PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 20 d. 07:49

Nuo 2025 m. sausio 1 d. keičiasi susitarimo dėl papildomo darbo tvarka: ką reikia žinoti?

Lietuva

Susitarimas / Tomas Urbelionis / Fotobankas

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


335382

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigalios Darbo kodekso (DK) 35 straipsnio pakeitimai, kurie praplečia ir konkretizuoja susitarimo dėl papildomo darbo reguliavimą. Šiais pakeitimais siekiama pašalinti iki šiol galiojusius neaiškumus dėl darbo teisių ir garantijų taikymo darbuotojams, dirbantiems pagal papildomą darbo susitarimą.

Pagal naują DK 35 straipsnio 4 dalies redakciją susitarime dėl papildomo darbo privaloma nurodyti:
• laiką, kada bus atliekama papildoma darbo funkcija;
• papildomo darbo apimtį valandomis; darbo užmokestį arba priemoką už papildomą darbą;
• papildomų teisių ar pareigų suteikimo tvarką.

„Iki šiol dažnai kildavo neaiškumų, kaip turėtų būti suteikiamos kasmetinės atostogos, atostoginiai ir kitos garantijos, kai darbuotojai dirbo pagal pagrindinę darbo sutartį ir susitarimą dėl papildomo darbo, – pažymi VDI kancleris Šarūnas Orlavičius. – Naujasis reguliavimas leis iš anksto susitarti dėl šių klausimų ir išvengti nesutarimų.“

DK 35 straipsnio 7 dalies pakeitimai numato, kad papildomos teisės, pavyzdžiui, ilgesnis poilsio laikas, trumpesnis darbo laikas, atostogos, įgytos atliekant papildomą darbo funkciją, taikomos tik atliekant šią funkciją ir tik tiek, kiek ji yra atliekama. Šis principas bus taikomas nepriklausomai nuo to, ar papildomas darbas atliekamas gretinant funkcijas, ar jas jungiant.

Naujos nuostatos bus taikomos susitarimams dėl papildomo darbo, sudarytiems nuo 2025 m. sausio 1 d., taigi darbdaviai ir darbuotojai gali atnaujinti iki šiol galiojančius susitarimus, kad jie atitiktų naują reguliavimą. „Šie pokyčiai ne tik padės aiškiau apibrėžti darbuotojų ir darbdavių teises bei pareigas, bet ir užtikrins sklandesnį darbo organizavimą, taigi raginame abi puses atidžiai persvarstyti susitarimus ir esant poreikiui juos koreguoti pagal naujas taisykles“, – akcentuoja Š. Orlavičius.

VDI rekomenduoja darbdaviams ir darbuotojams atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:
• susitarti dėl kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos (kartu abiejose pareigose ar atskirai);
• nustatyti atostoginių skaičiavimo principus;
• aiškiai apibrėžti komandiravimo tvarką, kai darbuotojas vykdo tik vieną iš darbo funkcijų.

Visais šiais klausimais, kylančiais dėl naujų DK nuostatų taikymo, galite kreiptis ir konsultuotis VDI konsultacijų telefonu + 370 5 213 9772 arba pateikti oficialų paklausimą komunikacija@vdi.lt.

Šie pokyčiai – itin svarbus žingsnis užtikrinant darbo santykių skaidrumą ir teisinį aiškumą.

#DARBAS#VDI#SUSITARIMAS