Netenkina skalbimo rezultatai? Pasitikrinkite ar nedarote esminių klaidų

Netenkina skalbimo rezultatai? Pasitikrinkite ar nedarote esminių klaidų
Lietuva
Pexels.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Pranešimas spaudai

Atšalus orams, ateina metas šaltajam sezonui paruošti garderobą. Ši pokyčių rutina neapsieina be skalbimo, tačiau šis, iš pirmo žvilgsnio, paprastas procesas, daugeliui tampa tikru iššūkiu. Susitraukę, išsitampę arba spalvą bei tekstūrą praradę audiniai – tik dalis netinkamo skalbimo pasekmių. Kaip jų išvengti ir pasilengvinti buitį, kad drabužiai bei kiti audiniai išliktų ne mažiau kokybiški nei prieš skalbimą?

Priemonės ir kiekiai

Pagrindinį skalbimo principą – nemaišyti skirtingų spalvų drabužių – žino daugelis. Vis dėlto, tai toli gražu ne vienintelė taisyklė. Dažna klaida, pasitaikanti tarp menkai išmanančiųjų automatinį skalbimo procesą – naudojamas per didelis skalbimo priemonių kiekis. Klaidinga manyti, jog itin purvinus rūbus, pavyzdžiui, sportinę aprangą, išvalyti padės didesnis skalbikių kiekis. Tiesa ta, kad padauginus priemonių – miltelių, skysto skalbiklio ar minkštiklio, taip pat naudojant jas „iš akies“, galite ne tik pakenkti audiniui, bet ir pačiai skalbimo mašinai. Netinkamai, t.y. ne pagal instrukciją dozuojamos priemonės, gali sunkiau išsiskalauti, palikti dėmių, lemti per intensyvų išskalbtų skalbinių kvapą. Dėl šių priežasčių skalbimą gali tekti kartoti: taip ne tik išeikvosite daugiau vandens ir elektros, bet ir pabloginsite audinių kokybę. Itin dažnas skalbimas, ypatingai nesilaikant gamintojo nurodymų, jokiems skalbiniams nėra į naudą.

Kita svarbi skalbimo taisyklė – tinkamų priemonių pasirinkimas. Šiuo atveju pravartu vadovautis nurodymais drabužių etiketėse ir rinktis priemones, atitinkančias medžiagiškumą bei spalvas. Geriausiai, kai namuose turite pasiruošę tokias priemones kaip skalbikliai baltiems audiniams, kurie praturtinti balikliais, skalbikliai juodiems bei spalvotiems audiniams, kuriuose yra spalvas atgaivinančių priedų, taip pat lepiems vilnos ir šilko drabužiams bei universalią skalbimo priemonę.

Neeksperimentuokite su buitine chemija

Jei skalbimo priemonės reikiamu metu pasibaigia arba jų akivaizdžiai neužtenka, dažnam gali kilti mintis sumaišyti turimus priemonių likučius arba išbandyti kitokią buitinę chemiją. Ši klaida gali skaudžiai atsiliepti tiek audiniams, tiek automatinėms skalbimo mašinoms. Atminkite, jog skalbyklei netinka milteliai, skirti skalbti rankomis. Nuo jų skalbimo mašinoje ims gausiai putoti, o putos, kildamos vis aukščiau, pradės tekėti sienelėmis ir pateks į skalbimo mašinos vidų. Dėl to gali perkaisti variklis arba elektroninis valdiklis. Tas pats nutiks jei vietoje įprastų skalbiklių panaudosite indų ploviklį – jis taip pat sukels gausų putojimą. Tiesa, nedidelis lašelis tokios priemonės gali būti naudojamas riebalų dėmėms įtrinti prieš dedant į skalbyklę, tačiau kaip pagrindinė alternatyva – netinka.

Jei matote, kad vienintelės likusios skalbimo priemonės – muilas, pavyzdžiui, ūkinis, verčiau rūbus skalbkite rankomis. Tarkuoti muilą ar įdėti keletą jo gabalėlių į skalbyklę taip pat gali būti rizikinga – neištirpusios jo dalelės ne tik paliks dėmes ant audinių, bet ir sausins odą.

Kai tiesiog įdėti negana

Norint pasiekti gerų ir švarių rezultatų, skalbiant tam tikrus drabužius, pavyzdžiui, džinsus, sportinę avalynę, liemenėles ar kojines, pravartu pasinaudoti tam tikromis gudrybėmis. Įsidėmėkite, jog drabužius, puoštus kniedėmis, karoliukais ar kitokiais papuošimais, verčiau skalbti išverstus – tai padės apsaugoti minimas detales bei paties rūbo spalvą. Tas pats galioja ir skalbiant džinsus: juos išvertus, medžiaga ne taip greitai bluks. Prieš dedant džinsus į skalbyklę, nepamirškite užsegti visų sagų, užtrauktukų – tai padės išlaikyti džinsų formą ir apsaugos kitus drauge skalbiamus daiktus.

Skalbiant apatinius drabužius, pavyzdžiui, moteriškas liemenėles, kojines ar kitus plonus audinius, patartina naudoti specialius maišelius – jie apsaugos nuo irimo, susidėvėjimo ir kitų nemalonumų. Tokie maišeliai tampa puikiu sprendimu ir siekiant kokybiškai išskalbti avalynę. Skalbti patartina tik sportinę arba kitą lengvos medžiagos avalynę. Prieš dedant sportbačius į maišelius, kurie avalynę apsaugos nuo deformacijos, kruopščiai nuvalykite padus, išverkite raištelius ir atskirkite vidpadžius.

Skalbyklės valymas lemia rezultatus

Galiausiai, taisyklė, kurią būtina įsidėmėti –  reguliari pačios skalbyklės priežiūra. Net jei ši iš pirmo žvilgsnio atrodo švari, joje kaupiasi nešvarumai. Siekiant apsaugoti audinius, taip pat palaikyti švarą bei gaivą skalbyklėje, kartą per mėnesį įjunkite aukštos temperatūros skalbimo ciklą be skalbinių – taip sunaikinsite pelėsį ir bakterijas. Dar geresnį rezultatą galima pasiekti tokiam tuščiam skalbimui naudojant specialias skalbimo mašinų valymo priemones, kurios padės pašalinti ir sistemoje susikaupusias kalkes.