PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Spalio 30 d. 16:25

Netiesioginė priklausomybė – kas tai?

Šiauliai

Drazen Zigic nuotr.

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


249802

Netiesioginė priklausomybė – prarastas individualumas, savo norų ir poreikių nepaisymas vardan kitų, jaučiant poreikį kontroliuoti (padėti) kitam. Ieškant informacijos šiam terminui, dažnai galime atrasti, kad netiesioginė priklausomybė įvardijama ir kaip kopriklausomybė, koalkoholizmas, bendroji priklausomybė arba santykinė priklausomybė.

Netiesioginė priklausomybė buvo pradėta vartoti aiškinant asmenų, kurie gyvena su priklausomais nuo alkoholio ar kitų narkotinių medžiagų ligoniais. Kai šeimoje vienas asmuo tampa priklausomas nuo alkoholio ar kitų narkotinių medžiagų, kiti šeimos nariai tampa priklausomi nuo to asmens, kuris turi priklausomybių. Tokioje šeimoje dažnai stengiamasi priklausomybių problemas paslėpti nuo aplinkinių, draugų, šeimos narių, taip pat gali atsirasti daug nenumatytų finansinių problemų. Taip žmogus pasineria į kito asmens (ligonio) elgesio valdymą, kontroliavimą, visiškai nesirūpindamas savo paties poreikiais. Dažnai nepripažįsta, kaip tas elgesys jį veikia ir neleidžia jam gyventi savo gyvenimo, patenkinti asmeninių poreikių ir norų.

Netiesioginė priklausomybė gali išsivystyti ne tik nuo alkoholio ar kitų narkotinių medžiagų priklausomų asmenų šeimoje. Jei šeimoje nėra piktnaudžiavimo alkoholiu ar kitomis narkotinėmis medžiagomis, gali būti, kad netiesioginė priklausomybė išsivysto iš vaikystės, jei tėvai ar globėjai, draugai, artimi asmenys buvo priklausomi. Priklausomybei taip pat yra priskiriamas ir potraukis lošti, persivalgymas, darboholizmas, nenumaldomas sekso poreikis, nusikaltimai ir kiti veiksniai.

Kaip galima atpažinti netiesioginę priklausomybę?

Keli pavyzdžiai, kaip elgiasi / jaučiasi kopriklausomi asmenys:

  • mano, kad yra atsakingi už kitų jausmus, veiksmus, pasirinkimus;
  • mano, kad yra priversti išspręsti kitų problemas;
  • jaučia kaltę, kad kiti turi problemų;
  • mano, kad žino, ko reikia kitiems, tačiau nežino, nesupranta, ko reikia jiems patiems, ir sako, kad tai nėra svarbu;
  • stengiasi visiems įtikti, patys savyje mato daug trūkumų;
  • jaučia nerimą, įtampą;
  • prisiima per daug atsakomybės už kitus, atsisako savo planų / tikslų;
  • dėl visko kaltina save;
  • piktinasi, ginasi, kai juos kaltina;
  • mano esą nepakankamai geri, nemoka priimti komplimentų;
  • jaučia baimę būti atstumti, nepatikti kitiems;
  • jaučia baimę suklysti;
  • dažniausiai galvoja ir kalba apie kitus asmenis;
  • jaučiasi prislėgti, išsekę, visą energiją skirdami kitiems;
  • jaučiasi nelaimingi, nepatenkinti savimi, ieško laimės kitur, tačiau ne savyje;
  • nenutraukia toksiškų santykių.

Žmogus, kuriam būdinga kopriklausomybė, pamiršta rūpintis savimi, gyvenimiškais poreikiais, asmeniniais interesais, jausmais. Psichologinė individuali ar grupinė pagalba, savitarpio pagalbos grupės gali padėti atrasti vidinę ramybę ir drąsą pasirūpinti savimi. Nustoti kentėti nuo kitų asmenų nepriimtinų veiksmų, nedaryti visko už kitus, nebūti išnaudojamam dėl kitų interesų.

Pirmiausia pagalba – pripažinimas sau, kad problema yra ir tai ne tik priklausomo nuo alkoholio, narkotikų ar kitų anksčiau minėtų priežasčių asmens problema, bet ir asmens, kuris turi netiesioginę priklausomybę už ligonį. Pripažinus ir įvardijus problemą, tampa lengviau ieškoti pagalbos ir veikti, svarbiausia noras keistis. Kreiptis pagalbos į specialistus, individualias, grupines ar savitarpio pagalbos grupes yra būtina.

„Al-Anon“ asociacija vienija alkoholizmu sergančių žmonių artimuosius ir draugus, grupių susitikimai vyksta visoje Lietuvoje. Asociacijos vadovaujasi dvylikos žingsnių programa, kur nariai dalijasi savo patirtimi ir taip atranda vidinę stiprybę atsiriboti nuo priklausomų asmenų. Dauguma išsigąsta šio žodžio, manydami, kad tai reiškia nedraugišką pasitraukimą, dėmesio nebekreipimą, šaltą, atšiaurų ignoravimą ar tiesiog santykių išskyrimą, nors dažnai tai gali būti geriausias būdas.

Atsiribojimas – tai yra atsitraukimas ir išsilaisvinimas nuo priklausomybės kitiems asmenims, jų problemų. Prisiimant atsakomybę ne už kitų, o už savo problemas, poreikius ir norus. Atsiribojimas – tai gyvenimas šia akimirka, čia ir dabar, rūpinantis savimi. Informacijos apie grupes galite rasti internete www.al-anon.lt/.

Apie kitus nemokamos ir mokamos pagalbos būdus galite rasti informacijos Pagalbasau.lt platformoje, kur rasite ir nemokamą testą įsivertinti, ar turite kopriklausomybę.

Jei dar nedrąsu kreiptis pagalbos, pirmiausia pabandykite paklausyti savęs.

Kelios užduotys, kaip atsigręžti į save:

1. Ne mažiau kaip kartą per dieną paklauskite savęs, ką turite padaryti, kad pasirūpintumėte savimi. Esant poreikiui klauskite savęs dažniau, duokite sau tai, ko jums šiuo metu reikia.

2. Jei jaučiate pyktį, išrašykite kasdien ant lapo, kas jus pykdo ir kodėl.

3. Surašykite ant popieriaus savo norus, tikslus gyvenime, kurie susiję tik su jumis. Ne mažiau kaip dešimt. Kiekvienam iš jų parašykite, kokiais mažais žingsneliais būtų galima tai pasiekti, taip pat apsvarstykite, kas iki šiol neleido jums to siekti.

Monika Juknytė, Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė