Nusikaltėliai užšifravo Vilniaus rajono savivaldybės duomenis, atsargines kopijas

65083be2649bf_20230918lbal51968
Vilnius
Luko Balandžio, fotobanko nuotr.
Augustas Stankevičius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) penktadienį pranešė, kad nusikaltėliai per kibernetinę ataką savaitės pradžioje užšifravo Vilniaus rajono savivaldybės duomenis, taip pat ir naujausias rezervines duomenų kopijas, tačiau dalį sistemų jau pavyko atstatyti.

Centro specialistai penktadienį buvo nuvykę į vietą, kad suteiktų pagalbą ir surinktų reikiamą medžiagą tolimesniam tyrimui.

„Situaciją vertiname kaip sudėtingą, – rašoma komentare BNS. – Pirminiais NKSC duomenimis, informacinės sistemos buvo užšifruotos panaudojus duomenis šifruojančią kenksmingą programinę įrangą (angl. ransomware), nusikaltėliai užšifravo ir naujausias rezervines duomenų kopijas.“

Vis tik pabrėžiama, kad „specialistams jau pavyko atstatyti kelias sistemas“.

Kiek anksčiau šią savaitę Vilniaus rajono savivaldybė skelbė, kad sutrikus sistemų veiklai artimiausiu metu galimi paslaugų teikimo sutrikimai.

Kauno technologijos universitetas (KTU) penktadienį pranešė taip pat patyręs panašią kibernetinę ataką. NKSC nurodo aktyviai bendradarbiaujantis su KTU, tačiau kol kas tvirtina neturintis informacijos, kuri leistų teigti, kad šios dvi atakos yra susijusios.

Centras atkreipia dėmesį, kad duomenis šifruojanti kenksminga programinė įranga yra plačiai paplitęs kenkėjiško programinio kodo tipas, kurio pagrindinis tikslas – užkoduoti įrenginyje esančius duomenis ar sistemas, už kurių iššifravimą vėliau yra prašoma išpirkos.

Dažnu atveju nusikaltėliai prieš užkoduodami įrenginyje esančią informaciją, ją dar ir pasisavina, o vėliau ją paviešina arba panaudoja kitoms atakoms vykdyti.

NKSC pažymi, kad siekiant apsisaugoti nuo tokių atakų, ypač svarbu reguliariai daryti atsargines duomenų kopijas, jas saugoti atskirtas nuo tinklo ir reguliariai tikrinti, jog iš jų įmanoma atstatyti ten saugomus duomenis.