PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Balandžio 26 d. 14:11

Nesuteikti leidimų prekiauti alkoholiu lauko kavinėse siūlo žmonės

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


738

Netrukus Seime bus svarstomas alkoholio vartojimo mažinimo projektas, kuriam pritarus keisis alkoholio pardavimo viešojo maitinimo įstaigose tvarka. Pagal naująją tvarką licencijos nestacionarioms tik vasarą veikiančioms kavinėms nebus išduodamos. Tuo tarpu visus metus veikiančios stacionarios kavinės, restoranai, viešbučiai galės ir toliau aptarnauti klientus tiek viduje, tiek lauke. Tokį pasiūlymą pateikė piliečių iniciatyvinė grupė, surinkusi ir 50 tūkst. žmonių parašų, primena Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Galutinį sprendimą dėl naujosios tvarkos priims Seimas, tačiau vien pats faktas, kad tokią pataisą inicijavo žmonės, rodo, jog miestuose iš tiesų kyla didelių problemų dėl alkoholio vartojimo. Jeigu visus tenkintų viešoje vietoje alkoholį vartojantys asmenys, niekas dėl to nesiskųstų ir nerinktų parašų siekiant apriboti jų veiklą“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Seimui patvirtinus projektą, ministro A. Verygos teigimu, nebebūtų leidžiama mažmeninė prekyba alkoholiniais gėrimais visose nestacionariosiose viešojo maitinimo vietose. Tuo atveju, jei stacionariosios viešojo maitinimo vietos klientų aptarnavimo zona būtų išplečiama į lauką (pvz., šalia stacionaraus pastato, kuriame veikia kavinė, suderinus su savivaldybe pastatomi staliukai, kėdės, lietsargiai ir pan.), tokia veikla ir toliau būtų leidžiama.

Jeigu šiam projektui bus pritarta, Seimas turės nuspręsti, nuo kada įsigaliotų naujoji tvarka. Paprastai leidimai tokioms nestacionarioms kavinėms yra išduodami 3–5 metams, todėl Seimas, priimdamas įstatymą, turės nustatyti mechanizmą, apsaugantį teisėtus verslininkų lūkesčius.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotojos Gražinos Belian teigimu, šio pasiūlymo tikslas yra pagrįstas būtinybe mažinti alkoholio prieinamumą, o sumažinti alkoholio prieinamumo yra neįmanoma nemažinant prekybos vietų skaičiaus. Pažymėtina, kad Lietuvoje yra pakankamai stacionarių prekybos vietų, kuriose galima įsigyti alkoholinių gėrimų.

„Tikslas nėra apriboti žmonių teisių ar laisvių. Yra siekiama vienintelio dalyko, sumažinti alkoholio vartojimą, net jeigu kai kurios priemonės ir atrodo per daug drastiškos. Tai, kad žmonės tikrai nemoka saikingai vartoti alkoholio galime pastebėti nuolat. Pavyzdžiui, šiuo metu remontuojama Vilniaus gatvė, kurioje yra įsikūrę itin daug barų, po savaitgalio atrodo visiškai nusiaubta, apsauginės tvoros išvartytos, sulaužytos. Ar taip elgiasi kultūringi barų lankytojai?“, – sako G. Belian.

Valstybės institucijos nuolat sulaukdavo skundų dėl prekybos alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose, kur alkoholio vartojimas neabejotinai didina nelaimingų atsitikimų vandenyje tikimybę. Taip pat netrūkdavo žmonių, gyvenančių šalia naktimis veikiančių klubų ir barų, skundų. Šiose vietose pasitaiko ir daugiau viešosios tvarkos pažeidimų, gerokai dažniau turi patruliuoti policijos pareigūnai.

SAM informacija