REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 25 d. 11:49

Odontologai sukilo prieš A. Verygos planus naikinti Lietuvos odontologų rūmų funkcijas

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


108015

Pastarosiomis dienomis prie įvairių šalies odontologijos klinikų iškilo raudoni kryžiai. Taip odontologų bendruomenė reiškia protestą ir nepritarimą Lietuvos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siekiui atimti iš Lietuvos odontologų rūmų galią vykdyti visai odontologų bendruomenei būtinas funkcijas.

Nori eliminuoti „gyvybiškai” svarbias funkcijas

Lietuvos odontologų rūmai yra pelno nesiekianti asociacija, kuri vienija gydytojus odontologus ir burnos priežiūros specialistus bei įgyvendina jų savivaldą.

Vienos svarbiausių rūmų funkcijų - išduoti odontologijos praktikos ir burnos priežiūros specialisto praktikos licencijas, registruoti informaciją apie Europos Sąjungos odontologijos praktikos paslaugų teikimą Lietuvoje, išduoti licencijas odontologinės priežiūros įstaigoms ir šias įstaigas akredituoti, kartu su universitetais spręsti odontologų formalaus švietimo klausimus, organizuoti savo narių profesinės kvalifikacijos tobulinimą, nustatyti kvalifikacijos tobulinimo tvarką ir kontroliuoti jos laikymąsi.

Akivaizdu, kad be šių funkcijų gydytojai odontologai tiesiog negalėtų dirbti. Todėl valdžios siekis apriboti rūmų veiklą pasėjo nemažai nerimo ir nežinios šios srities specialistų širdyse.

Su odontologų bendruomene tartasi nebuvo

Antradienį Seime po vykusio svarstymo Seimo nariai pritarė A. Verygos inicijuotoms Lietuvos odontologų rūmų įstatymo pataisoms. Jomis numatoma apriboti rūmų veiklą ir panaikinti galimybę išduoti licensijas gydytojams odontologams. Siūloma, kad įstatymų pakeitimai įsigaliotų nuo 2020 m. gegužės 1-osios.

Toks sprendimas neabejotinai palies visą šalies odontologų bendruomenę, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija kažkodėl nematė reikalo jų informuoti apie įstatymo pakeitimus. Niekas neklausė pačių gydytojų nuomonės, neleido jiems pateikti savo argumentų dėl rūmų veiklos, o po įvykusio svarstymo tarp odontologų įsivyravo nerimas ir chaosas.

Gydytojai baiminasi, kad Lietuvos odontologų rūmai gali būti apskritai panaikinti. „Šiaulių implantologijos klinikos” vadovas Imantas Vatėnas sako, kad šiuo metu odontologai palikti visiškoje nežinioje.

„Niekas su mumis nekalba. Neaišku, kokiu tikslu žadama odontologų rūmus naikinti. Kas perims visas funkcijas, kurias šiuo metu užtikrina odontologų rūmai? Kas rūpinsis tobulinimu, švietimu, dokumentų pildymu? Apie tai niekas nekalba. Mes nenorime žengti žingsnio atgal. Kodėl reikia griauti sistemą, kuri ir taip puikiai funkcionuoja? Juolab, kad odontologų rūmų išlaikymas valstybei nieko nekainuoja – finansavimo jie neprašo, išsilaiko patys” – teigia I. Vatėnas.

Prie odontologijos klinikų – raudoni kryžiai

Siekdami išreikšti nepritarimą A. Verygos planams apriboti odontologų rūmų veiklą visos šalies odontologai vienijasi. Prie odontologijos klinikų, sekdami Lietuvos žemdirbių pavyzdžiu, gydytojai kelia kryžius, tik ne žalius, o raudonus.

Prie protesto akcijos jungiasi ir „Šiaulių implantologijos klinika”. I. Vatėnas tikisi, kad odontologų bendruomenė šioje situacijoje elgsis solidariai ir jų balsas bus išgirstas.

„Šią akciją iniciavo Tauragės odontologijos centro vadovas Laurynas Jarutis. Ir mes tą patį padarėme. Tikimės, kad mūsų pavyzdžiu paseks didžioji dalis odontologų bendruomenės. Taip mes reiškiame palaikymą odontologų rūmams. Mes atsisakome priimti chaosą, kurį sukels šio įstatymo pakeitimai. Norime aiškios, reglamentuotos tvarkos, kokia buvo iki šiol ir norime būti išgirsti,” – tvirtina I. Vatėnas.

Kokie tikrieji valdžios motyvai?

Antradienį vykusio svarstymo metu odontologų rūmų įstaymo pataisoms itin nepritarė Seimo narys Eugenijus Gentvilas. Politikas teigė, kad Odontologų rūmai yra vienintelė išimtis Sveikatos apsaugos ministerijos reguliavimo srityje, kur profesinė organizacija pati užtikrina savo narių mokymą, švietimą, licensijavimą ir taip toliau. A. Verygos užmojus jis lygino su Šiaurės Korėja, kur nevyriausybinio sektoriaus apskritai nėra.

A. Veryga atkirto, kad neketinama uždaryti rūmų ir sustabdyti jų veiklos, o žadama atimti tik vieną vienintelę – licensijavimo funkciją ją patikint akreditavimo tarnybai. Pasak ministro, šie pakeitimai būtini siekiant užtikrinti šalies odontologijos klinikų konkurencingumą ir išvengti interesų konfliktų, kylančių dėl odontologų darbo. Maža to, A. Veryga dar mano, kad tai teigiamai paveiks odontologų rūmų veiklą, mat jiems sumažės administracinė našta.

Tačiau kas iš tiesų slypi už šios įstatymo pataisos? Po įvykusio posėdžio Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė tikino, kad sugriovus dabartinę sistemą pagerės odontologijos paslaugų kokybė, nes akreditavimo tarnyba vykdys nepriklausomą paslaugų priežiūrą. Be to, surinktos lėšos, priešingai nei iki šiol, pateks tiesiai į valstybės biudžetą.

Ar ministerijai užkliuvo, kad odontologų rūmai – per daug savarankiška – nieko neprašanti, bet nieko į valstybės kišenę ir neduodanti organizacija?

Kol kas patys odontologai šioje situacijoje nustumti į šoną ir net nebandoma išgirsti jų argumentų bei kodėl jie nenori, kad būtų keičiama senoji tvarka. Belieka tikėtis, kad susivienijusios bendruomenės balsas bus išgirstas.

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA