymo tradicijas Baltijos jūros regione. Opera sudaryta iš penkių veiksmų (kiekvieną jų sudaro 3–4 scenos), arijų, rečitatyvų, duetų, ansamblių ir trumpų instrumentinių epizodų. Operos „Pastorello musicale“ pasakojime veikia Baroko laikotarpiu gerai žinomi personažai, tokie kaip Amūras, Venera, piemuo Tirsis, ir išraiškingai atsiskleidžia vėlyvojo Renesanso ir Baroko pastoralinei poezijai būdingi bruožai, nukelsiantys klausytojus į Renesanso ir Baroko klestėjimo laikotarpį.

„Nuo 1945 m. šios operos partitūra buvo laikoma dingusia, kol 2001 m. atrasta Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, ten yra saugoma ir šiandien“, – sako V. Gailevičius.

Kasmet minėti Operos dieną Valdovų rūmuose jau tapo tradicija. Taip pradedamas rudens renginių sezonas. Remiantis istoriniais šaltiniais, žinoma, kad 1636 m. rugsėjo 4 d. Valdovų rūmuose Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos rūpesčiu buvo pastatyta pirmoji opera Lietuvoje – „Elenos pagrobimas“. Žinomi arba numanomi ir šios baroko operos kūrėjai – italų menininkai. Muziką jai greičiausiai sukūrė valdovo kapelos dirigentas ir kompozitorius Markas Skakis (Marco Scacchi), libretą parašė poetas ir dramaturgas Virdžilijus Pučitelis (Virgilio Puccitelli), o scenografija ir mašinerijos architektūra rūpinosi Agostinas Ločis (Agostino Locci).

Operos „Pastorello musicale“ pastatymą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, remia GOETHE institutas Vilniuje.