Obelynėje atsivers Kalėdų sodyba

407745760_758979082941200_608347081997857623_n
Kaunas
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Kauno rajono savivaldybė

Gruodžio 10 dieną 17 val. Tado Ivanausko Obelynėje atsivers Kalėdų sodyba su kultūriniais ir edukaciniais renginiai visai šeimai. Atidarymo šventėje bus pristatyta unikali kalėdinių žaisliukų paroda, lankytojai bus kviečiami padovanoti žaisliuką muziejui.

Lankytojai galės ne tik pasivaikščioti po žiemišku apdaru pasidabinusį obelų sodą, dendrologinį parką, bet ir pasisemti kultūrinių įspūdžių. Jau daugiau nei metus veikiančioje Leono Striogos lauko galerijoje lankytojų laukia medžio skulptūrų paroda „Lietuvos didieji“, o kalėdiniu laikotarpiu senajame Obelynės kluone kvies kalėdinių žaisliukų paroda. Joje bus eksponuojama apie 700  žaisliukų iš viso pasaulio, šiuo metu saugomų Kauno rajono muziejaus kolekcijoje. 

Pasak Kauno rajono muziejaus direktoriaus, Kalėdų eglutės žaisliukai iki XIX a. 10 deš. gaminti iš įvairiausių medžiagų: alavo, vatos, vilnos, kartono, popieriaus. „1890 m. Vokietijoje, Tiuringijos kalnuose esančiame Laušos (vok. Lauscha) kaimelyje, garsėjusiame stiklo amatininkais, buvo sukurti pirmieji stikliniai burbulai kalėdinėms eglutėms puošti. Po kurio laiko stiklo meistrai ėmė gaminti sudėtingesnius Kalėdų eglučių žaislus iš spalvoto stiklo: obuolius, kriaušes ir kt. vaisius, sausainius, žmonių ir gyvūnų figūrėles“, – apie Kalėdų eglutės žaisliukų tradicijas pasakoja Z. Kalesinskas. 

Tadas Ivanauskas buvo išsaugojęs XX a. pradžios Art deco kalėdinių žaisliukų, kuriuos lankytojai taip pat galės išvysti parodoje. Parodoje pristatomi XIX a. Vokietijoje pagaminti alaviniai žaisliukai, vieni pirmųjų Kalėdų eglutės žaislų – stikliniai burbulai, moderno stiliaus – tarpukario Kaune pagaminti, sovietinio laikotarpio ir šiuolaikiniai eglutės papuošimai iš viso pasaulio.

Išskirtinį eksponatą –  žaisliuką „Mergaitė“ – muziejui dovanojo Kauno valstybinio lėlių teatro direktorius Sigitas Klibavičius. Šį žaisliuką jis paveldėjo iš močiutės Marijonos Gulbinienės. 

Obelynės sodybos lankytojai yra kviečiami tęsti šią gražią tradiciją ir padovanoti muziejui kadaise vaikystės ar senelių namuose ant Kalėdų medžio besipuikavusį,  jūsų šeimai brangų ar įdomią istoriją su savimi nešantį kalėdų žaisliuką – taip ši puošmena liks saugoma ateities kartoms. Dovanojamą žaisliuką lankytojai galės palikti specialiai tam įrengtoje vietoje šalia kalėdinių žaisliukų parodos.  

Obelynės Kalėdų sodyboje laukia ir daugiau netikėtumų – vaikai čia galės išvysti pamestus Kalėdų senelio kinkinio elnių ragus, sužinoti pačių netikėčiausių faktų apie kiekvieną iš elnių. 

Ir dideli, ir maži Obelynės Kalėdų sodyboje apsilankiusieji  bus kviečiami pasimėgauti kūryba ir susikurti savo kalėdinį žaisliuką. Gruodžio 10, 16, 23, 30 dienomis nuo 10 iki 16 val. Obelynės sodyboje esančiame geokupole kvies dirbtuvės „Kvapnus kalėdinis žaisliukas“. Tai visai šeimai skirta edukacinė veikla, kurios dalyviai kurs kalėdinius žaisliukus. Edukacijos kaina – 3 Eur asmeniui. Edukacija gali būti užsakoma ir kitomis dienomis, registracija grupėms iki 10 asmenų, o išsamesnė informacija teikiama telefonu 8 612 53 314. 

Dendrologiniame Obelynės parke auganti 34 m aukščio prof. Tado Ivanausko pasodinta eglė yra aukščiausias gyvas Kalėdų medis Lietuvoje. Jau tampa tradicija, kad būtent Kūčių vakarą, per patį vidurnaktį, ji sužimba šviečiančiomis girliandomis, o šakos nusidažo įvairiausiomis spalvomis. Siekiant mechaniškai nepažeisti gražuolio medžio spalvos išgaunamos pasitelkiant šviesos efektus. 

Paklaustas, kodėl eglutės įžiebimas Obelynėje vyksta būtent gruodžio 24-ąją, Z. Kalesinskas pasakoja, kad taip siekiama išlaikyti senąją tradiciją – juk XX a. pradžioje Kalėdų medis Lietuvoje būdavo puošiamas tik Kūčių dieną. Taip buvo siekiama, kad papuošta žaliaskarė namus džiugintų 12 dienų – iki Trijų karalių. Tad nors daugelis miestų, miestelių savo Kalėdų eglutes įžiebia dar lapkričio pabaigoje ar gruodžio pradžioje, buvo nuspręsta pakviesti bendruomenę pakilus nuo Kūčių stalo, apsilankius Piemenėlių mišiose atvykti į Obelynės sodybą ir drauge pasitikti Šv. Kalėdas. 

Į tokiu neįprastu laiku vyksiantį eglės įžiebimą atvyksiantys lankytojai turės galimybę išbandyti stebuklingų medžių burtus ir sužinoti, ar kitų metų svajonės bei norai išsipildys. Susirinkusiuosius linksmins Instrumentinio folkloro grupė „Ratilai“. Nors Kūčių vakaras Kalėdų seneliui pats darbymetis, šventės neaplenkti žada ir jis. Muziejaus direktorius Z. Kalesinskas primena, kad Kalėdų naktis – stebuklų naktis, kada vidurnaktį ne tik prakalba gyvūnai, tačiau ir vienai akimirkai vanduo virsta vynu, „tad išties verta atsinešti termosus su karštu vandeniu“ – intriguoja muziejaus vadovas.

Kalėdinių žaisliukų paroda Obelynės kluone bei Kalėdų sodyba veiks vyks iki sausio 7 d.

Dar daugiau naujienų apie eglių įžiebimą ir pasiruošimą šventėms – Etaplius.lt rubrikoje „Lengvos Kalėdos“!