Odos ligos – dermatologo kasdienybė

Vilnius
Freepik.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Dermatologas yra medicinos ekspertas, į kurį turėtumėte kreiptis, jei turite kokių nors rimtų odos problemų.

Dermatologija apima odos, riebalinio audinio, plaukų, nagų ir burnos bei lytinių organų gleivinės priežiūros ir sutrikimų, ligų, vėžio, kosmetinių ir senėjimo būklių tyrimus ir diagnostiką, gydymą, dermatohistopatologiją, vietinių ir sisteminių vaistų skyrimą, dermatologinę chirurgiją ir dermatologinę kosmetinę chirurgiją, imunoterapiją, fototerapiją, lazerio terapiją, radioterapiją ir fotodinaminę terapiją.

Odos ligos

Oda yra didžiausias ir labiausiai matomas žmogaus kūno organas. Ji svarbi kūno sveikatai palaikyti ir veikia kaip fizinis barjeras nuo sužalojimų ir bakterijų. Deja, bet ankščiau ar vėliau odos ligomis suserga beveik visi – kūdikiai, vaikai, paaugliai, suaugusieji ir pagyvenę žmonės. Maždaug kas šeštas (apie 15 proc.) visų apsilankymų pas šeimos gydytoją yra susijęs su vienokia ar kitokia odos problema.

Pasitaikančios odos ligos gali būti šios:

  1. Odos vėžys;

  2. Karpos;

  3. Grybelinės odos infekcijos;

  4. Dermatitas;

  5. Psoriazė;

  6. Spuogai, kurie vienokiu ar kitokiu laipsniu paveikia kiekvieną paauglį;

  7. Rankų dermatitas, kuris šiuo metu, esant pandemijai, yra ypač dažnas, atsirandantis dėl išorinio sąlyčio su plovikliais, buitinėmis cheminėmis medžiagomis ir rankų dezinfekciniais skysčiais;

  8. Atopinė egzema;

  9. Lūpų pūslelinė, kurią sukelia herpes simplex virusai.

Kuo užsiima dermatologai?

Apmokyti dermatologai dažniausiai derina kelias profesines veiklas tarpusavyje – pacientų priėmimą valstybinėse ligoninėse ir/ar privačiose klinikose, kitų specialistų konsultavimą, studentų mokymą, gilinimąsi į klinikinius ar fundamentinius tyrimus.

Dermatologai turi turėti pagrindinių mokslų, įskaitant mikrobiologiją, patologiją, biochemiją, fiziką, fiziologiją ir endokrinologiją, patirtį. Jie turi būti susipažinę su visomis kitomis medicinos specialybėmis dėl savo konsultavimo praktikos ir dėl to, kad odos ligos dažnai yra susijusios su kitomis vidaus ligomis.

Dermatologai atlieka odos operacijas daugeliu atvejų: siekiant užkirsti kelią ligai arba užtikrinti ankstyvą ligos kontrolę, pvz., pašalinti odos vėžį, odos išvaizdai pagerinti pašalinant išaugas, spalvos pakitimus ar pažeidimus, atsiradusius dėl senėjimo, saulės spindulių ar ligų bei tiksliai diagnozei nustatyti (atliekant biopsiją).

Dermatologija nuolat prisitaiko prie kintančių mūsų visuomenės medicinos iššūkių. Nauji vaistai gali sukelti neįprastą šalutinį poveikį; Pesticidai, pramoniniai junginiai ir kosmetika nuolat kelia naujų dermatologinių problemų; Pandemijos metu, daugiau laisvalaikio ir darbo lauke bei namuose, padidino saulės poveikį odai ir taip atvėrė kelią naujiems pavojams, kurie gali sukelti odos ligas. Apsauga nuo saulės yra būtina, norint sumažinti odos vėžio ir kitų fotopažeidimų riziką.

Pasireiškus odos ligos simptomams arba kai dabartinis gydymas neveiksmingas, kuo greičiau susitarkite dėl vizito pas dermatologą. Ekspertų atlikta diagnozė, greitas išgydymas arba geras ligos valdymas reiškia mažesnes finansines išlaidas ir mažiau fizinių bei emocinių kančių.

Remiamas turinys