PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Vasario 4 d. 13:15

NVSC: pirmosiomis metų savaitėmis epidemiologiškai ištirta daugiau nei 94 proc. COVID-19 atvejų

Lietuva

M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


164045

Per pirmąsias keturias šių metų savaites, sausio 4–31 dienomis, iš nustatytų daugiau nei 31 tūkst. koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų epidemiologinę diagnostiką vykdantys specialistai, savanoriai ištyrė 94 proc. Buvo apklausti 30 036 COVID-19 užsikrėtę žmonės, nustatyti ir izoliuoti su jais didelės rizikos sąlytį turėję asmenys, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). 

Tai rodo, kad epidemiologiškai ištirtų atvejų procentas Lietuvoje ir toliau išlieka labai aukštas – tiek lapkritį, tiek gruodį jis siekė 90 proc. Tuo metu sausį epidemiologinė diagnostika dar pagerinta, ištyrus 94 proc. atvejų. Savo ruožtu Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras yra nustatęs, kad geru rezultatu laikoma, jeigu epidemiologiškai ištiriama bent 70 proc. atvejų.

Epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys rodo, kad reikšmingą dalį atvejų struktūroje sausį sudaro atvejai, kai žmonės negali pasakyti, kur užsikrėtė, t. y. įvardinti konkretaus infekcijos šaltinio. Pirmosiomis metų savaitėmis tokių atvejų registruota 44 proc.

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad Lietuva nėra išskirtinė šiame kontekste, nes visose šalyse fiksuojami atvejai, kai turint vidinį infekcijos išplitimą konkretaus infekcijos šaltinio atsekti neįmanoma. Tai reiškia, jog viešojoje erdvėje tendencingai pateikiami vertinimai, kad atvejai, kai žmonės nežino, kaip užsikrėtė, yra neištirti atvejai, yra visiškai neteisingi. Epidemiologinio tyrimo tikslas nėra vien tik išaiškinti užsikrėtimo šaltinį – ne mažiau svarbu yra ir identifikuoti sąlytį su užsikrėtusiuoju turėjusius asmenis bei juos izoliuoti, kad infekcija neišplistų.

Taip pat epidemiologai atkreipia dėmesį, kad nereikia atmesti, jog tarp tų atvejų, kai žmonės neįvardija užsikrėtimo aplinkybių, yra ir atvejai, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių žmonės to įvardinti nenori. Savo ruožtu NVSC specialistai, jiems talkinantys visuomenės sveikatos biurų darbuotojai, kariai savanoriai, skambinantys užsikrėtusiems, visais atvejais pabrėžia, kodėl svarbu išsiaiškinti asmens užsikrėtimo aplinkybes, kad pateikta informacija gali išgelbėti gyvybes.

Sausio mėnesio atvejų struktūroje matoma, kad, lyginant su gruodžiu, nežymiai paaugo atvejų šeimose skaičius. Lapkritį jis siekė 24,3 proc., gruodį – 27,5 proc., sausį – 29 proc.

Tuo metu, lyginant su gruodžiu, sausį 4 proc. sumažėjo atvejų, siejamų su užsikrėtimu darbo vietose. Lapkritį šis rodiklis buvo 24 proc., gruodį – 19 proc., sausį – 15 proc. 

ELTA