REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Balandžio 4 d. 12:55

Nuo Kyjivo atsitraukianti Rusija gali dvigubinti pajėgas Rytų Ukrainoje

Pasaulis

Rusų technika. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


211519

Stebint Rusijos pajėgų atsitraukimą nuo Kyjivo, Rytų Ukrainoje Rusijos pajėgos gali dvigubėti, sako Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Sakyčiau, kadangi išties tiek Ukraina puola, tiek jie traukiasi ir jau pasiekė sieną su Baltarusija, kitas sienos su Rusija ribas, tačiau tai reiškia, kad pajėgumai Rytų Ukrainoje turi potencialą dvigubėti, – žurnalistams pirmadienį sakė ministras. – Tai yra, nuo dabartinių pajėgumų, kurie yra sukoncentruoti, Rusija, atitraukusi pajėgas nuo Kyjivo, Černihivo, Sumų tas kryptis Rytų Ukrainoje gali ženkliai sustiprinti. Tai yra, visi pajėgumai tenai gali padvigubėti“.

Tuo tarpu Baltarusijos pajėgos, pasak ministro, ir toliau lieka šalyje, o jų veiklą jis vertina kaip siekį „atitraukti Ukrainos pajėgumus, juos kaustyti tose srityse, kur, panašu, nei Baltarusija žada įsitraukti, nei Rusija jau turės pajėgumų vykdyti kokius nors veiksmus“.

A. Anušausko teigimu, didžiulius apie trečdalio pajėgų praradimus patyrusi Rusija taktiką keičia negalėdama vienu metu pulti visomis kryptimis.

Pasak Lietuvos kariuomenės vado Valdemaro Rupšio, Rusija atsisako pradinio plano izoliuoti ir užimti Kyjivą, nes to padaryti su turimomis pajėgomis ir ukrainiečių gynyba jie negeba.

„Įvertinant dabartines aplinkybes, kiek jie dar turi pajėgumų, kiek jie dar gali sugeneruoti pajėgumų, antra, kiek turi amunicijos ir ginkluotės, tai, mano galva, pagrindinis uždavinys yra pasiimti, okupuoti Luhanską, Donecką“, – kalbėjo generolas leitenantas.

Jis kaip menkai tikėtiną vertino galimybę, jos Rusija atkurtų savo pajėgumus, nes šalį veikia Vakarų įvestos sankcijos, o rezervinius pajėgumus valstybė buvo pradėjusi naudoti jau anksčiau. Be to, paaiškėjo, kad šie pajėgumai – itin prastos būklės.

Kalbėdamas apie žudynes Bučoje, kur aptikta šimtai žiauriai nužudytų civilių, kariuomenės vadas sakė, jog toks elgesys „sunkiai suvokiamas“, bet kalbant apie Rusijos karius tai nėra naujiena.

Jis priminė, kad ir ankstesnių karų metu buvo pranešama apie žaginimus ir moterų savižudybes po išžaginimo rusų okupuotose teritorijose.

Kariuomenės vadas neatmetė galimybės, jog žiaurus elgesys su civiliais gali išprovokuoti žiaurumą ir Ukrainos pusėje.

„Aišku, šalutinis poveikis ir bijau, kad tas šalutinis poveikis gali būti lemiamas ukrainiečių tautai ir tuo pačiu kariuomenei, kad tai gali sukelti ir atsakomuosius veiksmus ir perdėtą agresiją“, – kalbėjo jis.

Kalbėdamas apie saugumo situaciją Baltijos šalyse, V. Rupšys sakė, jog greičiausiai bent šešis mėnesius į ateitį nebūtų galima tikėtis puolimo iš Rusijos, tačiau trejų-penkerių metų perspektyvoje reikia būti pasirengus bet kokiems scenarijams.

„Aš manau, kad po patirtos nesėkmės – aš jau įvardiju ką jie ten bepaimtų, ar užims Luhansko, Donecko sritį, ar išlaikys pietinę Ukrainos dalį, ar neišlaikys, (...) po kažkiek laiko Rusija vėl bandys atstatyti savo ginkluotasias pajėgas, bandys savo kovinį pajėgumą atstatinėt ir ta grėsmė niekur nedingusi ir ji gali tik paaštrėti“, – kalbėjo jis.

Vis dėlto, pasak Lietuvos kariuomenės vado, karas Ukrainoje leidžia matyti Rusijos kariuomenės gebėjimus ir taktikas.

„Ačiū Dievui, matosi, kad nuo Japonijos karo jie nieko dar neišmoko“, – sakė jis.

Rusija invaziją Ukrainoje pradėjo vasario pabaigoje, per tą laiką šalį paliko milijonai gyventojų.

Ukrainos pajėgoms praėjusią savaitę perėmus įvairių teritorijų kontrolę šiaurinėje šalies dalyje, jose rasti šimtai išžudytų civilių.

Šie vaizdai sukėlė naują pasipiktinimo bangą Vakaruose ir raginimus Maskvai įvesti dar griežtesnes sankcijas.

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA