PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Gegužės 14 d. 16:03

NVSC vadovas apie nuo legioneliozės mirusį vyriškį: šiemet tai jau ketvirtoji šios ligos auka

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA


301163

Vilniuje nuo legioneliozės miręs vyriškis – jau ketvirtoji šios ligos auka šiais metais, sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorius Vaidotas Gruodys. Specialistas pripažįsta, kad užsikrėtimų šia liga skaičius auga.

„Tai yra šiais metais jau ketvirta mirtis, kai per visus 2023 metus mes turėjome keturis atvejus. Tai reiškia, kad tikrai stebime augimą užsikrėtimo šia liga“, – žurnalistams spaudos konferencijoje antradienį sakė V. Gruodys, pažymėdamas, kad dėl to bendraujama ir su Energetikos ministerija dėl šilumos punktų priežiūros.
Užsikrėtė savo namuose
Kaip pažymi tyrimą atlikusio NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė, sužinoję apie susirgimo šia liga atvejį, centro specialistai atliko tyrimus mirusio vyriškio namuose, taip pat kitose jo lankytose vietose. Bakterijų tarša buvo nustatyta mirusiojo namuose, pažymėjo R. Lingienė.
„Buvo paimti vandens mėginiai susirgusio asmens gyvenamojoje vietoje – daugiau nei 25 mėginiai, taip pat sporto klube, kur susirgęs žmogus lankėsi, taip pat vienoje apgyvendinimo įstaigoje kitame mieste“, – sakė R. Lingienė.
„Tyrimų rezultatai rodo, kad taršos vandens tiekimo sistemoje tame daugiabučiame gyvenamajame name nenustatyta ir nėra. Nustatyta lokali, vietinė tarša – iš čiaupų. Buvo nustatyta tam tikra koncentracija legionella bakterijų nenuleidus vandens ir paėmus tyrimus iš čiaupų. Dezinfekavus kranus ir išvalius, nuleidus vandenį, sistemoje tarša nebuvo nustatyta“, – detalizavo NVSC specialistė, pridurdama, kad šios ligos sukėlėjų vyro lankytame sporto klube bei kitame mieste esančioje apgyvendinimo įstaigoje taip pat nenustatyta.
„Gavus tyrimų atsakymus buvo susisiekta su butų, kur nustatytas bakterijų augimas, gyventojais ir jie informuoti apie prevencijos priemones“, – pridūrė R. Lingienė.
Dauguma šiemet fiksuotų atvejų nustatyti Vilniuje
R. Lingienė taip pat pažymi, kad didesnė dalis visų šiemet nustatytų legioneliozės atvejų ir mirčių fiksuota Vilniuje.
„Iš 18 iki šios dienos nustatytų atvejų, 10 nustatyta Vilniuje ir iš 4 mirčių 3, deja, yra Vilniuje. Norėčiau pasakyti, kad (...) nei vienu atveju nenustatyta sistemos tarša. Reiškia, galima įtarti, kad tarša buvo vietinė, kad žmonės, turbūt, nekreipė tinkamo dėmesio į kranų ir čiaupų priežiūrą“, – sakė specialistė.
„Be abejo, negalima sakyti, kad jie negalėjo užsikrėsti kitur. (...) Bet mieste ir miesto cirkuliavimo sistemose sisteminės taršos nė karto nebuvo nustatyta, nė vienas atvejis nėra susijęs – tą tikrai galime pasakyti“, – pabrėžė R. Lingienė.
Ji taip pat akcentuoja, kad legioneliozės eiga reikšmingai priklauso nuo asmens organizmo būklės – visais sostinėje nustatytais šios ligos atvejais, užsikrėtusieji turėjo gretutinių sveikatos problemų, atkreipė dėmesį R. Lingienė.
„Įvairių šaltinių duomenimis, suserga gal tik 5 proc. apsikrėtusiųjų. Tai visi bent jau Vilniuje nustatyti patvirtinti atvejai buvo žmonėms, kurie turėjo gretutinių ligų, dėl kurių jų imuninė sistema buvo susilpnėjusi“, – sakė specialistė.
„Žmogus gali susirgti, prasirgti ta liga be simptomų ir net nežinoti, kad ja sirgo. Reikia nuraminti žmones, kad ši užkrečiama liga nėra platinama iš žmogaus žmogui. Net ir vartojant tą patį vandenį maistui, šia liga neužsikrečiama. Ja užsikrečiama tik aerozoliais – įkvėpus tą bakteriją į kvėpavimo takus“, – pridūrė NVSC vadovas V. Gruodys.
ELTA primena, kad Vilniuje prieš daugiau kaip savaitę nuo legioneliozės mirė vyras. Šią informaciją portalui lrt.lt antradienį patvirtino NVSC. Pirminiais duomenimis, vyrui buvo 45 metai.
Apie kaimyno netektį žurnalistams pranešė Justiniškių gatvės daugiabučio gyventojai.
Reaguodamas į situaciją NVSC primena svarbiausias legioneliozės prevencijos taisykles. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai primena, kad legioneliozė yra ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligą, kurią sukelia Legionella bakterijos. Nuo šios ligos gyventojus apsaugoti gali profilaktinės priemonės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra.
Kaip skelbia NVSC, tam, kad vandens sistemose neatsirastų legionelių, pirmiausia būtina palaikyti tinkamą vandens temperatūrą: karštas vanduo čiaupuose visada turi būti ne mažiau kaip 50 laipsnių pagal Celsijų, o šaltas – ne daugiau kaip 20 laipsnių pagal Celsijų.
Be to, šios taisyklės turėtų laikytis ir nuosavų ar daugiabučių namų gyventojai, kurie vandenį šildosi patys, pabrėžia NVSC.