Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Prieš tremtį. Laiminga Beleckų šeima, fotografijoje įamžinta 1937 m. Tuomet nė vienas nenujautė, koks negailestingas likimas laukia.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
„Tokio idealizmo ir pasiaukojimo, stiprinant Lietuvos valstybingumą ir dvasiškai tobulinant tautą, Lietuvos istorija dar nebuvo regėjusi ir kažin ar kada nors išvys. Tai buvo pasišventėlių – vyrų ir moterų, dvasios aristokratų karta“, – rašė profesorė Ona Voverienė. Viena šios kartos atstovių – visuomenininkė, rašytoja, žurnalistė, katalikiškų moterų organizacijų narė ir steigėja Ona Gaigalaitė-Beleckienė.
liki-01.jpg
Ant klėties sienų – „Aušros“ ir „Varpo“ puslapiai
O. Gaigalaitės-Beleckienės gimtinė – nedidelis Linkuvos miestelis Pakruojo r. Būsimoji visuomenininkė jame gimė 1906 m. lapkričio 23 d.
O. Gaigalaitės-Beleckienės tėvai ūkininkavo, tačiau buvo apsišvietę žmonės.
O. Voverienė rašė, kad linkuviškės tėvas klėties sienas išklijavo laikraščių „Aušra“ ir „Varpas“ puslapiais, kad spaudos neatimtų caro parankiniai. Nenuostabu, kad tokioje aplinkoje augusi Ona anksti išmoko skaityti ir su didžiausiu nekantrumu laukė, kuomet galės pradėti lankyti mokyklą.
Deja, šeimos idilė nutrūko – O. Gaigalaitė-Beleckienė ir šeši jos broliai bei seserys anksti tapo našlaičiais. Onai tuomet tebuvo 8 m., jos vyriausiajam broliui – 15 m., tačiau jis priėmė ryžtingą sprendimą: likti gyventi tėvų namuose. Su našlaičiais likusiais vaikais apsigyveno jų dėdė ir teta.
1916 m. O. Gaigalaitė-Beleckienė pradėjo lankyti Linkuvos pradžios mokyklą. Beje, iškart pateko į antrąją klasę, nes mokėjo skaityti ir skaičiuoti. Mokslus tęsė Linkuvos gimnazijoje, o
1925 m. įstojo į tuometinį Kauno universitetą (dabar – Vytauto Didžiojo universitetas, –
aut. past.). Tai padaryti paragino tas pats vyriausiasis brolis, pastebėjęs sesers gabumus.
Į Kauną linkuviškė išvyko, kišenėje turėdama 100 litų. Jų turėjo užtekti ilgiems mokslo metams. Iš pradžių O. Gaigalaitė-Beleckienė pasirinko studijas Teologijos ir filosofijos fakultete, tačiau vėliau ją sudomino teisė.
1930 m. mergina gavo Kauno universiteto Teisės fakulteto diplomą. Šie metai buvo prasmingi ir dar vienu įvykiu – Ona ištekėjo už tą patį fakultetą baigusio ir kapitono laipsnį turėjusio Povilo Belecko.
Kaip rašė O. Voverienė, P. Beleckas dirbo Ministrų kabinete kanceliarijos viršininku ir ėjo „Vyriausybės žinių“ redaktoriaus pareigas. Jis labai vertino savo žmoną ir leido jai gilinti žinias Vienos, Prahos, Berlyno universitetuose.
„Moters“ ir „Naujosios Vaidilutės“ redaktorė
O. Gaigalaitės-Beleckienės profesinė ir visuomeninė veikla spalvinga bei gausi.
Dar būdama studentė, ji prisidėjo prie katalikių moterų kuriamos organizacijos jaunoms mergaitėms šelpti, nuo 1928 m. jai vadovavo. Prof. O Voverienė rašė, kad linkuviškė buvo Mergaičių globos sekcijos pirmininkė, su bendramintėmis įsteigė Mergaičių darbo biurą, Mergaičių darbo ir globos namus, atidarė stočių misijas Kaune, Kybartuose, Joniškyje, Klaipėdoje, ėjo įvairias pareigas Katalikių moterų draugijoje, Lietuvos „Carito“ valdyboje, Vilniui vaduoti sąjungos valdyboje, buvo Ateitininkų tarybos pirmininkė, Darbo rūmuose – konsultantė moterų klausimais.
Savo namuose O. Gaigalaitė-Beleckienė rengė literatūrinius vakarus, skirtus Lietuvos rašytojoms moterims. Į literatūrinį darbą buvo linkusi ir ji pati.
1928–1935 m. redagavo „Moterį“, nepabijodama tokių temų kaip girtuokliavimas ar prostitucija. Nuo 1935 m. ji vadovavo žurnalui „Naujoji Vaidilutė“, puoselėjusiam tikėjimą, tautiškumą, moralę.
Itin svarbus O. Gaigalaitės-Beleckienės nuopelnas – knyga „Tiesos ir meilės tarnyboje“. Šiame leidinyje žurnalistė smulkiai aprašo katalikių moterų veiklą visoje Lietuvoje.
po-jungtuviu-1930-m.jpg
Į tremtį – su dukra ant rankų
O. Gaigalaitės-Beleckienės veiklą nutraukė sovietų okupacija 1940 m. Atėjūnai uždarė visuomenines organizacijas, sustabdė laikraščių ir žurnalų veiklą. Tuomet ėmėsi Lietuvos šviesuolių genocido.
O. Gaigalaitė-Beleckienė su penkiamete dukrele Marija juodąją 1941 m. birželio 14-osios naktį atsidūrė gyvuliniuose vagonuose ir buvo ištremtos į Sibirą. Ten drauge su tūkstančiais lietuvių kentė badą, šaltį, sunkiai dirbo. Nuo nevilties gelbėjo tik malda.
P. Belecko likimas buvo dar liūdnesnis. Išvežtas į Sverdlovsko lagerius, jis buvo ten 1942 m. sušaudytas.
Tremtine tapusios
O. Gaigalaitės-Beleckienės gyvenime vilties spindulėlis nušvito tik 1946-aisiais. Tais metais jos dukra Marija buvo išleista į Lietuvą, į gimtąjį Kauną. Pati Ona į Lietuvą grįžo po dar 10 metų, Sibiro tremtyje iš viso išbuvusi
15 metų. O. Voverienė rašė, kad linkuviškė nebeatpažino savo namų Kaune – šie buvo apleisti, pajuodę, užkaltais langais.
Sugrįžusioms O. Gaigalaitei-Beleckienei ir jos dukrai Marijai padėjo rašytojo Juozo Grušo šeima. Paskutiniuosius gyvenimo metus Ona sunkiai sirgo, nepaisant to, daug skaitė ir rašė atsiminimus. Ją prižiūrėjo drauge gyvenusi dukra, padovanojusi senstančiai mamai vaikaičių juoką. Visuomenininkė mirė 1989 m. spalį, sulaukusi 82 m.
IŠTRAUKA:
„Veš, vagonai parengti!..“
Ištrauka iš krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštyje „XXI amžius“ spausdintų O. Gaigalaitės-Beleckienės atsiminimų:
„1941 metų birželio keturioliktoji.
Išvakarėse mes su drauge G. rašytojo žmona ilgai vaikščiojom Kauno gatvėmis, netoli savo namų, žvalgydamosi į žmones, kurių išgąstinguose veiduose matėsi susirūpinimas ir nebepaslėpta baimė. Gražus kauniečių apsirengimas buvo pradingęs. Gatvėse rečiau sutikdavai pažįstamuosius, ypač tvarkingiau ir turtingiau apsirengusius. Žmonės supilkėjo, tartum dulkėmis apnešti tapo. Visi derinosi prie vyraujančios aplinkos. Sutiktas draugas ar pažįstamasis tyliai į ausį šnabždėjo klausimus: Bus karas? Veš, vagonai parengti!... Kodėl niekur nepasitrauki? Ko nesislepi?
Tie visi šiurpūs klausimai, tos užuominos, rodosi, manęs nelietė, tad aš klausiaus abejingai ir tuo dar netikėdama.
Mano draugė, atsimenu, papasakojo, kaip iš okupuotos Lenkijos išvežė žymaus architekto visą šeimą su mažais vaikais į pačią šiaurę be maisto, be apavo, be šiltų drabužių, be reikalingiausių gyvenime daiktų. Mažiausias sūnelis pakelyje miręs, miške palaidojo be karsto... Juos apgyvendino žeminėje be langų, be durų. aplinkui vien liūnai ir taiga, taiga. Gyvenvietė tik už keliasdešimt kilometrų, susisiekimo – jokio. Iš kultūringo gyvenimo tiesiai į laukus su barbarijos palydovais...“
logo-srtrf.jpg