NŠGA: mažų sąskaitų už šildymą ir karštą vandenį kauniečiai nesulauks

NŠGA: mažų sąskaitų už šildymą ir karštą vandenį kauniečiai nesulauks
Kaunas
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui ir kompensacijų klausimas Lietuvoje būtų mažiau aktualus, jei šilumos tiekėjai nepiktnaudžiautų gyventojų sąskaitomis, teigia Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacija (NŠGA). Kaip blogos praktikos pavyzdys pateikiama situacija Kaune, kur „Kauno energija“ už šilumos tiekimą iš gyventojų pasiima liūto dalį. 

Net 98 proc. Kaune pastatų šildymui ir karšto vandens ruošimui reikalingos šilumos gamins nepriklausomi gamintojai, teigia juos vienijančios asociacijos prezidentas Vytautas Kisielius. Tai, anot jo, pavyko užsitikrinti šilumos supirkimo aukcione pasiūlius mažas kainas. 

„Šilumos gamybos kaina vienoje iš mūsų narių biokuro katilinių nesieks net 1 cento už kilovatvalandę. Apmaudu tik tai, kad dėl nepaaiškinamai aukštų „Kauno energijos“ tiekimo įkainių gyventojų sąskaitose tai neatsispindės“, - sako V. Kisielius.

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacija skaičiuoja, kad vidutiniškai šiluma Kaune bus gaminama už 1,2 cento už kilovatvalandę (KWh), o galutinė kaina gyventojams sieks 4,12 cento už KWh.

„Nesunku paskaičiuoti, kad šilumos tiekimas kainuoja beveik trigubai daugiau nei jos gamyba. Net Rygoje, kur didžioji dalis šilumos pagaminama iš dujų, kainos yra mažesnės. Galbūt šilumą kauniečiams „Kauno energija“ tiekia auksiniais vamzdžiais?“, - klausia V. Kisielius.

Asociacijos skaičiavimais, gegužę „Kauno energija“ nepriklausomiems gamintojams už šilumos gamybą sumokės apie 500 tūkst. eurų, o iš gyventojų už tą pačią paslaugą pareikalaus net 1 mln. eurų.

„Už šilumos tiekimą, aptarnavimą ir kitas tiekėjų paslaugas gyventojai susimokės atskirai. Klausimas - kodėl už gamybą „Kauno energija“ iš jų reikalauja dvigubai daugiau, jei pati gegužę praktiškai šilumos negamins? Kam atiteks beveik pusės milijono eurų skirtumas?“, - klausia V. Kisielius.

Asociacijos skaičiavimais, per visą šildymo sezoną kauniečiai už paslaugą „Kauno energijai“ bus permokėję daugiau nei 2 mln. eurų. 

V. Kisielius atkreipia dėmesį, kad tokia abejotina šilumos tiekimo kainodara leidžia „Kauno energijai“ gyventojų sąskaita kasmet įspūdingai pasididinti savo gaunamą pelną. 2016 metais „Kauno energijos“ grupė uždirbo 7,999 mln. eurų pelno prieš apmokestinimą - net 6 kartus daugiau nei 2014-aisiais ir beveik 11 kartų daugiau nei 2012 metais.

„Nepriklausomi gamintojai Kaune veikia nuostolingai, o „Kauno energija“ net baigiantis šildymo sezonui nesidrovi pasipildyti savo kišenių“, - teigia V. Kisielius.

Pasak jo, asociacija siekia, kad gyventojai būtų skaidriai informuojami, kiek jie moka už šilumos gamybą, kiek už jos perdavimą, kiek kainuoja klientų aptarnavimas ir kitos paslaugos.

Nepriklausomi šilumos gamintojai tikisi, kad ši ydinga situacija, leidžianti gyventojų sąskaita pelnytis šilumos tiekimo bendrovėms, pasikeis. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) planuoja artimiausiu metu priimti naują šilumos supirkimo tvarką.    

ELTA