PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2018 m. Kovo 22 d. 19:45

Olimpinio švietimo forume - apie skirtumus, kuriuose glūdi stiprybė

Lietuva

flickr.com nuotr.

Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


32377

Ketvirtadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusiame Olimpinio švietimo forume septyni pranešėjai iš Didžiosios Britanijos, Etiopijos, Prancūzijos ir Lietuvos dalinosi patirtimi, skatinančia atsikratyti stereotipų, į skirtumus pažvelgti kaip į vienijimo galimybę pasitelkus sportą. Pagrindinė renginio tema - „Visi skirtingi, bet stiprūs kartu“.

Neįgalieji drauge su negalios neturinčiais, skirtingų rasių, amžiaus, lyčių ar pažiūrų, galiausiai, mergaitės ir berniukai vienijančioje aplinkoje, vienoje komandoje, suvienyti bendro tikslo - krypties, kuria eina pasaulis.

Šia kryptimi, atidarydami renginį, ragino žengti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, šalies parolimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius, Švietimo ir mokslo kancleris Tomas Daukantas, forumą moderavę žurnalistai Rita Stankevičiūtė bei Robertas Petrauskas.

„Supratimas apie vyriškas sporto šakas labai kinta. Prieš 60 metų visos sporto šakos buvo vyriškos. Šiandien vyriškų ar moteriškų sportų nebeliko. Sportuojame tas sporto šakas, kurios mums patinka, kurios teikia džiaugsmą. Jei merginai patinka kilnoti svorius, tai jos sporto šaka. Prieš kelerius metus su šypsena buvo kalbama apie vyrų sinchroninį plaukimą, bet jis jau vyksta. Visi esame labai skirtingi, bet tame ir glūdi mūsų stiprybė. Ačiū palaikantiems idėjas, ačiū dirbantiems išvien, ir ačiū, kad čia mūsų tiek daug“, - atidarydama forumą kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.

Olimpinio švietimo forumas palietė gerokai daugiau temų nei tik vienodas moterų ir vyrų galimybes sporte. Gerąja patirtimi Olimpinio švietimo forumo lektoriai dalijosi dviejose salėse, jų klausėsi daugiau nei 400 trenerių, mokyklų ir ikimokyklinių įstaigų pedagogų, savivaldybių atstovų.

Kviečiant judėti, sportuojant drauge galima įveikti begalę socialinių, fizinių, emocinių barjerų, įsitikinusi iš Didžiosios Britanijos atvykusi „Get Out Get Active“ programos koordinatorė Kat Southwell. Programos, kurią jau išbandė 16 000 dalyvių, esmė - paskatinti fiziškai aktyviai ir smagiai leisti laiką kartu žmones su negalia ir be negalios.

„Vaikams patinka kartu sportuoti, bendrose veiklose jie geriau pažįsta vienas kitą, pasiruošia kartu konkuruoti. Jie išmoksta pagarbos, bendravimo, sprendimų priėmimo, prisitaikymo prie skirtingų aplinkybių - tai labai vertingos patirtys tiek vaikams su negalia, tiek be negalios“, - pasakojo kitas lektorius, Paryžiaus Nantero universiteto dėstytojas ir Prancūzijos parolimpinio judėjimo atstovas Ludovicas Buanecas.

Pranešimus išklausęs ir diskusijoje drauge su kitais sportininkais dalyvavęs M. Bilius pažvelgė į neįgaliųjų sportą apskritai. Pasak LPOK prezidento, opi visuomenės problema - požiūris į neįgaliuosius.

„Mums dažnai tenka įrodinėti, kad esame lygūs su sveikais sportininkais, tačiau ne viską pasako rezultatas. Mes turime įveikti ne tik varžovą, pirmiausia mes turime įveikti save, savo negalią. Tai nėra lengva. Kai aplinkui yra žmonės, kurie palaiko, mums lengviau. Šio forumo tema mus labai džiugina. Pasijutome kaip viena šeima, sporto šeima, tai veda mus į priekį. Glaudi draugystė su LTOK mums padeda būti labiau matomiems ir girdimiems“, - kalbėjo M. Bilius.

Kauno „Žalgirio“ arenoje auditorijai kalbėjo „Krepšinio galios“ programos koordinatorius Arminas Vareika, buvusi profesionali futbolininkė iš Etiopijos Eskedar Maštavičienė, patirtinio mokymo vadovas Donatas Petkauskas, neformaliojo ugdymo ir jaunimo politikos ekspertas Nerijus Miginis. Diskusijose dalyvavo Lietuvos vyrų mažojo regbio (regbio-7) rinktinės vyriausias treneris Sabelo Sabzas Kolanisi, parolimpinių žaidynių čempionas M. Bilius, Europos kiokušin karatė čempionė Rūta Brazdžionytė, meditacijos metodus treniruotėse naudojantis krepšinio treneris Marius Kiltinavičius ir kiti.

„Šio forumo ribos labai gilios. Tikiu, kad kiekvienas iš čia esančių į savo bendruomenes grįš telkti, nes tik kartu galime būti stiprūs“, - kalbėjo Švietimo ir mokslo kancleris T. Daukantas.

„Džiaugiamės, kad lygių galimybių visiems ir įvairovės tema vis dažniau diskutuojama sporto bendruomenėje. Nesvarbu, koks amžius, kalba, lytis, odos spalva ar fizinės galimybės, sportas vienija, augina demokratišką visuomenę. Būtent apie tai ir padiskutavome šių metų Olimpinio švietimo forume“, - sakė olimpinė čempionė, LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.

ELTA