PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Rugsėjo 14 d. 08:06

Netoli Širvintų auga galimai vienas seniausių Lietuvoje ąžuolų

Vilnius

Reikėtų gamtininkų pagalbos nustatyti, ar ąžuolas dar „gyvas“, ar yra galimybių jį išsaugoti.

Gintaras BielskisŠaltinis: Etaplius.lt


52299

Kalbėdami apie įspūdingo dydžio senus medžius dažniausiai prisimename Stelmužės ąžuolą. Nenuostabu, juk tai vienas iš trijų galingiausių ir storiausių paprastųjų ąžuolų Europoje, kurio amžius, spėjama, yra daugiau nei 1000 metų.

Tačiau be Stelmužės ąžuolo Lietuvoje yra dar 250 valstybės saugomų medžių - gamtos paminklų. Vienas jų - Mingėlos ąžuolas, augantis Plungės rajone. Jis yra vienas didingiausių ąžuolų Lietuvoje. Pasakojama, kad šiam ąžuolui viršūnė buvo nukirsta po žemaičių krikšto 1413 metais. Pasak legendos, tuo metu buvo kertami šventieji ąžuolai, tačiau šio medžio niekas nedrįso paliesti. Už atlygį ąžuolą nukirsti sutiko gyventojas Mingėla, bet ir tai ne visą medį, o tik jo viršūnę. Vėliau už tai jis buvo nubaustas - žmonių paskandintas Minijoje.


Foto galerija:

az4.jpg
az3.jpg
az2.jpg
az1.jpg

Kiek tiesos šioje legendoje, palikime spręsti istorikams, tačiau atkreipę dėmesį į senuosius medžius pastebėsite, kad daugelis jų neturi viršūnių. Taip yra ne dėl to, kad kadaise jos buvo nukirstos, o todėl, kad sendamas medis visada praranda viršutinę stiebo dalį ir ant jo esančias šakas. Vainiką formuoja apatinės šakos, o buvusio kamieno vietoje atsiranda kiaurymė. Manoma, kad Mingėlos ąžuolui gali būti 600-700 metų. Aukštis - 15,7 metrų, apimtis - 7,7 metrų.

Širvintų krašto žmonės galimai šiuos faktus žino, tačiau daugelis tikrai nežino, jog visai netoli Širvintų yra dar „gyvas“ kitas labai į Mingėlų ąžuolą panašus senolis. Prie šio gamtos stebuklo nuvedė Akmenių kaime dažnai apsilankantis Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimo direktoriaus pavaduotojas Vladas Lukša. Savo gimtinės takus gerai žinantis Vladas jau nuo vaikystės buvo gerai „pažįstamas“ su šiuo ąžuolu, o šiandien pasidžiaugti senoliu nuveda ir savo svečius. Keista, jog iki šiol niekas iš gamtininkų jo neaptiko. Bent susidaro toks įspūdis.

Matyt dėl to, jog ąžuolas auga vietoje, kur žmogus gali užklysti tik netyčia. Auga jis Spadviliškių kaime, netoli Širvintos upės, labai raižytoje vietovėje, miškelyje. Šio ąžuolo apimtis - apie 7,50 metro. Tiksliai išmatuoti vienam žmogui nepavyko, nes jis įsitaisęs stačiame skardyje. Nei viršūnės, nei pagrindinių šakų nebeturi, tik viršuje prasišviečia nedidelės žaliuojančios šakos. Vadinasi, ąžuolas dar „gyvas“, tik niekam nežinomas toliau vargsta. Kodėl vargsta? Nes vienišas, nėra prie jo jokio tako, aplinkui pilna prikritę senų, jo paties ir kitų aplink augančių medžių, šakų. Aplinkui, kaip liaudies sakoma, „velnias gali galvą nusisukti“.

Ko gero, visi žino apie kiekvienų metų pavasarį organizuojamą aplinkosauginę aplinkos tvarkymo akciją „Darom“. Šiemet akcija „Darom“ rengiama antrą kartą - ji įvyks rytoj, rugsėjo 15 dieną. Akcijos rengėjai kviečia gyventojus tvarkyti gražiausius gamtos kampelius - saugomas teritorijas. Šį kartą „Darom“ organizacijos komanda jungiasi prie pasaulinės švarinimosi akcijos CLEANUP DAY 2018, kuri būtent rytoj ir įvyks. „World Cleanup Day“ yra didžiausia pilietinė akcija istorijoje, kurioje net 5 procentai mūsų planetos gyventojų susitelks aktyviai veikti ir spręsti aplinkosaugines problemas.

Maža to, rytoj Lietuvoje minima Miškininko diena. Jai skirtas rugsėjo trečiasis šeštadienis. Miškininko diena mūsų šalyje švenčiama nuo 2000 metų, rekomendavus Aplinkos ministerijos kolegijai.

Kol kas Spadviliškių ąžuolas niekieno nesaugomas, tačiau būtų puiku, jog per jo gyvavimo ilgus šimtmečius nors nedidelė žmonių grupelė juo pasirūpintų.

„Širvintų kraštas“