PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Kovo 3 d. 15:37

Nuo skarlatinos apsaugo kruopšti higiena

Plungė

NVSC nuotr.

NVSCŠaltinis: Etaplius.lt


260634

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Telšių departamento Plungės skyrius informuoja, kad per pirmus šių metų mėnesius užregistruota kur kas daugiau skarlatinos atvejų nei pernai per visus metus.

Šių metų sausio–vasario mėn. Plungės ir Rietavo rajono savivaldybėse užregistruoti 8 skarlatinos atvejai (visi susirgusieji – vaikai).

Praėjusiais metais skarlatina diagnozuota dviem Plungės r. gyventojams, Rietavo r. savivaldybėje ši infekcija nebuvo nustatyta. Infekciją sukelia bakterija NVSC specialistai primena, kad skarlatina yra ūminė infekcinė liga, kurią sukelia streptokoko bakterija.

Pagrindiniai sukėlėjo perdavimo būdai yra per orą su lašeliais nuo kalbančio, kosinčio ar čiaudinčio infekuoto žmogaus, sąlyčio būdu su išskyromis iš nosies ir per pažeistą odą.

Inkubacinis laikotarpis dažniausiai trunka 1-6 d. Negydomas pacientas, sergantis skarlatina, kitus gali užkrėsti 2-3 sav., tačiau, jei vartojami antibiotikai, užkrečiamasis laikotarpis sumažėja iki 24 val.

Pradžia ūmi Ligos pradžia ūmi, pasireiškia karščiavimu (iki 40 ºC), gerklės, galvos skausmu, pykinimu, kartais vėmimu, apetito stoka, bendru negalavimu. Kartais būna padidėję kaklo limfmazgiai, patinusios ir paraudusios tonzilės. Atsiranda išbėrimas po ausimis, krūtinės ir pažastų srityse, gali būti ir viso kūno išbėrimas. Beria smulkiais skaisčiais taškeliais paraudusioje, paburkusioje odoje. Veidas lieka neišbertas, tik būna ryškiai raudonas, o nosies-smakro trikampis – pabalęs (vadinamasis „skarlatininis trikampis“). Bėrimai išlieka apie savaitę. Po 7–10 d. nuo pirmųjų bėrimų prasideda odos lupimasis. Lupasi rankų, ypač pirštų, liemens ir kojų oda.

Susirgus rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs tinkamą gydymą.

Dažniau serga ikimokyklinio amžiaus vaikai Skarlatina suaugusieji serga rečiau nei vaikai, nes infekcija plinta lengvai ir paprastai žmonės ja užsikrečia vaikystėje.

Dažniausiai serga 2–8 metų vaikai. Šios ligos protrūkių pasitaiko darželiuose, mokyklose.

Persirgus skarlatina įgyjamas imunitetas, tačiau galima susirgti ir pakartotinai. Skiepų nuo skarlatinos nėra: kaip apsisaugoti?

Tinkama rankų higiena yra viena pagrindinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo užkrečiamųjų ligų plitimo. Taip pat labai svarbu vengti kontakto su ligoniu, dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas. Vaikai, susirgę skarlatina, neturėtų lankyti ugdymo įstaigos.