"> "> "> ">
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Kovo 15 d. 15:01

Nuotraukos žydų tema - priminimas apie Lietuvos žmoniškumą

Šiauliai

Fotoparodos aptarime vienas iš jos iniciatorių ir organizatorių „Pelėdiškių ąžuolo“ mažosios bendrijos atstovas Marijus Lopaitis sakė, kad norėta paįvairinti kelerius metus organizuojamai projektinei veiklai „Šalom, Akmene“. V. Ruškio nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


208952

LR Seime ilgiau nei mėnesį veikė fotografijų konkurso "Žydai Žemaitijoje" paroda. Praėjusią savaitę surengtame parodos aptarime dalyvavo grupė autorių, Seimo narių, žydų bendruomenių atstovų, projektinės veiklos "Šalom, Akmene" dalyvių. Seimo narys Emanuelis Zingeris įžvelgė, kad nuotraukomis parodytas Lietuvos žmoniškumas. 

Fotoparodos ekspozicijų maršrutai

Laisvės gynėjų galerijoje eksponuota 30 nuotraukų. Vyrauja – žydų portretai. Užfiksuota akimirkų iš kultūrinių ir kitų renginių, skirtų žydų paveldui. Paliesta Holokausto aukų atminimo tema.

Parodai fotografijas atrinko 2021 metais vykusio konkurso “Žydai Žemaitijoje” vertinimo komisija iš daugiau kaip 100 kūrinių. Juos pateikė apie 30 autorių iš Šiaulių, Telšių, Plungės, Skuodo, Akmenės, Mažeikių. Fotokonkursą suorganizavo mažoji bendrija “Pelėdiškių ąžuolas“ bei Akmenės ir Mažeikių krašto fotoklubas „Lokys”.

„Nors fotokonkurso tema – itin jautri, tačiau paroda pavyko“, – Seime pasidžiaugė „Lokio“ prezidentas Sigitas Kazlauskas.
Į Seimą fotoparoda atkeliavo, pabuvojusi Akmenės, Pakruojo, Naujosios Akmenės ekspozicijų erdvėse.

Fotoparodos aptarime vienas iš jos iniciatorių ir organizatorių „Pelėdiškių ąžuolo“ mažosios bendrijos atstovas Marijus Lopaitis sakė, kad norėta paįvairinti kelerius metus organizuojamai projektinei veiklai „Šalom, Akmene“. Ji skirta žydų kultūrinio paveldo išsaugojimui. Labiausiai orientuojantis į vaikų veiklą, susipažįstant su žydų tradicijomis, papročiais, architektūra, muzika. Projekto dalyviai kasmet surengia edukacinį koncertą, prižiūri senąsias žydų kapines.

Organizacinių reikalų M. Lopaitis imasi drauge su žmona Diana ir kitais šeimos nariais.

Palankūs vertinimai – šeimos pastangoms

Būtent šios akmeniškių šeimos išskirtines pastangas įvertino Seimo narys Emanuelis Zingeris. Pirmiausia padėkojęs, kaip išsireiškė, „už Lietuvos žmoniškumą, parodytą fotokonkurso „Žydai Žemaitijoje“ nuotraukomis“, parlamentaras tęsė: „Žmoniškumas Akmenės rajone pasireiškia asmenybių pagrindu. Ne valstybės, ne Lietuvos Respublikos, bet žmonių, o tai nepriklausomos Lietuvos esmė – kokie yra Lopaičiai“.

Visą fotokonkursą E. Zingeris prilygino asmeniniam žygiui ir argumentavo: „Kai iš likusių akmenų išgavote atmintį. Tai labai garbingas poelgis. Pabandyti atkurti lyg išnašą į nužudytą praeitį. Ir kai ją vėl grąžinote į mūsų kasdienybę“.

„Šalom, Akmene“ projektiniuose renginiuose dalyvavusi Seimo narė Rima Baškienė taip pat žavėjosi Dianos ir Marijaus Lopaičių „meile kurti, vienyti -- taip tyliai, ramiai, kad visi galėtume pasidžiaugti. Ir daryti su nuolatine pagarba žmonėms“.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky skeptiškai vertino pirmąją žinią apie akmeniškių pradedamą projektinę veiklą. Niekada tame krašte nebuvusi priėmė kvietimą apsilankyti stebėdamasi: „Kas čia dabar, kad jau Akmenė prisiminė žydus“.
Kilo įtarimų, kad iš žydų temos norima padaryti biznį. „Taip, žydų bendruomenės vertino projektinę veiklą Akmenės krašte kaip kokį išsišokimą, o per kelerius bendravimas sustiprėjo iki draugystės“, -- sakė M. Lopaitis.

Faina Kukliansky pasikeitimus iliustravo pavyzdžiu: „Stebėjau edukacinį renginį, kaip surenka daug lietuvaičių jaunuolių savaitei, o jie per tiek laiko staiga išmoksta dainuoti žydiškas dainas. Akompanuoja patyrę muzikantai, į koncertą susirenka pilna salė klausytojų. Kad galėtų išvysti žydų kultūros likučius“.

Tokiu rezultatu žydų bendruomenės vadovė stebėjosi ir remdamasi asmenine patirtimi. Pripažinusi, kad neprivertė savo anūkės išmokti melodijų jidiš kalba, o Akmenėje uždainavo kartu su lietuviais.

Vis dėlto Faina Kukliansky apgailestavo susidurianti su problema, kai kitus nepatiklesnius tautiečius turinti įtikinėti projekto „Šalom, Akmene“ patikimumu.

Karo nežinia

Fotografijų paroda kėlė minčių apie Rusijos pradėtą karą. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sakė: „Šios parodos fone mes dar labiau suprantame, ko galime netekti, kokia didelė atsakomybė šiandien – kai girdime apie nelaimėlius, kurių gyvenimas taip staigiai nutrūko“.

Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikoje Yossefas Levy kvietė visus jausti atsakomybę už kančias Ukrainoje. „Ir visi turime būti solidarūs, nes kalbame apie gyvybės vertę“, – pabrėžė ambasadorius.

Vis dėlto dabar, Seimo nario Emanuelio Zingerio teigimu, derėtų savotiškai nutildyti praeitį. „Kai turime žmogiškumo krizę, nelyginame holokausto su tuo, kas vyksta – karu, –  teigė parlamentaras. – Prieštaraujame, kad būtų manipuliuojama holokausto tema, kai Ukrainos teritorijoje vykdomi žvėriškai ją užpuolusios kariuomenės veiksmai“.

Įteiktos padėkos

Parodos aptarime įteiktos Lietuvos Respublikos Seimo padėkos, kurias pasirašė Rima Baškienė, Laima Nagienė, Emanuelis Zingeris.

Apdovanojimai įteikti projektinės veiklos „Šalom, Akmene“ organizatoriams Dianai ir Marijui Lopaičiams, Akmenės ir Mažeikių rajonų fotoklubo „Lokys“ prezidentui Sigitui Kazlauskui bei fotokonkurso „Žydai Žemaitijoje“ laureatams Loretai Kazlauskienei, Vytautui Ruškiui.
 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA