PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Rugpjūčio 18 d. 08:16

Nuotekas kibirais iš rūsio nešančios gyventojos neranda teisybės (VIDEO)

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


12277

Daugiabučio namo (Gardino g. 29) antrosios laiptinės gyventojos, kaip pačios sako, jau dešimt metų vargsta dėl reguliariai nuotekomis užsemiamo rūsio: bijo sandėliukuose laikyti maisto produktus, iš rūsio neša nuotekų sklidinus kibirus, o nuo į butus kylančio kvapo negelbėja nei praviri langai, nei actu laistomos rūsio grindys. UAB „Šiaulių vandenys“ ir namą administruojanti UAB „Paskirtis“ pateikia viena kitai prieštaraujančias nemalonios situacijos versijas.

Virtuvėje ir miegamajame – nuotekų kvapas

„Gėda dėl namo“, – piktinasi daugiabutyje nuo pat jo pastatymo gyvenanti Genė. Prieš savaitę pastebėjusi ne pirmą kartą apsemtą rūsį, moteris drauge su kaimynėmis neapsikentė ir kreipėsi į žurnalistus, mat UAB „Šiaulių vandenys“ ir UAB „Paskirtis“, anot jos, problemą išsprendžia tik kuriam laikui.

Tos problemos aptarti Genė mus pakviečia ne prie kavutės, o į rūsį, iš kurio sklinda nemalonus kvapas. „Taip dabar kvepia mano virtuvė ir miegamasis“, – pasiskundžia daugiabučio pirmo aukšto gyventoja. „Aš pati gyvenu ketvirtame aukšte, bet smarvė ir iki manęs ateina“, – antrina Genė.

Rūsyje kaip mat paaiškėja kvapo priežastis – čia telkšo nuotekų balos. „Dabar nėra labai baisu. Bet kartą mus taip užsėmė, kad plyta, pastatyta statmenai, skendo“, – prisimena Genė ir pasakoja iš rūsio nuotekas su kaimynėmis nešusi kibirais.

Rūsyje – tualeto turinys

Nemalonioje situacijoje atsidūrusias moteris šįkart guodžia dar ir tai, kad rūsyje matyti tik „vandenėlis“. „O pasitaiko, kad čia plaukioja visas tualeto turinys“, – atvirauja jos.

Gyventojos tikina ne kartą kalbėjusios su UAB „Paskirtis“ atstovais, kvietusios UAB „Šiaulių vandenų“ avarinę tarnybą. „Jie ištraukia tą vandenį, iššluoja su šluota ir išvažiuoja, o mums tą smarvę lieka uostyti. Praeina visas mėnuo, kol išsivėdina“, – sako Genė.

Daugiabučio gyventojos išradingos – rūsio grindis laisto actu ir kitomis liaudiškomis priemonėmis. Vis tik nuotekų kvapą įveikti sunku – juo persigeria kaupiami maisto produktai, daiktai. „Galime laikyti nebent stiklainiuose užvakuotus produktus. Bet irgi nemalonu iš tokios smarvės parsinešus valgyti“, – sako Genė.

Paklaustos, ar žino, kodėl viduriniosios laiptinės rūsys skęsta nuotekose, daugiabučio gyventojos skėsčioja rankomis. „Iš pradžių sakė, kad blogi vamzdžiai. Prieš kokius metus pakeitė vamzdžius visoje laiptinėje ir rūsyje. Bet su tais naujais vamzdžiais mus jau trečią kartą užsemia“, – stebisi Genė. Kiek laiptinės gyventojai sumokėjo už vamzdžių pakeitimą, ji konkrečiai nepamena, tačiau teigia, kad tai buvo ne vienas tūkstantis eurų.

img-2692.jpg

UAB „Paskirtis“: problemą turi spręsti UAB „Šiaulių vandenys“

UAB „Paskirtis“ direktorė Rasa Skurkienė teigia, kad daugiabučio gyventojos gerokai persūdo situaciją. Pasak jos, per 2017 m. į UAB „Paskirtis“ dėl tokios problemos kreiptąsi pirmą kartą. „Gavus iškvietimą rugpjūčio 14 d. UAB „Šiaulių vandenys“ darbuotojai išsiurbė buitinių nuotekų šulinį lauke, kad nuotekos nepatektų į namo rūsius. Mūsų įmonės avarinės tarnybos darbuotuojai nustatė, kad namo buitinių nuotekų vamzdynai name iki pirmo šulinio lauke yra tvarkingi ir neužsikimšę“, – sako ji.

R. Skurkienė aiškina, kad nuotekos rūsyje atsiranda dėl užsikimšusių lauko tinklų, už kuriuos yra atsakinga UAB „Šiaulių vandenys“. „Kadangi šulinėlio viršus yra aukščiau negu rūsio nuotekų vamzdynas ir pravalos, užsikimšus miesto magistraliniams vamzdynams, o šulinėliams prisipildžius nuotekomis, galimas nuotekų patekimas į namo rūsius. Dėl dažnų lauko nuotekų tinklų užsikišimšimų fekalinis vanduo bėga į namo rūsius. UAB „Šiaulių vandenys“ turi spręsti esamą problemą lauko tinkluose“, – teigia direktorė.

AB „Šiaulių vandenys“: problemą turi spręsti UAB „Paskirtis“

UAB „Šiaulių vandenys“ technikos direktorius Vytautas Peleckis sako priešingai ir spėja, kad problema kyla dėl netvarkingo vidaus nuotekų vamzdyno. „Jeigu name nuotekų sistema būtų tvarkinga, o užsikišimas būtų gatvės tinkluose, nuotekos neturėtų patekti į namo rūsį. Šiuo atveju nuotekos tvenktųsi žemesniame taške, t. y. gatvės šulinėlyje, bėgtų per šulinėlį. Tikėtina, kad šios problemos kyla dėl daugiabučio namo vidaus nuotekų vamzdyno būklės, todėl bendrovės atstovas buvo nuvykęs apžiūrėti. Bendrovės žiniomis, minėtame daugiabutyje pakeista tik dalis vamzdyno. O namą prižiūrinčios įmonės „Paskirtis“ atstovai patvirtino, kad rugpjūčio 14 d. buvo užsikišęs vidaus vamzdynas ir jį praplovė“, – teigia jis.

R. Skurskienė neigia, kad jos darbuotojai patvirtino minėtą informaciją. „O kalbant apie namo santechniką, viskas tvarkoje“, – sako ji ir priduria raštiškai kreipusis į UAB „Šiaulių vandenys“.

Kreipsis į Seimo narius

Dar vieną nuomonę pateikia vienos santechnikos darbus Šiauliuose atliekančios įmonės atstovas Gintautas. „Mano nuomone, gyventojams greičiausiai keitė vamzdžius tik iki namo pamato, o dažniausiai bėda būna nuo pamato iki lauko šulinio. Reikėtų pakeisti šitą atkarpą. Ir būtina parinkti tinkamą vamzdžių diametrą, nes vandens kiekiai padidėję. Šimtinio diametro nebeužtenka, reikia 160“, – sako jis.

Jeigu UAB „Paskirtis“ ar (ir) UAB „Šiaulių vandenys“ greitu laiku neišspręs problemos, gyventojai žada ne tik dar kartą kreiptis į žurnalistus, bet ir į Savivaldybę bei Seimo narius.

Ko negalima mesti į kanalizaciją?

Kartais dėl „potvynių“ rūsyje būna kalti ir patys gyventojai. Į kanalizaciją nereikėtų mesti įvairių šiukšlių, daiktų, stambių maisto atliekų, taip pat tualetinio popieriaus. Į vamzdyną patekusios atliekos kimba prie riebalais apsinešusių vamzdžių, o per laiką ta masė sukietėja ir taip susiaurina ar net visiškai užkemša vamzdį.