REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 6 d. 14:12

Nuo karo Ukrainoje pradžios energijos eksportas Rusijos iždą papildė 158 milijardais eurų

Pasaulis

Pixabay.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


245040

Rusija per šešis mėnesius nuo invazijos į Ukrainą pradžios eksportavo energijos už milžinišką 158 mlrd. eurų (158 mlrd. JAV dolerių) sumą, o pusę šių pinigų gavo iš Europos Sąjungos (ES), antradienį pranešė Suomijoje veikiantis Energetikos ir švaraus oro tyrimų centras (CREA).

Ataskaitą paskelbę centro analitikai paragino imtis veiksmingesnių sankcijų Maskvai, dėl invazijos smarkiai išaugus naftos, dujų ir anglių kainoms.

„Sparčiai didėjančios iškastinio kuro kainos reiškia, kad dabartinės Rusijos pajamos gerokai viršija ankstesnių metų lygį, nepaisant šių metų eksporto apimčių sumažėjimo“, – teigia organizacija.

Gamtinių dujų kainos pastaruoju metu Europoje išaugo iki rekordinio lygio, Rusijai pradėjus mažinti tiekimą.

Žalios naftos kainos taip pat šoko į viršų po invazijos, nors vėliau kiek susitraukė.

„Nuo invazijos pradžios iškastinio kuro eksporto mokesčiai į Rusijos federalinį biudžetą įnešė maždaug 43 mlrd. eurų, padėdami finansuoti karo nusikaltimus Ukrainoje“, – pažymėjo CREA.

Šie skaičiai susiję su šešiais mėnesiais, praėjusiais nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24 dieną.

CREA apskaičiavo, kad per šį laikotarpį ES buvo didžiausia Rusijos iškastinio kuro importuotoja, o importas siekė 85,1 mlrd. eurų.

Už ES išsirikiavo Kinija, importavusi iškastinio kuro už 34,9 mlrd. eurų, ir Turkija – 10,7 mlrd. eurų.

Nors ES sustabdė rusiškų anglių pirkimą, ji tik palaipsniui uždraudžia rusišką naftą ir nėra patvirtinusi jokių gamtinių dujų importo apribojimų, nuo kurių blokas yra smarkiai priklausomas.

CREA teigė, kad ES draudimas importuoti rusiškas anglis yra veiksmingas.

Įsigaliojus draudimui, Rusijos anglių eksportas sumažėjo iki žemiausio lygio nuo karo pradžios.

„Rusijai nepavyko rasti kitų pirkėjų, kurie pakeistų mažėjančią paklausą ES“, – teigė CREA.

Visgi organizacija paragino taikyti griežtesnes taisykles, susijusias su Rusijos naftos eksportu, ir kontroliuoti jų vykdymą, ragindama ES ir JK panaudoti savo svertus pasaulinėje laivyboje.

„ES turi uždrausti naudoti europiečiams priklausančius laivus ir Europos uostus Rusijos naftos gabenimui į trečiąsias šalis, o JK turi nustoti leisti savo draudimo pramonei dalyvauti šioje prekyboje“, – pareiškė CREA.

Tuo tarpu Didžiojo septyneto (G-7) šalys penktadienį pažadėjo skubiai siekti, kad Rusijos žalios naftos kainos būtų ribojamos, o tai atimtų iš Rusijos didžiąją dalį pajamų, kurias ji dabar gauna iš naftos eksporto.

Jungtinės Valstijos jau kelis mėnesius ragina įvesti kainų viršutinę ribą, teigdamos, kad Vakarų draudimai Rusijos energetikos produktams prisidėjo prie kainų kilimo, padėjusio Maskvai finansuoti karą Ukrainoje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA