Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
pixabay.com nuotr.
Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt
Europos Parlamentui (EP) pritarus garso ir vaizdo turinio taisyklių pataisoms, kurios užtikrins didesnę vartotojų apsaugą nuo žalingo turinio, ribos reklamą ir populiarins Europos kūrinius, pasigirsta nuomonių, kad naujoji direktyva neužtikrins kokybiškesnio turinio bei bus iškreipiama laisvoji rinka.
Vienas svarbiausių nutarimų - užsakomųjų vaizdo paslaugų programose 30 proc. turinio turės sudaryti Europoje sukurti kūriniai. Išimtys numatytos mažoms platformoms, taip pat tuomet, kai toks reikalavimas būtų „praktiškai neįgyvendinamas ar nepagrįstas“.
Be to, šios interneto platformos raginamos investuoti į europietiškų kūrinių gamybą arba prisidėti prie atitinkamų nacionalinių fondų kūrimo. ES šalys turės galimybę numatyti tokius įpareigojimus. Tradicinei televizijai toliau lieka galioti 50 proc. europinės produkcijos reikalavimas.
„Lietuvos ryto“ televizijos vadovas Linas Ryškus nuogąstavo, kad taip ribojant turinį yra iškreipiama laisva rinka.
„Manau, kad su demokratija tai neturi nieko bendro. Manau, kad tai rinkos iškreipimas, kuris šiuo momentu veiks, o dienos pabaigoje nebe, kažkas pradės kažkaip apeidinėti, įkurti įmonę kažkur Europoje, nors iš tikrųjų gaminamas produktas bus kažkur kitur. Apribojamas „holivudinių“ filmų arba serialų transliavimas. Man išvis bet kokie apribojimai, kurie kažkaip varžo laisvą rinką, yra šiaip sau“, - Eltai komentavo L. Ryškus.
Pasak L. Ryškaus, europietiško turinio užtikrinimas dar negarantuoja, kad produkcija bus kokybiškesnė.
„Prancūzija smarkiai investuoja į savo kinematografą, kuris po kiek laiko atsiduria ir televizijos programose. Tokie dalykai, kuomet pati valstybė rūpinasi savo augimu, yra gerai. Tačiau ES taisyklės nenurodo, kad ta produkcija bus kokybiškesnė. Užtenka pažiūrėti į mūsų lietuvišką produkciją, deja, dėl mūsų ekonominių sąlygų. Tai aš nežinau, ar mes čia patys savęs nenuskriaustume“, - Eltai sakė L. Ryškus.
TV3 televizija pabrėžė, kad naujos taisyklės labiau paveiktų jų vaizdo transliacijų internetu platformą „TVPlay Premium“ nei kad tradicinę televiziją.
„Šiuo metu daugiau negu pusė (53 proc.) viso vaizdo transliacijų internetu platformoje „TVPlay Premium“ Baltijos šalyse rodomo turinio yra sukurta Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės valstybėse. Planuojame ir ateityje išlaikyti panašias proporcijas europietiško turinio platformos vaizdo bibliotekoje“, - Eltai teigė „TVPlay Premium“ komunikacijos vadovas Žilvaras Zinkevičius.
ELTA primena, kad atnaujintos ir su ES Taryba jau suderintos taisyklės galios ne tik televizijoms, tačiau ir užsakomųjų vaizdo paslaugų ar bendro jų naudojimo platformoms, tokioms kaip „Netflix“, „YouTube“ ar „Facebook“. Jos negalios spausdintų laikraščių tinklalapiams, kuriuose vaizdo medžiaga sudaro tik nedidelę dalį turinio, praneša EP biuras Lietuvoje.
Europarlamentarai užtikrino, kad būtų griežčiau ribojamos vaikų galimybės matyti komercinius pranešimus apie žalingą maistą ir gėrimus, taip pat draudžiama jiems skirtose laidose rodyti alkoholio, cigarečių, elektroninių cigarečių ir kitų tabako gaminių reklamą. Bus draudžiama vaikams skirtose laidose rodyti reklamuojamą produktą, taip pat pardavinėti prekes. Šalys turės galimybę uždrausti ir tokių laidų rėmimą.
Garso ir vaizdo žiniasklaidoje taip pat bus draudžiama kurstyti smurtą ar neapykantą. Žalingiausiam turiniui, tokiam kaip terorizmo kurstymas, savitikslis smurtas ir pornografija, bus taikomos griežčiausios priemonės. Naudotojams pažymėjus, kad tam tikra medžiaga yra kenksminga arba netinkama, vaizdo įrašų platformos ir interneto svetainės bus atsakingos už tokio turinio pašalinimą.
Keičiami ir reklamos televizijoje reikalavimai: jos laikas negalės viršyti 20 proc. transliacijos nuo 6 iki 18 val. ir tiek pat žiūrimiausiu laiku - nuo 18 val. iki vidurnakčio. Iki šiol taikytas 12 minučių reklamos ribojimas per valandą panaikinamas.
Atnaujintai direktyvai pritarė 452 EP nariai, nepritarė 132, o susilaikė 65. ES valstybės turės per 21 mėnesį ją perkelti į savo teisę.
ELTA