PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 5 d. 18:18

Nors Seimo komitetuose keltas klausimas, kas turėtų Lietuvai atstovauti artimiausioje EVT, pozicijos nutarta nepateikti

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


174063

Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė tvirtina, kad jos vadovaujamame bei Užsienio reikalų komitetuose trečiadienį buvo keltas klausimas, kas turėtų atstovauti Lietuvai šią savaitę Portugalijoje vyksiančioje neformalioje Europos vadovų taryboje (EVT). Tačiau, akcentuoja konservatorė, atsižvelgus į tai, kad EVT šį kartą yra neformali, nuspręsta neteikti apskritai jokios pozicijos dėl to, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai.

„Kaip pažymėjo Užsienio reikalų ministerijos atstovai, neformaliai EVT Lietuvos delegaciją formuoja ne URM. Todėl komitetas šį kartą neteikia jokios rekomendacijos URM dėl delegacijos sudėties“, – išplatintame pranešime teigia R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. 

ERK pirmininkė kartu pažymėjo, kad pagal Seimo statuto 180 straipsnį, ERK ir URK rekomendacijas teikia būtent Vyriausybei, todėl šį kartą komitetų nariai dėl Lietuvos delegacijos sudėties pasisakyti neturėtų arba to visai nereikia.

Trečiadienį Seimo komitetuose atstovavimo EVT klausimas svarstytas, kai tarp Prezidentūros ir valdančiųjų konservatorių tvyro įtampa, išsiskyrus pozicijoms dėl to, ar reikėtų keisti susiklosčiusią atstovavimo EVT tvarką.

Be to, Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį nusprendė, kad ERK priimtas sprendimas imtis ne tik tvirtinti Lietuvos pozicijas prieš kiekvieną vyksiantį EVT posėdį, tačiau kartu teikti ir rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai Europos institucijose, buvo priimtas viršijant komiteto įgaliojimus.

ELTA primena, kad kovo mėnesį valdantieji pranešė apie ERK priimtą sprendimą, jog komitetas imsis ne tik tvirtinti Lietuvos pozicijas prieš kiekvieną vyksiantį EVT posėdį, bet ir teiks rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai. Iki tol Seimo komitetas prieš vyksiančias EVT tik tvirtindavo Lietuvos pozicijas atskirais klausimais, tačiau dėl delegacijos sudėties nepasisakydavo, o šaliai daugiau nei dešimtmetį atstovaudavo tik prezidentas.

Gegužės 7-8 d. ES vadovai susitiks Porte. Po gegužės 7 d. ES pirmininkaujančios Portugalijos rengiamos aukšto lygio konferencijos įvyks neformalus EVT susitikimas.

ES lyderiai ketina aptarti socialinius klausimus bei problemas, susijusias su COVID-19 pandemija. Būtent šias temas Lietuvos atstovavimo EVT tvarką keisti užsimoję valdantieji ne kartą įvardino kaip klausimus, kuriems europiniu lygiu geriau atstovautų premjerė Ingrida Šimonytė. 

Kaip teigiama konservatorių išplatintame pranešime, trečiadienį, kuomet bendrame Seimo komitetų posėdyje buvo pristatytos Lietuvos pozicijos prieš vykstant į neformalią Europos Vadovų Tarybą, iškeltas analogiškas klausimas.

Esą atkreipus dėmesį, kad neformalioje EVT daugiausiai dėmesio bus skiriama Europos socialinių teisių ramsčio (ESTR) įgyvendinimo problemoms, komitetų nariai kėlė klausimą, ar artėjančioje neformalioje EVT Lietuvos pozicijoms neturėtų atstovauti Vyriausybės vadovė.

Apskritai, pasak konservatorių, kur kas efektyviau būtų, jei Vyriausybės prerogatyvoje esantys klausimai būtų atstovaujami premjerės, o prezidentas į EVT vyktų tik tuomet, kada būtų sprendžiami klausimai, susiję su užsienio politika. Apie tai yra kalbėjusi ir premjerė. Pasak jos, atsižvelgiant į posėdžių turinį, Vyriausybės vadovas ir prezidentas Lietuvai EVT galėtų atstovauti pakaitomis.

Tačiau G. Nausėda yra kelis kartus pareiškęs nematąs jokio reikalo keisti esamos praktikos. Pasak prezidento, netoleruotina ir nepriimtina kelti klausimą dėl to, ar ir toliau tik jis turėtų atstovauti Lietuvai EVT, kai tuo metu Vyriausybė turi daugybę neišspręstų klausimų dėl COVID-19 sukeltos krizės.