PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 23 d. 09:28

Netrukus prasidės Kernavės piliakalnių rekonstrukcijos darbai

Širvintos

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


179504

Kiekvienam lietuviui Kernavė yra lyg sąlytis su protėviais. Gal todėl jautriai reaguojame į viską, kas joje vyksta. „Krašto žinios“ jau rašė apie nuošliaužas, kurios niokoja piliakalnius:

Dar daugiau vilties suteikė žinia, kad Kernavės archeologinėje vietovėje lankėsi LR Kultūros ministras Simonas Kairys ir viceministras Rimantas Mikaitis. Ministro teigimu, Kernavės piliakalniams tvarkyti numatyta skirti 360 tūkst. Eurų. Šiandien į „Krašto žinių“ klausimus atsako Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos direktorius dr. RAMOJUS KRAUJELIS:

-Domina Jūsų susitikimas su Kultūros ministru. Ar jis buvo planuotas? Ką pavyko išsiderėti?

-Visų pirma su Kultūros ministerija bendraujame nuo vasario pabaigos, kai iškilo didžioji bėda – nuošliaužos po žiemos atodrėkio. Visą informaciją teikėme su vaizdais ir tekstais. Turėjome ir ekspertų išvadas, kiek reikės lėšų, kokie būtų tvarkymo būdai Lėšų poreikis kelis kartus buvo tikslinamas. Tad ministerija situaciją žinojo.

Ministras ir viceministras atvyko ne su tuščiais pažadais, o kai lėšų valstybės biudžeto tikslinimo ir perskirstymo plane jau buvo numatyta skirti paramą Kernavei. Kultūros misterija ir Vyriausybė pritarė poreikiui. Jau buvo pirminis svarstymas Seime. Lauksim galutinio sprendimo atnaujintame 2021 m. valstybės biudžete.. Tad su šia gražia gaida ministras ir viceministras apsilankė pas mus. Tai nebuvo oficialus vizitas. Penktadienį, į pačią darbo pabaigą užvažiavo vietoje aptarti situaciją. Pasivaikščiojom tarp piliakalnių.

-Kokie darbai numatomi pirmiausia?

-Planas dėliotųsi taip:  pusė metų jau praėjo. Darbai būtų vykdomi per du etapus. Tad ir lėšų poreikis būtų per du etapus. Viena dalis šiemet, kitąmet – kita dalis tolimesniems darbams. (Ir čia visi darbai susiję su tomis nuošliaužomis?). Iš esmės taip. Tačiau vyks ne vien tvarkymo darbai. Kai ką mums ekspertai parodė ir rekomendavo padaryti, kas nebuvo padaryta per kelis dešimtmečius. Mes neturime detalių geologinių tyrimų Kernavės piliakalniuose. (O kaip archeologiniai tyrinėjimai?) Archeologai tyrinėja, bet tų tyrimų šiek tiek kitoks pobūdis. Tai istoriniai tyrimai, bet ne geologiniai – inžinieriniai. (Ką šie tyrimai duos?) Geologiniai – inžinieriniai tyrimai galėtų pasakyti apie piliakalnių visą struktūrą. Daugiau ar mažiau geologų buvo aprašyta, tačiau dažniausiai reaguojama, kai įvyksta kokia nuošliauža.  Kompleksiniai tyrimai leis žinoti, kokia piliakalnių geologinė struktūra ir ko galime tikėtis ateityje. Jie taip pat padėtų archeologams ateityje numatyti tyrimų vietas. Pavyzdžiui,  geofizikai tyrimai, taip pat jie svarbūs darant gręžinius, kad žinotume, kur gręžti, kad nieko svarbaus nepragręžtume.

Tad pirmas žingsnis iš šio finansavimo būtų geologiniai, geofizikiniai tyrimai. (Ar pakaks skiriamų lėšų?) Manau, kad šiems tyrimų ir būtiniausiems avarinės būklės likvidavimo darbams lėšų  turėtų . O pavasarį reikėtų šlaito vaizdą sutvarkyti iki gražaus, estetiško. Juk visi esame įpratę piliakalnius matyti žaliuojančius.

-Kada vyks darbai ir ar jų metu lankytojai galės lankytis piliakalnių teritorijoje?

-Liepos viduryje jau turėtume turėti sutartis su geologais, kurie vykdytų šitą tyrimą. Apie mėnesį, gal pusantro užtruktų patys tyrimai. Tuomet pagal turimus duomenis turėtų būti rengiami avarinės būklės likvidavimo projektavimo dokumentai. O rudenį jau turėtų prasidėti pagrindiniai darbai. Tikslios datos šiandien negalėčiau pasakyti. Priklausys ir nuo procedūrų eigos, nuo darbų ir net nuo oro sąlygų.

Būtų buvę idealu susitvarkyti iki vasaros sezono. Bet darbų apimtys didelės, viešųjų pirkimų procedūros turi atitikti terminus ir tikrai negalėjome spėti. O ir finansavimo neturėjome. Norėtume spėti iki  vėlyvo rudens ar lietaus sezono.

-Ar, kai vyks avarinės būklės likvidavimo darbai, bus lankytojų ribojimas ant piliakalnių?

–  Kultūrinio rezervato lankymas nebus ribojamas  Tačiau greičiausiai teks nukreipti  lankytojų srautus kita kryptimi. Praėjimą tarp piliakalnių tikrai reikėtų riboti. Srautus nukreiptume aplinkui, iš kitos pusės. Tai nereiškia, kad visiškai užsidarytų praėjimai, tik jie vyktų šiek tiek kitaip. Kad technika netrukdytų lankytojams, o šie – technikai.

(Ar sunki technika nepakenks piliakalniams?) Manau, kad technikai turėtų būti specialiai parengtas privažiavimo kelias, kad kuo mažesnė žala būtų padaryta. Čia rangovas daugiau pasakytų.

-Kokie renginiai Kernavėje numatomi artimiausiu metu? Ar vyks visų pamėgtos Gyvosios archeologijos dienos?

-Jau visai netrukus vyks tradiciškai, Kultūros centro organizuojama Rasos šventė, tačiau prašysime dalyvių registruotis. Privalome prisitaikyti prie esamų sąlygų ir rūpintis vieni kitų saugumu. Jau apsisprendėme dėl Gyvosios archeologijos dienų liepos 9-11 dienomis. Dėl suprantamų priežasčių negalime surengti tarptautinio festivalio, bet Lietuvos atlikėjų archajiškų amatų, karybos ir muzikos šventė vyks. Matome, kad situacija gerėja, o Rasos šventė bus lyg ir išbandymas. Liepos 6 d. Tautiškos giedojimas ir Andriaus Mamontovo koncertas ant Pilies kalno. Koncertas mokamas renginys (po pandemijos ir atlikėjams sudaryti galimybes užsidirbti:), tačiau Kernavės miestelio gyventojams bus sudaryta galimybė giedoti himną ir lankytis koncerte nemokamai. Šventės ir renginiai vyks, tačiau kviečiu sekti anonsus, kuriais informuosime plačiau.

-Dėkoju už pokalbį.

NERINGA TUŠKEVIČIENĖ