Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Praėjusios savaitės ketvirtadienį Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkė buvo gana plati – net keturiasdešimt įvairiausių klausimų. Posėdžio pradžioje į tribūną buvo pakviestas Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Plungės rajono policijos komisariato viršininkas Gintautas Pocevičius – jis pristatė esamą situaciją, išvardijo nerimą keliančius dalykus, sulaukė iš Tarybos narių klausimų.
Penki „karštieji“ taškai, naminė degtinė ir narkotikai
Plungės rajono PK viršininkas pasidžiaugė, kad Savivaldybės tarybos nariai domisi policijos darbu, situacija mieste bei rajone ir pateikė informaciją už 8 šių metų mėnesius.
Minėtu laikotarpiu policijoje buvo gautas 3481 pranešimas – tai net šimtu mažiau, nei pernai per tą patį laikotarpį. Nusikalstamų veikų užregistruota 337 (buvo 369). Ištirta 67,2 proc. veikų (šalies vidurkis yra 48,5 proc.) – apskrityje mūsų rezultatas yra geriausias. Ir ikiteisminis tyrimas pas mus trunka tik 56 dienas, kai apskrities vidurkis yra 130 dienų.
Smurto artimoje aplinkoje buvo 96 atvejai, apiplėšimų ir sukčiavimų – po tris atvejus. Vagysčių buvo 49-ios. 39 proc. jų ištirta. Pavogti 4 automobiliai, 3 rasti. Pareigūnas atkreipė dėmesį, jog trijuose automobiliuose vagys rado paliktus raktelius – tai rodo ir savininkų požiūrį į turto saugojimą.
Vienas iš nerimą keliančių dalykų – naminės degtinės gaminimas ar laikymas. Tokių atvejų buvo 17-ika (pernai – 9). „Šioje srityje matome problemų ir pažadame, kad tuo užsiimančių asmenų ramybėje nepaliksime“, – sakė G. Pocevičius. Dar viena bėda – narkotikai. Dėl jų turėjimo ar platinimo nustatytos 6 nusikalstamos veikos (pernai – 4), dvi iš jų – sunkios. Dėl vartojimo nubaustas 31 asmuo.
Girtų vairuotojų įkliuvo 38 (buvo 32), eismo įvykių registruota 220 (jų yra daugiau, bet kai kuriais atvejais eismo dalyviai tik užsipildo deklaracijas), du žmonės žuvo (pernai per tą patį laikotarpį – 4), 61 sužeistas, penki iš jų – pėsčiųjų perėjose. Administracinio nusižengimo protokolų surašyta 1658, iš jų 190 dėl girtavimo viešoje vietoje, 140 – dėl girtavimo per jauno amžiaus, 65 – dėl viešosios tvarkos pažeidimų, 44 – dėl vairavimo be teisių ir kt.
Į rizikos asmenų sąrašą įrašyti 77 asmenys, kurie nuolat kelia problemų. Išskirtos ir penkios problemiškiausios vietos mieste, vadinamieji „karštieji“ taškai, kur policijai dėl girtaujančių ir triukšmaujančių asmenų tenka važiuoti dažniau nei kitur. Tai A. Vaišvilos g. 33, V. Mačernio g. 49, V. Mačernio g. 63, Stoties g. 24 namai ir J. Tumo-Vaižganto g. 81 esantis prekybos centras „Maxima“.
Meras A. Klišonis domėjosi, kiek efektyvios vaizdo stebėjimo kameros mieste. Pareigūnas patikino, jog dėl prevencijos kameros labai pasitarnauja, kasdien peržiūrima medžiaga, baudžiami pažeidėjai, tačiau išdėstymas galėtų būti kiek kitoks – jų reikėtų prie „karštųjų“ židinių. Ir išvis, 13-ika dabar mieste esančių vaizdo stebėjimo kamerų – per mažas skaičius. Liudas Skierus domėjosi, kaip Plungėje elgiasi užsieniečiai (kaip žinia, „Vičiūnuose“ dirba nemažai ukrainiečių – aut. past). Komisariato viršininkas patikino, jog signalų apie jų daromus pažeidimus negauta. Audrius Misiūnas teiravosi, kokia situacija mokyklose dėl narkotinių medžiagų. Pareigūnas atsakė, jog bėda išties didelė, jaunimui kvaišalai yra platinami, bet dirbama labai intensyviai, bendraujama su pedagogais, daromi reidai, organizuojamos prevencijos priemonės.
Audito ataskaitą prilygino grožinės literatūros kūriniui…
UAB „Ekonominė nauda“ direktorė Laima Adamonienė pristatė UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ 2017 m. veiklos audito ataskaitą. Minėjo, jog valdymo sistema yra sutvarkyta, tačiau trūksta stebėsenos tvarkos ir pagrindinių rodiklių išskyrimo – stebėsenos žurnale tebuvo du įrašai. Tiesiog nedokumentuojama informacija. Pavyzdžiui, nenurodyta, kur trūksta aikštelių. TRATC-as tai žino, o ekologams ar Savivaldybei informacija nepateikiama. Taip pat – informacijos pateikimas turėtų būti suprantamesnis. Dar trūksta sąnaudų pagrįstumo, neišnaudojamos programinės galimybės.
„Reikėtų išleisti tą jūsų ataskaitą kaip grožinės literatūros kūrinį“, – išklausęs informaciją, pasakė Robertas Endrikas. Priekaištavo, jog niekur neparašyta, kas konkrečiai negerai, tik kad rekomenduojama gerinti, didinti, tobulinti… „Įmonės veiklos auditas mus domina. Konkrečių dalykų neparašėte, viskas labai abstraktu. Išvis, ar jūs tikitės atlyginimo už tokį savo darbą?“ – teiravosi politikas. Jis siūlė už tokį auditą nemokėti.
L. Adamonienė teisinosi, jog informacijos yra trys pilni segtuvai, bet, jei jie nematė, kad kažkas blogai, tai ir nerašė! Jų pareiga – objektyviai vertinti situaciją. O labai aktualių trūkumų nenustatyta. Į Liudo Skieraus klausimą dėl rinkliavos dydžio atsakė, jog rinkliava yra apskaičiuota teisingai, atitinka metodikos reikalavimus.
Meras A. Klišonis taip pat ataskaitoje pasigedo labiau išryškintų probleminių taškų, norėtų žinoti, kur galimas didesnis efektyvumas, taupymas. „Esu švelniai nusivylęs audito ataskaita“, – sakė Savivaldybės vadovas.
Šateikiškiai su savo mokiniais plateliškių negelbės tyčia!
Savivaldybės tarybai buvo pateiktas sprendimas, kad Plungės rajono savivaldybės administracija būtų įpareigota konsultuotis su vietos gyventojais ir švietimo įstaigų bendruomenėmis dėl bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 m. plano pakeitimų. Tačiau balsavimas neįvyko – į posėdį atvykę šateikiškiai pasakė jokių susijungimų nenorintys!
Kol kas tai tik planas: nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. Platelių gimnazija būtų sujungta su Platelių universaliu daugiafunkciu centru ir su Šateikių pagrindine mokykla; prie Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos būtų prijungiamas Alsėdžių lopšelis-darželis; prie Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos – Prūsalių mokykla-darželis; Didvyčių mokykla-darželis – prie Plungės lopšelio-darželio „Vyturėlis“.
Į Savivaldybės tarybos posėdį atvykę Šateikių bendruomenės atstovai iškart pasakė griežtą „ne“. Tikino, jog Šateikių pagrindinė mokykla dėl vaikų skaičiaus laikosi gana tvirtai, apskaičiavo, jog iki 2024 m. klasių komplektams mokinių užteks, tad su Plateliais nesijungs! Tiesiog į Platelių gimnaziją savo vaikų neleis – vežios kitur! Apklausus gyventojus, 12-ika pasisakė „už“ susijungimą, o 167 – „prieš“. „Mums vaikų netrūksta, o Platelių mes neišgelbėsime“, – sakė šateikiškiai.
Česlovas Kerpauskas svarstė, jog tokiu atveju deryboms vietos nebėra – bendruomenė jau apsisprendė, tad koks gali būti administracijos įpareigojimas derėtis? Tomas Raudys pritarė, jog toks sprendimas būtų perteklinis. Tokios pat nuomonės buvo ir Robertas Endrikas, ir Audrius Misiūnas. Taigi sprendimas liko nepriimtas, bet Švietimo, kultūros ir sporto komitetui visgi pasiūlyta nuvažiuoti į Šateikius aptarti šio klausimo.
Biudžeto pajamos – didesnės
Pakeistas Plungės rajono savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 7 d. sprendimas, susijęs su 2019 metų biudžeto patvirtinimu. Pajamos didinamos 532,1 tūkst. eurų, iš jų apie 400 tūkst. eurų yra viršplaninių pajamų: 300 tūkst. eurų – gyventojų pajamų mokesčio, 35 tūkst. eurų – žemės mokesčio, 30 tūkst. eurų – už sandorius dėl materialiojo ir nematerialiojo turto; 90,7 tūkst. eurų – Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu dėl specialiųjų tikslinių dotacijų, po keletą tūkstančių eurų skirta įvairiems projektams ir kt.
Viršplaninės pajamos perskirstomos taip: 6,6 tūkst. eurų – lopšeliui-darželiui „Raudonkepuraitė“ (naujos grupės baldams įsigyti); 5,2 tūkst. eurų – lopšeliui-darželiui „Saulutė“, irgi baldams; 6,1 tūkst. eurų – Plungės sporto ir rekreacijos centrui (vandens sporto šventės organizavimo išlaidoms dengti); 9,9 tūkst. eurų – Plungės viešajai bibliotekai (šildymo, elektros išlaidoms dengti).
130 tūkst. eurų – priemonei „Transporto lengvatoms kompensuoti“; 5 tūkst. eurų – priemonei „Sporto projektų rėmimas“ pagal VšĮ sporto klubo „Plungės olimpiečiai“ prašymą; priemonei „Savivaldybės vietinės reikšmės keliams (gatvėms) tiesti, taisyti, prižiūrėti ir saugaus eismo sąlygoms užtikrinti“ dėl dulkėtumo mažinimo ir sodų bendrijų kelių asfaltavimo – 203 tūkst. eurų; projektui „Sveikos gyvensenos skatinimas Plungės rajono savivaldybėje“ – 8,7 tūkst. eurų ir kt.
Platelių gimnazijos patalpose – apnakvindinimo paslaugos
Savivaldybės taryba pritarė, jog dalis Platelių gimnazijos patalpų patikėjimo teise būtų perduoto Platelių universaliam daugiafunkciam centrui (UDC), kuris čia teiks apnakvindinimo paslaugas. Beje, centras ir dabar teikia tokią paslaugą, bet atvykusiems tenka miegoti ant čiužinių.
Platelių UDC 2019 m. rugsėjo 18 d. raštu kreipėsi į Plungės rajono savivaldybės administraciją su prašymu suteikti panaudos teise negyvenamąsias patalpas, esančias Mokyklos g. 3, Plateliuose (čia yra gimnazija – aut. past.). Nurodyta, jog patalpų reikia teikiant paraišką projekto „Laisvalaikio ir aktyvaus poilsio zonos kūrimas ir plėtra Plateliuose“ finansavimui gauti. Kadangi gimnazija tam neprieštarauja – vaikų vis tiek mažėja, tai Savivaldybės taryba prašymui irgi pritarė.
Iš viso minėtam centrui panaudos teise perduodamos 295,5 kv. m ploto patalpos penkerių metų laikotarpiui. Planuojama, jog pagal projektą Platelių gimnazijos pirmame aukšte, senajame pastate, bus įrengtos turistų apnakvindinimo patalpos. Keturiose klasėse numatoma įrengti kambarius, kitur – sanitarinius mazgus. Tilps iki 32 žmonių.
Pripažino skolas beviltiškomis
Savivaldybės taryba pripažino beviltiškomis vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą susidariusias skolas, kurioms 2019 m. sausio 1 d. suėjo mokesčio priverstinio išieškojimo senaties terminas (fizinių asmenų senaties terminas: 260 atvejų – 8240 eurų skola) ir juridinių asmenų skolas, kai įmonės bankrutavusios, juridiniai asmenys įmones yra išregistravę – iš viso 3 802 eurai. Kalbant apie sunykusius namus kaimuose (sudegęs, avarinės būklės), vietinės rinkliavos mokestis yra stabdomas, bet mokėtojų sąraše yra likę įsiskolinimai, kuriuos irgi reikės nurašyti (28 atvejai – 3500 eurų).
Trumpai
UAB „Plungės šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotojas R. Luotė pristatė informaciją apie įmonės pasirengimą centralizuotam šildymui, akcentavo, jog viskas paruošta ir dabar tik laukiama Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo pradėti šildymą.
Plungės rajono brandos egzaminų rezultatus pristatęs Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas G. Rimeikis sakė, jog didžioji dalis išlaikytų egzaminų atrodo gerai, tačiau trijų dalykų – istorijos, chemijos ir fizikos rezultatų rodiklis yra mažesnis nei šalies vidurkis jau ne pirmus metus.
Patvirtintas kai kam padidintas Plungės SRC (sporto ir rekreacijos centro) mokestis už ugdymą: baidarių ir kanojų irklavimo ugdytiniams – 6 Eur per mėnesį; regbio, lengvosios atletikos, sunkiosios atletikos, šachmatų, orientavimosi sporto, buriavimo, mergaičių tinklinio ir mergaičių krepšinio ugdytiniams – 8 eurai, vaikinų krepšinio ir dziudo sporto ugdytiniams – 10 eurų. Sprendimas įsigalios nuo šių metų spalio 1 dienos. Beje, kur „nueina“ iš tėvų surinktos lėšos, Tarybos nariai sakė norėsiantys sužinoti iš Plungės SRC direktoriaus.
Bendru sutarimu pritarta Savivaldybės dalyvavimui 60 tūkst. eurų (didžioji dalis pinigų – iš ES) vertės projekte „Vieningos suteiktų komunalinių paslaugų atsiskaitymo, aptarnavimo ir informavimo sistemos diegimas Plungės rajone“. Bus apjungiamas klientų atsiskaitymo organizavimas į vieną padalinį, įmonių išrašomos sąskaitos formuojamos vienoje informacinėje sistemoje, o gyventojai gaus vieną sąskaitą. Abonentinis skyrius numatomas įmonėje „Plungės būstas“, bus apjungtos 3 bendrovių – „Plungės vandenų“, „Plungės šilumos tinklų“ ir „Plungės būsto“ – sąskaitos.