Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Varėnos rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Alvydas Verbickas dalijasi įžvalgomis apie ekstremalią krizę.
„Bėgte prabėgo dvi karantino savaitės. Atsigręžęs atgal, galiu patvirtinti, kad kiekviena tų savaičių diena buvo pašėlusiai įtempta. Ir tuo pačiu – labai darbinga. Jau pirmąją karantino dieną, kovo 16–ąją, susirinkę į Ekstremalių situacijų komisijos posėdį, aptarėme vis labiau aštrėjančią situaciją visoje šalyje ir, suprantama, mūsų rajone. Skubiai įkūrėme Operacijų valdymo centrą. Man, kaip savivaldybės administracijos vadovui, teko didelė atsakomybė jam vadovauti. Operacijų centro koordinatoriumi paskyrėme Turto valdymo skyriaus vyr. specialistą Valdą Tamulevičių, o apgyvendinimo ir socialinės pagalbos koordinatore – Socialinės paramos skyriaus vedėją Dalią Stankevičiūtę. Sudarėme keturias darbo grupes:
• Operacinio vertinimo ir ekstremaliųjų situacijų prevencijos ir informacijos valdymo grupę (vadovas – Varėnos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Kandratavičius);
• Visuomenės informavimo ir elektroninių ryšių organizavimo grupę (vadovas – Varėnos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus sistemų administratorius Vytautas Baublys);
• Materialinio techninio aprūpinimo grupę (vadovas – Varėnos rajono savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjas Laimis Gaurys);
• Administravimo grupę (vadovė – Varėnos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Irma Krajauskienė). Iš viso šių grupių sudėtyje – 30 narių.
Išskyrus A. Kandratavičių, turintį nemenkos patirties sprendžiant įvairias ekstremalias situacijas, visiems kitiems vadovams ir nariams situacija, diktuojama koronaviruso grėsmių, yra nauja, nežinoma ne tik Varėnoje, bet ir visoje Lietuvoje. Nepaisant to, galiu atsakingai patvirtinti – kiekvienas Centro darbuotojas dirba itin skrupulingai ir atsakingai. Visi puikiai suvokia, kad kol dar turime šiek tiek laiko, privalome kuo kruopščiau pasirengti kovai su nepažįstamu-nematomu priešu. Tik tuomet būsime tvirti pirmojoje gynybos linijoje.
Ką gi pavyko mums, naujai sukurtam Centrui, nuveikti per dvi savaites? Suprantama, pirmiausia, stengėmės užtikrinti kiek įmanoma geresnes ir saugesnes darbo sąlygas Varėnos medikams. Geroji žinia jiems ir visiems mums yra ta, kad kol kas mūsų rajone nė vienam žmogui nenustatytas koronavirusas. Bet klaidinga būtų tikėtis, kad tokia padėtis išliks iki karantino pabaigos. Todėl nuolat ranka rankon plušame su Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro ir ligoninės vadovais, aiškinamės, kokių medicinos priemonių trūksta, rūpinamės, kad jiems netrūktų nieko, kas būtina.
Inventorizavome visas rajone esamas patalpas. Apžiūrėjome, kurias iš jų galėtume pritaikyti saviizoliacijai, o į kurias, prireikus, būtų galima paguldyti ligonius. Šiuo metu dalis jų jau parengtos minėtoms reikmėms. Iš viso rajone yra numatyta apie 300 vietų Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijai priklausančiose patalpose, mokyklų bendrabučiuose, daugiafunkciuose centruose, kaimo turizmo sodybose bei kitose patalpose. Pasirūpinome, kad jose apgyvendintiems žmonėms netrūktų nei medicinos, nei kitokių priemonių, nei maisto. Pasirašėme sutartis su daugybe tiekėjų. Pasiruošėme patalpų dezinfekavimui ir patalinės skalbimui. Varėnos maisto prekybos centrai sudarė sausų davinių rinkinius. Maistas bus gaminamas mokyklų valgyklose, o joms nespėjant, į pagalbą pasitelksime darželius ir rajono kavines. Su kai kuriomis iš jų jau taip pat pasirašėme paslaugų teikimo sutartis. Parengėme dvi transporto priemones asmenims pervežti. Sveikatos apsaugos ministerijos parėdymu pasirengėme vadinamosios Karščiavimo klinikos steigimui. Joje, kaip žinia, bus gydomi karščiuojantys ir galimai koronavirusu COVID-19 užsikrėtę asmenys. Į pagalbą pasitelkėme ir specialistus, kurie teiks psichologinio konsultavimo paslaugas.
Koronavirusui nepavyko sustabdyti ir tiesioginių Varėnos savivaldybės funkcijų. Nors dirbama nuotoliniu būdu, tačiau gyventojams nenutrūkstamai teikiamos visos paslaugos, interneto svetainėje teikiama visa reikalinga ir aktuali informacija. Užtikriname gyventojus, kad jie bus aprūpinti šiluma, karštu vandeniu ir kt. Operacijų centras taip pat sprendė Varėnos rajono daugiabučių namų bendrojo naudojimo patalpų dezinfekavimo problemas. Šiuo metu jau dezinfekuoti beveik visi miesto daugiabučiai.
Karantino tvarkai palaikyti buvo pasitelkti Varėnos ir Merkinės šauliai, kurie jau antrą savaitę geranoriškai budi Varėnos medicinos įstaigų priimamuosiuose. Jiems talkina ir Savanoriškos Varėnos krašto pajėgos. Siekdami, kad Varėnos rajono prekybos centruose pirkėjams būtų užtikrintos saugios apsipirkimo sąlygos, su didžiųjų prekybos centrų atstovais aptarėm dezinfekavimo ir viešosios tvarkos palaikymą prekybos centruose.
Nuolat analizuojame padėtį visame pasaulyje, Europoje ir Lietuvoje, rengiame išvadas ir keliame sau trumpalaikius ir ilgalaikius uždavinius. Nors atliktų darbų sąrašas vis ilgėja, suprantame, kad jo pabaigos dar, deja, nematyti.
Mieli dzūkai, užtikrinu Jus, kad Operacijų centro nariai bei jiems talkinantys savivaldybės administracijos, savivaldybės įmonių ir įstaigų darbuotojai dirba negailėdami jėgų ir neskaičiuodami laiko. Tikiu, kad visi išvien – drauge su medikais, ugniagesiais ir policijos pareigūnais – įveiksime tą negandą, kuri netikėtai užklupo visą pasaulį. Mes dirbsime tiek, kiek reikės, kad situacija būtų suvaldyta, o šio viruso pasekmės būtu kuo švelnesnės mūsų rajono gyventojams.
Tik būkime kantrūs. Pakantūs. Ir būkime drausmingi.“