PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Spalio 20 d. 15:03

Nėščiosios noro rinktis Cezario pjūvį SAM nepalaiko, už operaciją gali tekti ir susimokėti

Lietuva

Flickr.com nuotr.

Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: Etaplius.lt


249166

Pilietinės iniciatyvos „Moterų teisė pasirinkti gimdymo būdą Lietuvoje cezario operacijos būdu“ narės tęsia kovą dėl gimdymo būdo pasirinkimo. Sveikatos apsaugos ministerija siūlo medicininių indikacijų neturinčioms gimdyvėms už CP operaciją susimokėti. Kiek tai galėtų kainuoti?

Viena iš pilietinės iniciatyvos narių ir įkūrėjų Vitalija Etaplius.lt žurnalistams teigė, kad antrosios teisės akto projekto redakcijos iniciatyvininkai sulaukė Rugsėjo 15 dieną. To, ką ten išvydo – laimėjimu jie nevadina.

Cezario pjūvis tik su medicininėmis arba santykinėmis indikacijomis

„Šioje projekto redakcijoje numatyta, kad moteris, kuri pareiškia norą gimdyti CPO privalo turėti medicininių indikacijų. Šių indikacijų sąrašas yra labai didelis, tuo mes džiaugiamės, nes tai reiškia, kad moteris patenkanti į šių indikacijų sąrašą neturės mokėti už Cezario pjūvio operaciją“, – pasakojo Vitalija.

Pilietinės iniciatyvos narės teigia, kad moterų teisės Lietuvoje lieka suvaržytos. Išsikovoti pasirinkimo teisės joms ir toliau nepavyksta.

Kaip teigia iniciatyvos narė – tai nėra laimėjimas. Net ir antroje projekto redakcijoje pabrėžiama, kad moteris, siekianti Cezario pjūvio, turi turėti bent vieną iš keturių santykinių indikacijų.

Vitalija Etaplius.lt žurnalistams įvardijo minėtas santykines indikacijas:

  1. Nėštumo stebėjimas, kai ankstesnio nėštumo metu buvo kilę problemų.
  2. Vyresniojo amžiaus moterų pirmasis nėštumas.
  3. Nėštumas stebėjimas esant padidintos rizikos socialiniams faktoriams.
  4. Nėštumo stebėjimas esant kitiems padidintos rizikos faktoriams.

Sveikatos apsaugos ministerijai pateiktose projekto korekcijose, iniciatyvininkai paprašė apibrėžti ir paaiškinti terminologiją. Vitalija teigia, kad tokios sąvokos kaip „padidintos rizikos faktoriai“ konkretumo nesuteikia.

Turinčioms santykine indikaciją už CP operaciją gali tekti susimokėti

Liepos mėnesį Etaplius.lt žurnalistų kalbintas akušeris ginekologas Vytautas Abraitis teigė, kad dėl per ilgai užsitęsusių diskusijų, moterys sutiko mokėti už CP operaciją, jei tik galės laisvai ją pasirinkti.

„Dabar moterys sutinka mokėti kyšius gydytojams tam, kad išvengtų gimdymo skausmų. Tai daryti jos sutiktų ir legaliai“, – teigė specialistas.

Visgi, Sveikatos apsaugos ministerija planuoja sąskaitą, už gimdymą Cezario pjūvio operacijos būdu, pateikti ne savarankiškai norą pareiškusioms nėščiosioms, o santykines indikacijas turėjusioms mamoms.

„Siųsdamos savo pasiūlymus nurodėme, kad Lietuvos įstatymai yra aukštesni nei ministro įsakymas. Lietuvos įstatymuose nurodoma, kad gimdymas priskiriamas prie nemokamų paslaugų. Ten nėra nurodama, kokiu būdu privaloma gimdyti, kad nereikėtų už tai mokėti“, – pasakojo iniciatorė Vitalija.

Sveikatos apsaugos ministerija Etaplius.lt žurnalistams pakomentavo šią situaciją. Jų teigimu, tokio tipo operacija negali būti apmokama tik pareiškus norą.

„Sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo tuo atveju, kai gydytojas diagnozuoja sveikatos sutrikimą. Jeigu gydytojas akušeris ginekologas nepriima sprendimo, kad pacientės sveikatos būklė reikalauja cezario pjūvio operacijos, tai nėra laikoma Privalomojo sveikatos draudimo draudiminiu įvykiu, ir tokia procedūra negali būti apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis“, – situaciją komentavo Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis.

Kiek galėtų kainuoti Cezario pjūvio operacija?

Kiek galėtų kainuoti tokio tipo gimdymas, teisės akto projekte, Sveikatos apsaugos ministerija neįvardija. Iniciatyvos narės teigia, kad tokios operacijos suma gali svyruoti nuo 1000 iki 2000 eurų.

„Atlikome apklausą tarp moterų, kurios jau yra turėjusios CP operaciją. Pasitikrinusios savo „Sodros“ puslapius jos nurodė, kad CPO kaina svyruoja nuo 1000 iki 2000 eurų, todėl manome, kad moterys pareiškusios norą gimdyti šiuo būdu, turėtų susimokėti apie 1500 eurų“, – spėjimus dėstė Vitalija.

Moteris sako, kad pilietinės iniciatyvos narės yra pasiruošusios aktyviai priešintis – sieks pataisos, kuri leistų apmokėti kainų skirtumą.

„CPO pasirinkimą galima priskirti prie brangesnių paslaugų, tokiu atveju dažniausiai reikia apmokėti tik skirtumą. Šiuo atveju, siekiame, kad būtų apmokamas skirtumas tarp gimdymo natūraliu būdu ir Cezario pjūvio operacijos kainos“, – tęsė iniciatorė.

Vadovautis vien tik paciento noru nepakanka

Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad CPO yra chirurginė procedūra, skirta gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ir (arba) vaisiaus gyvybei, tik tuo atveju, kai gimdymas natūraliu būdu yra rizikingesnis už galimas operacijos komplikacijas.

„Bet kokia chirurginė procedūra, kai atliekama invazija į žmogaus kūną, yra susijusi su rizikomis paciento sveikatai, todėl turi būti atliekama tik esant atitinkamoms indikacijoms. Siekiant užtikrinti kokybiškas ir saugias sveikatos priežiūros paslaugas, vadovautis vien tik paciento noru nepakanka“, – komentavo Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiasis specialistas.

Pilietinės iniciatyvos „Moterų teisė pasirinkti gimdymo būdą Lietuvoje cezario operacijos būdu“ narė teigia – „Projekte numatyta, kad jis įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.“, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija naujienų portalui Etaplius.lt pranešė, kad įsakymo projektas yra baigiamas derinti ir įsigalios tuomet, kaip bus pasirašytas sveikatos apsaugos ministro.