Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"
Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Šeštadienį Marijampolėje, Nidos gatvės ketvirtajame name, kilęs gaisras, kurio metu nudegė stogas, išdegė antrame aukšte kambariai ir viduje buvę namų apyvokos daiktai, viskas sulieta vandeniu, perpildė kaimynų kantrybės taurę. Žmonės nebežino, ką daryti, kur kreiptis, kad būtų apsaugoti nuo šiame name gyvenančios moters ir jos sugėrovų keliamų gaisrų, triukšmo. Per pusantrų metų namas jau dega ketvirtą kartą.
Ugniagesius iškvietė kaimynai
Gaisrą Nidos gatvėje šeštadienio rytą, apie 9.40 val., pastebėjo priešais gyvenantys kaimynai. „Per langą pamačiau virstant juodus dūmus. Nusistebėjau, kad jie tokie tamsūs. Nulipusi į pirmą aukštą pamačiau, kad jau dega stogas“, – pasakojo moteris. Jos vyras iškvietė gaisrininkus.
Šiems atvykus namo stogas degė atvira liepsna. Gesindami ugnį gaisrininkai suliejo vandeniu visą pirmą aukštą. Iš pilno dūmų namo buvo išneštas neįgalus žmogus. Jį išsivežė artimieji. Iš antro aukšto išsvirduliavo Elena Š. su pas ją nakvojusiu vyru. Abu tikino, kad jiems nereikia jokių medikų paslaugų.
Šiuo metu name gyventi neįmanoma. Stogas nuardytas, langai išdaužyti. Pilnas kiemas apdegusių lentų, dūmų tvaikas. Pirmojo aukšto savininkai bando į lauką nešti ir džiovinti kilimus, kitus namų apyvokos daiktus. Tvarko stogą. Lyg tyčia dar tokie nepalankūs orai.
Pirmadienio rytą apžiūrėti degusio namo atvyko Marijampolės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai. Anot jų, gaisras kilo dėl neatsargaus elgesio su ugnimi. Visų per pusantrų metų kilusių gaisrų priežastis – analogiška. Tiesa, buvęs vienas tyčinis padegimas.
Kaimynystė apkarto
Namas Nidos gatvėje priklauso dviem šeimoms. Pirmame aukšte gyvena neįgalus, patyręs du insultus, aštuoniasdešimtmetis vyras ir jį prižiūrintis sūnus Ferdinandas V. Antras aukštas ir vienas kambarys pirmame priklauso Elenai Š. Kaimynų teigimu, septyniasdešimt vienerių metų moteris šiame name apsigyveno grįžusi iš kalėjimo, kur du kartus atliko bausmę už vyrų nužudymą. Vieną esą nudūrusi, kitą keptuve užmušusi. Pusę namo Nidos gatvėje ji paveldėjo iš tėvo.
Ferdinandui ir jo tėvui Elenos kaimynystė apkartino gyvenimą. Žmonės nuosavo namo dalyje negali ramiai būti. Elena savo kiemo pusę pavertusi šiukšlynu. Kieme prikrauta iš sąvartynų privilktų daiktų, lentgalių, kuriuos moteris tiesiog kieme ima deginti. „Kartą ji padegė padangas, mes manėme, kad uždusime nuo tų dūmų. Kvietėme ugniagesius ir policiją“, – pasakojo Ferdinandas. Tokia kaimynystė nerimą kelia ir kitiems kaimynams. Nidos gatvėje namai labai arti vienas kito. Gyventojų teigimu, Elena su savo svečiais buvo laužą sukūrusi ir namų viduje. Reikia juk kažkaip šildytis. Namuose elektros nėra, krosnis nekūrenama. Tuomet šalimais gyvenantys žmonės kvietė policiją.
Pas Eleną nuolat renkasi įvairiausio plauko perėjūnai: narkomanai, girtuokliai, benamiai. Geriama, triukšmaujama, keikiamasi. „Tai tiesiog landynė, tad galite įsivaizduoti, kaip baisu gyventi tame pačiame name“, – sakė tėvą po gaisro, kol bus sutvarkytas namas, priglaudusi dukra Jūratė. Pasak jos, priešpaskutinio gaisro metu prieš tris mėnesius, išbiro ar buvo išdaužtas Elenai priklausančio kambario langas. Jis ligi šiol stovi netvarkytas, žiojėja skylė. Dabar kiauri visi jai priklausančios namo dalies langai, nuardytas stogas. Realu, kad Elena namo ir po šio gaisro neremontuos, bet šaltis, sniegas, lietus šaldo, gadina ir kaimynystėje gyvenančių žmonių namo dalį. Stogą iš karto po gaisro ėmė remontuoti Ferdinandas. „Nors nesnigs į vidų“, – sakė jis. Pasirodžiusi kaimynė Elena kaimyną iškoneveikė, kad šis tvarkosi, grasino.
Nežino, ko griebtis
„Mes daug kartų Elenai Š. siūlėme parduoti savąją dalį namo. Ji į kalbas nesileidžia. Policiją kviečiame itin dažnai. Kartais pareigūnai ir nevažiuoja. Sako, kad neturi būdų sutramdyti asocialiai gyvenančią moterį. Žodiniai ir rašytiniai įspėjimai nepadeda, baudos ji neturi už ką mokėti“, – pasakojo Ferdinandas.
Pasak Marijampolės apskrities Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininko Alfonso Girto, Nidos gatvėje ketvirtu numeriu pažymėtas namas jiems puikiai žinomas. Prieš porą metų Elenos Š. sugėrovai buvo tyčia padegę jai priklausančią namo dalį. Ji pati buvo bausta, kuomet laužą sukūrė kieme. Praėjusių metų rugpjūtį degė lova, kurioje rūkydamas cigaretę užmigo jos sugėrovas. „Faktiškai beveik visi gaisrai kilę dėl neatsargaus elgesio su ugnimi“, – sakė inspektorius. Anot jo, baudos už juos juokingai mažos. Pažeidėją jos nelabai gąsdina. Ankstesniais metais būdavo 5 eurai, dabar 10 eurų. Be to, tik už laužo kūrenimą bauda buvo skirta Elenai Š., kitais atvejais kalti dėl gaisrų sukėlimo prisipažindavo sugėrovai.
Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Raimundas Antanavičius pripažįsta, kad realių, drastiškų poveikio priemonių, tokių, kaip iškeldinimas, policija neturi. Žmogus turi būti pripažintas neveiksniu, keliančiu pavojų visuomenei, kad galėtum jį paimti iš namų ir išgabenti į priverstinio gydymo ligoninę. Elenos būstas nėra įformintas kaip landynė, skambučių iš kaimynų sulaukiama retai. Administracinių nuobaudų ji turi mažai. Praėjusiais metais buvo 7 pranešimai, bet daugiausia skųsdavosi dėl visokių nutikimų patys sugėrovai. Pareigūnas ragina kaimynus, jeigu pažeidinėjama viešoji tvarka, kyla pavojus kitų gyventojų saugumui, skambinti ir pranešti apie tai. Policija tikrai visuomet atvyks. Kai pati moteris ir jos svečiai žinos, kad yra griežtai kontroliuojami, baudžiami piniginėmis nuobaudomis, bus priversti elgsis atsakingiau. Skyriaus viršininkas sakė, kad mieste patruliuojantys pareigūnai nuo šiol namą Nidos gatvėje stebės atidžiau, griežčiau kontroliuos, kas jame vyksta.