PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 6 d. 13:48

Netektis: mirė tremtinė ir politinė kalinė Alva Zita Rinkevičiūtė-Sidaravičienė

Marijampolė

Etaplius.ltŠaltinis: Marijampolės savivaldybė


245035

Amžinybėn iškeliavo Alva Zita Rinkevičiūtė-Sidaravičienė (Bedalė, Vosilka), tremtinė ir politinė kalinė, rezistencinės kovos dalyvė. Už Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės gynimą 2011 metais apdovanota Šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, ordinu.

Alva Zita Rinkevičiūtė-Sidaravičienė gimė 1931 metais Panevėžyje. Gyvenimo vėtros Rinkevičių šeimą 1937 m. atbloškė į Suvalkiją. Alva 1945 m. pradėjo lankyti Marijampolės 1-ąją gimnaziją, kaip tuo metu vadinosi Rygiškių Jono gimnazija. Joje besimokydama įsitraukė į laisvės kovas, vėliau buvo Tauro apygardos Geležinio Vilko rinktinės ryšininkė. 1949 m. ją suėmė saugumas ir nuteisė. Kalėjo Intos lageryje. Į Lietuvą su šeima grįžo 1956 metais. Lietuvoje kartu su vyru užaugino du sūnus.

A. Z. Sidaravičienė visą gyvenimą buvo nenuilstanti kovotoja. Prasidėjus atgimimui, įsitraukė į kovą už laisvės kovų dalyvių atminimo įamžinimą, kad partizaninis karas ir jame kariavę žmonės sulauktų tinkamo pagerbimo, o ateities kartos žinotų, dėl ko kovojo visa lietuvių karta. Nuo pirmojo steigiamojo susirinkimo Alva tapo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Marijampolės skyriaus ir tarybos nare. 1989 m. dalyvavo Igliškėlių, Biliūno girios, Raišupio žuvusių vyrų palaikų palaidojimo vietų kasinėjimuose. Prie Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos 2017 metais, Alvos Sidaravičienės iniciatyva buvo atidengtas memorialas žuvusiems gimnazistams, kovojusiems prieš sovietinę okupaciją, už Lietuvos laisvę.

Alva Zita Rinkevičiūtė-Sidaravičienė yra knygos „Tarp šūvių ir spygliuotų lagerio vielų“ bendraautorė. Knygoje sudėti atsiminimai apie šeimą, apie artimuosius, kurių daugelis patyrė sovietų valdžios represijas, tremtis, slapstymąsi, nuolatinį persekiojimą. Stebino jos puiki atmintis, užfiksuotos smulkiausios detalės, įvykiai. Ji skyrė labai daug savo laiko ir jėgų, kad būtų užfiksuoti rezistencinės kovos metų atsiminimai, neprapultų užmaršty nė viena pavardė, nė vienas faktas.

Daugelio bendražygių, pažinojusiųjų Velionę, atmintyje Ji išliks kaip kovotoja už Lietuvos laisvę ir kovojusiųjų atminimo saugotoja.

Marijampolės savivaldybės vadovai nuoširdžiai užjaučia Velionės artimuosius ir visus, kuriems Ji buvo brangi.