Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Pastaraisiais metais Lietuvą sukrėtė nemažai skaudžių, rezonansinių įvykių, kurių akistatoje, kaip visuomet, daugelio visuomenės narių akys pirmiausia krypsta į dirbančius pareigūnus. Dažnai po visą šalį, o kartu ir įvykiuose dirbusius pareigūnus sukrečiančių įvykių, viešojoje erdvėje pasigirsta diskusijos apie tai, kaip gi kasdien sudėtingose situacijose atsiduriantiems pareigūnams pavyksta sutvardyti emocijas, išlikti ramiais ir kad kartais ir jiems prireikia pagalbos.
Neseniai Lietuvoje įsikūrė ne pelno siekianti organizacija „Saugus angelas”, kurio misija ir yra padėti sudėtingose situacijose atsidūrusiems šalies policijos pareigūnams. Apie tai, kokios pagalbos gali tikėtis pareigūnai ir kaip turėtų keistis visuomenės požiūris į policininkus, kalbamės su viena iš VšĮ „Saugus angelas“ steigėjų, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studente Julija Gabrieliūte.
Papasakokite, kaip gi ir kada kilo mintis įkurti VšĮ „Saugus angelas”?
Visur pasaulyje policininkų darbas gerbiamas, suprantama pareigūnų darbo svarba, reikšmė. Visuomenėje taip pat suvokiama, kad pareigūnų darbas yra pavojingas ir reikalaujantis specialaus tiek fizinio, tiek moralinio pasiruošimo. Atrodo, kad pareigūnų darbas visame pasaulyje yra toks pat, pareigūnai visur atlieka tą pačią funkciją – saugoti, ginti ir padėti visuomenei, tačiau kaip paaiškinti tai, kad ne visur į pareigūnus žvelgiama su tokia pagarba, kokios jie yra verti?
Pavargome stebėti reiškinį Lietuvoje, kai socialiniuose tinkluose ir dalies visuomenės tarpe vyrauja didelė nepagarba policijos pareigūnams. Policijos pareigūnai engiami, įžeidinėjami. Pastebime tendencijas, kad dažniausiai nepagarbą pareigūnams rodo ir jų darbu yra nepatenkinti būtent tie piliečiai, kurie ir mėgsta pažeidinėti įstatymus, jų nepaiso, nuolat nusižengia. Pareigūnai, nors ir ypatingai psichologiškai stiprūs, vis tik, kaip ir visi mes, yra žmonės, todėl natūralu, kad neigiamas dalies visuomenės požiūris pareigūnus paveikia. Kad ir kaip būtų, Lietuvos pareigūnai yra visų mūsų saugumo garantas. Tad mes manome, kad būtina pareigūnams priminti, jog, nepaisant įvairių komentarų, visuomenė yra dėkinga pareigūnams už jų darbą. Kaip tik todėl įsikūrė mūsų organizacija „Saugus angelas”. Pagrindinis mūsų įstaigos tikslas – pasirūpinti asmenimis, kurie be perstojo rūpinasi visais mumis. Policijos pareigūnų darbas yra be galo svarbus ir reikšmingas, pareigūnai nusipelno žinoti, jog esame jiems dėkingi ir juos gerbiame.
Turbūt atsiras sakančių, kad pareigūnai ir taip turi profsąjungas, kurios ir turi ginti jų teises bei jiems padėti?
Kaip ir kiekviena socialinė grupė, taip ir pareigūnai turi profsąjungas. Šių profsąjungų tikslai yra pareigūnus atstovauti santykiuose su valdžios institucijomis, ginti jų interesus bei teises teisinėmis priemonėmis, siekti policijos reformų įgyvendinimų ir panašiai. Nemanome, kad profsąjungos ir viešosios įstaigos turėtų konkuruoti – profsąjungos yra pareigūnų atstovai, o mūsų organizacija atlieka tarpininko tarp visuomenės ir policijos vaidmenį. Tai nėra tapačios organizacijos, tačiau jų tikslas tas pats – padėti policijos pareigūnams.
Tokia veikla yra kaip bandymas visuomenei parodyti, kad policininkai irgi žmonės, susiduriantys su problemomis?
Kritinėse situacijose, kilus konfliktams ar patekus į nelaimę, visuomet žinome, jog mums kažkas padės. Dažniausiai tai policijos pareigūnas. Kartais manome, jog jis tai tas, kuris žino atsakymus į visus klausimus, sugeba reaguoti net sudėtingiausiose situacijose. Tarsi jis jau būtų gimęs ginti, saugoti, padėti. Dažnai taip manome pamiršdami, kad jis yra toks pat žmogus kaip ir kiekvienas mūsų.
Esame įsitikinę, kad pakankama dalis visuomenės yra pilietiška ir supranta, kad Lietuvos Policiją sudaro žmonės, kurie gyvena tarp mūsų. Policininkai yra tokie patys žmonės ir visuomenės nariai, kaip ir mes, jiems taip pat, kaip ir mums visiems, ištikus bėdai ar nutikus nelaimei reikia pagalbos.
Kuo gali prisidėti visuomenė prie pareigūnų problemų sprendimo?
Manome, kad būtina skatinti visuomenės narių sąmoningumą ir atjautą. Turbūt retas susimąsto, kad išeidamas į tarnybą pareigūnas namuose palieka jo sugrįžtant laukiančius mylimus žmones, kad pareigūnas kažkam yra sūnus, tėtis, brolis... Visuomenė turėtų keisti požiūrį, suprasti, kad pareigūnas taip pat yra žmogus, kurį slegia ne vien tarnyboje iškylančios, bet ir asmeninės problemos. Veikdami kartu, teiksime moralinę, psichologinę pagalbą, materialinę paramą ir labdarą, atsidūrusiems sunkioje materialinėje padėtyje, esamiems ir buvusiems, esantiems užtarnautam poilsyje, valstybės statutiniams policijos pareigūnams, bei jų šeimos nariams, Lietuvos policijos mokyklos kursantams ir tarnybos metų žuvusiųjų policijos pareigūnų šeimos nariams. Mūsų tikslas – padėti kiekvienam, su problemomis susiduriančiam pareigūnui ne tik kaip tarnautojui, bet ir kaip žmogui, todėl kviečiame mūsų siekiams neabejingą visuomenę, tame tarpe ir verslo atstovus, prie mūsų veiklos prisidėti mintimis, idėjomis, mums rašyti, skatiname bendradarbiauti. Juk kartu mes galime daugiau.
Neseniai Kaune įvyko pirmoji Jūsų įstaigos organizuota šventė policijos pareigūnų ir policijos darbuotojų vaikams, skirta paminėti Mamos, Vaikų ir Tėčio dienas. Kaip bendruomenė priėmė naują organizaciją ir jos idėjas?
Į šį renginį buvo kviesti pareigūnai ir policijos darbuotojai su šeimomis, vaikai dūko specialiai jiems skirtoje batutų erdvėje, o tėveliai galėjo atsipalaiduoti prie kavos puodelio šnekučiuodamiesi su kolegomis. Taip pat šventės metu vyko piešimo konkursai „Mano tėtis – pareigūnas“ ir „Mano mama – pareigūnė“, kuriame dalyvavo įvairaus amžiaus vaikai, o jauniausia dalyvė dar neturi net dvejų metukų. Šiuo metu organizacijos „Facebook“ puslapyje yra renkamas konkursų nugalėtojas – daugiausia „like“ paspaudimų sulaukusio piešinio autoriaus laukia specialus prizas. Už patikusį piešinį VšĮ „Saugus Angelas“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje gali balsuoti visi norintys.
Kadangi tai buvo pirmasis mūsų įstaigos organizuotas renginys, labai jaudinomės, nes nežinojome, kas įvyks, ko reikėtų tikėtis, tačiau renginys sulaukė itin teigiamų ir pozityvių atsiliepimų iš dalyvių. Ateičiai turime daug planų ir tikimės, kad pavyks juos visus įgyvendinti. Pirmasis bandymas parodė, kad esame reikalingi.