PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Rugsėjo 7 d. 15:20

Nulis promilių nėštumo metu – nulis vaisiaus alkoholinio sindromo rizikos

Šiauliai

Asociatyvi Freepik.com nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


144863

Neretai galima išgirsti nuomonę (net ir iš gydytojų lūpų!), jog maži alkoholio kiekiai nėštumo metu yra saugūs, o daugelis žmonių net nėra girdėję apie vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS). Vaisiaus alkoholinis sindromas – tai sunkiausias kūdikio pažeidimas dėl alkoholio poveikio. Taip pat stinga informacijos apie šio sindromo paplitimą Lietuvoje. Tokių vaikų, medikų skaičiavimais, pasaulyje gimsta apie 1 iš 1000 naujagimių.

Neatsitiktinai Tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo diena minima rugsėjo (devinto metų mėnesio) 9-ą dieną. Taip lengviau įsidėmėti, jog besilaukianti moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi nevartoti alkoholinių gėrimų. Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras į šiai dienai paminėti skirtą socialinę akciją kviečia visus, kurie palaiko idėją: „Nulis alkoholio nėštumo metu – nulis vaisiaus alkoholinio sindromo rizikos!“ Šią idėją sutiko įprasminti socialiai atsakingos dvi pajėgiausios Lietuvos moterų žolės riedulio komandos – daugkartinės čempionės – „Gintra – Strektė“ ir „Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademija“.
Tad kviečiame visus būti sirgaliais varžybose, kurios prasideda 2020-09-09, 19 val. 09 min. Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijos stadione, Pumpučių g. 19 ir baigsis aiškiu - iš anksto sutartu – rezultatu „0:9“. Tai turi būti kiekvienos besilaukiančios kūdikio šeimos siektinas rezultatas.

Pasak Biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistės Astos Ivoškienės, labai svarbu suprasti, kad vaisiaus alkoholinis sindromas – ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė, todėl visuomenės supratingumas, ir – ypač vyro bei šeimos narių – palaikymas besilaukiančiai moteriai itin svarbus.

Kaip rodo įvairiose Vakarų šalyse atlikti tyrimai, paklaustos, ar vartojo alkoholio nėštumo metu, moterys paprastai stengiasi pagražinti padėtį. Kad gėrė tada, kai laukėsi kūdikio, prisipažįsta vos keli procentai. Anot Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekano ir žmogaus genetikos specialisto prof. (HP) dr. Algimanto Utkaus, Lietuva šiuo požiūriu – ne išimtis. Prieš pora metų kartu su kolegomis atlikęs mokslinį tyrimą (iš naujagimių kraujo mėginių buvo nustatomos kai kurios retos ir sunkios genetinės ligos, taip pat tiksliai parodoma, kiek alkoholio ir kokiu nėštumo laikotarpiu vartojo besilaukianti moteris), profesorius dalinasi pribloškiančiais rezultatais: „Duomenys rodo, kad būdamos nėščios daugiau ar mažiau alkoholio Lietuvoje geria 60 proc. moterų.“

Prof. A. Utkus pabrėžia, kad didžiausią žalą būsimam kūdikiui alkoholis daro 3–10 savaitę po pastojimo. Tada formuojasi gyvybiškai svarbūs organai: širdis, akys, ausys, dantys, išoriniai lyties organai ir kt. Labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia būsimo kūdikio smegenis. „Pažeidimo laipsnis labai įvairus ir jis neabejotinai priklauso nuo alkoholio kiekio, suvartoto nėštumo laikotarpiu. Yra ne tik protinė negalia, bet ir elgesio, emocijų, adaptacijos sutrikimų. Toks vaikas negeba koordinuoti savo veiklos, susikaupti ir panašiai. Matydamas tokius vaikučius, atkreipiu dėmesį į tai, kad jie labai domisi aplinka, visur pripuola, nori greitai viską apžiūrėti, bet nė ties vienu dalyku negali susikaupti ir kažką kryptingai veikti vienoje vietoje. Vaikui auganti šis elgesys kiek koreguojasi, bet problemų vis tiek išlieka“, – teigia genetikas.

Specialistai vieningai sutaria, kad šie vaikai nekalti, jog turi tiek sveikatos problemų, tiek sunkumų integruojantis į visuomenę.

 

Pranešimą parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė

 

Remiamas turinys

svsb-logo.jpg