PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Spalio 6 d. 18:35

Netinkamas vaistų užgėrimas gali baigtis tragiškai: kokių klaidų darome?

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


101968

Nors vaistininkai ir gydytojai nuolatos primena, kad vaistus reikia užgerti tik vandeniu, tačiau šių nurodymų laikosi toli gražu ne visi. Specialistai skambina pavojaus varpais: kai kurie gėrimai visiškai panaikina vaistų gydomąjį poveikį, paverčia juos toksiškais arba dar blogiau – gali sukelti insultą.

Rekomendacijos vaistus užgerti tik vandeniu – nėra be priežasties. Iš pirmo žvilgsnio nekaltos sultys, sąveikaudamos su kai kuriomis veikliosiomis vaistų medžiagomis gali sulaikyti šių medžiagų buvimą organizme ir itin sustiprinti vaisto poveikį, taip pat atsiranda grėsmė perdozuoti vaistų. Tiesa, mokslininkai nustatė, kad tam tikros sulčių rūšys, vartojamos su vaistais yra kur kas kenksmingesnės negu kitos.

„Pavyzdžiui, spanguolių sultys taip sustiprina kraujo krešėjimą veikiančių vaistų poveikį, kad gali sukelti kraujavimą skrandyje, o greipfrutuose esančios cheminės medžiagos, furanokumarinai, neutralizuoja fermentus, kurie skaido kai kurias vaistines medžiagas. Taip į kraują patenka daugiau vaistinės medžiagos nei organizmas toleruoja. Viena tabletė, užgeriama stikline greipfrutų sulčių, gali prilygti 5-iom ar net 10-imt tablečių, užgeriamų vandeniu“, – įspėja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė – vedėja Edita Stankevičiūtė.

Pasakok jos, greipfrutų sultys sąveikauja su antidepresantais, antibiotikais, nuskausminamaisiais, kraujospūdį ir cholesterolį mažinančiais, gerinančiais potenciją, geriamaisiais kontraceptikais, antitromboziniais ir vaistais nuo vėžio. Dėl šios sąveikos gali pakisti vaistų koncentracija kraujyje, padidėti ar sumažėti vaistų poveikis, sustiprėti šalutinis poveikis.

Anot specialistų, užgeriant vaistus pienu, jie gali visiškai prarasti poveikį ir gydymas neduos jokių rezultatų. Taip nutinka, nes piene esantys kalcio jonai neleidžia preparatams ištirpti ir sutrikdo gydomųjų medžiagų įsisavinimą.

„Pienas mažina geriamųjų antibiotikų pasisavinimą, didina jų šalutinį poveikį, slopina aspirino poveikį. Beje, pieno negalima vartoti su geležies preparatais. Su pienu netinka užgerti vidurius liuosuojančių vaistų – jie tiesiog ištirps skrandyje. Tarp pieno ir antibiotikų vartojimo rekomenduojama padaryti bent 2-ių valandų pertrauką“, – sako E. Stankevičiūtė.

Specialistai atkreipiama dėmesį, kad nepageidaujamo šalutinio poveikio galima sulaukti ir vaistus užgeriant kava.

„Raminamieji, antibiotikai – tai vaistai, kurie blokuoja fermentus, atsakingus už kofeino įsisavinimą, todėl šiuos vaistus užgėrus kava, kofeinas žymiai ilgiau išlieka organizme, o tai kenkia nervų sistemai. Raminamieji vaistai užgeriami kava, gali sukelti susijaudinimo būseną, sukelti nerimą ir nemigą. Stipri kava gali pernelyg sustiprinti psichostimuliatorių tonizuojantį poveikį. Netinka kava užgerti ir geriamuosius kontraceptikus bei kalcio preparatus“, – patarimus dalija E. Stankevičiūtė.

Pats blogiausias variantas – vaistus užgerti alkoholiu. Vaistus užgeriant alkoholiu stipriai padidėja rizika pažeisti kepenis, sutrikdyti širdies veiklą ar net mirti.

„Alkoholiu užgėrus antibakterinius preparatus galimos rimtos komplikacijos: pykinimas, silpnumas, paraudęs veidas. Ypač pavojinga su alkoholiu vartoti nesteroidinius priešuždegiminius, nuskausminančius ar vaistus nuo peršalimo. Vaistai, vartojami skausmo malšinimui, užgerti alkoholiu, gali sukelti toksinį kepenų pažeidimą. Raminamieji, migdomieji vaistai su alkoholiu gali sukelti dar didesnį centrinės nervų sistemos slopinimą. Alkoholis, vartojamas su antibiotikais, labai apsunkina kepenų veiklą. Užgėrus alkoholiu antihistamininius vaistus, stiprius raminamuosius, nuskausminamuosius – gali sutrikti širdies ritmas, koordinacija, sumažėti dėmesingumas, atsirasti mieguistumas. Alkoholis ir antitromboziniai vaistai gali sukelti net insultą“, – įspėja E. Stankevičiūtė.

Jeigu vaisto informaciniame lapelyje nenurodyta kaip užgerti vaistus, juos reikia užsigerti stikline vandens, jis turėtų būti kambario temperatūros, mat tokio skysčio cheminė sudėtis yra neutraliausia ir vaistams nedaro jokio poveikio.

„Vaistai su skysčiu – lengviau pasisavinami, tuo pačiu iš organizmo pašalinami toksinai. Kuo daugiau vartosime vandens, tuo geriau iš organizmo pasišalins toksinai, tad svarbu užgerti vaistus tinkamu kiekiu vandens. Šis patarimas netinka ligoniams, kurie turi riboti skysčių suvartojimą“, – sako E. Stankevičiūtė.

Anot jos, labai svarbu bet kokius vaistus vartoti atsakingai, nebijoti konsultuotis su specialistais, nes kiekvienais metais dėl netinkamo ir nesuderinto vaistų vartojimo žmonės patiria rimtų sveikatos sutrikimų.

„Jeigu vienu metu vartojami keli vaistai, labai svarbu atkreipti dėmesį į jų suderinamumą. Kiekvienoje „Gintarinėje vaistinėje“ vaistų suderinamumą galima patikrinti nemokamai“, – teigia E. Stankevičiūtė.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png