"> "> "> ">
PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2022 m. Birželio 13 d. 09:13

Nufilmavo parazitą, priverčiantį auką nusiskandinti (vaizdo įrašas)

Pasaulis

Etaplius.lt nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


236140

„Po vakarykštės audros tokių sutvėrimų pilna pieva", - savo feisbuko paskyroje vaizdo įrašą paskelbė kaunietis Saulius. Vaizdo įraše matyti keistai besiraitanti, išlankstytą sąvaržėlę primenanti kirmėlė - velniaplaukis. Žmonėms ji nepavojinga, o vabzdžiams - tikras siaubas. 

Kas ši keistai besiraitanti kirmėlė?

Vieni Sauliaus draugai, pamatę įrašą, šlykštėjosi, kiti smalsavo, koks tai padaras. Treti šmaikštavo, kad kirminas - svečias iš kosmoso ar net mutavęs koronovarusas.

Vis tik, jokios paslapties čia nėra. Pasak gamtininkų - tai velniãplaukis, kuris Lietuvoje gyvena upeliuose, ežeruose, kituose švaraus vandens telkiniuose. Liaudyje velniaplaukis vadinamas „arklio plauku“.

Velniaplaukių lervos dalį savo gyvenimo praleidžia parazituodami vabzdžiuose: žygiuose, dusiose, žioguose. Šis gyvis auga vabzdžio viduje, kol galiausiai vabzdys būna paralyžiuojamas.

Velniaplaukiai sugeba paveikti savo aukos elgesį – vabzdys, kuris gyvena sausumoje, keliauja vis arčiau vandens, kad vabzdžio viduje augantis velniaplaukis galėtų pereiti gyventi į vandenį.

Paprastai sakant, velniaplaukis priverčia auką eiti nusiskandinti.

Velniaplaukio parazitavimo etapas baigiasi, kai suaugęs kirminas apsigyvena vandenyje ir ten deda kiaušinius.

Siūliškos kirmėlės būna net iki 1 m ilgio, yra maždaug 1 mm skersmens.

Žmogui ir kitiems šiltakraujams šie parazitai nepavojingi. Tik tiek, kad besimaudant vandens telkinyje rastas vadinamasis „arklio plaukas“ gali sukelti ne pačių maloniausių pojūčių.

Šis vabzdžių parazitas aptinkamas retai.

img-20220613-084513.jpg