REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 6 d. 13:33

Nesaugus elgesys prie elektros įrenginių gali sukelti mirtiną pavojų

Lietuva

Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


239364

Lietuviška vasara įsibėgėja, o žmonės mėgaujasi šio sezono malonumais. To pasekmė – pastarosiomis savaitėmis elektros oro linijos buvo kliudytos ir iš viršaus, oro balionas leisdamasis pakibo ant elektros laidų, ir iš apačios – neįvertinęs saugaus atstumo burlaivis kliudė virš vandens besidriekiančią oro liniją. Nors vasara atostogų ir pramogų metas, tačiau svarbu nepamiršti, jog neapdairus ir nesaugus elgesys prie elektros įrenginių gali sukelti mirtiną pavojų. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) primena apie saugaus elgesio taisykles ir ką daryti nutikus nelaimei.

Elektra tiekiama oro linijomis arba požeminiais kabeliais, tinklą sudaro ir daugybė kitų elementų. ESO kviečia visus žmones, ypač vasaros pramogų organizatorius, atidžiai įvertinti kur eina antžeminiai ar požeminiai elektros kabeliai ir būti itin atsargiems elektros tinklų apsaugos zonose.

Svarbiausia yra saugus atstumas nuo elektros įrenginių.

Kaip elgtis elektros apsaugos zonose?

Elektros tinklų apsaugos zonose negalima kūrenti ugnies, laidyti aitvarų, organizuoti žaidimų, mėtyti ant laidų daiktų. Bet kokia neatsargi veikla kelia pavojų sveikatai ir gali pakenkti elektros tinklams.

Nešant ilgus metalinius daiktus (pvz., kopėčias, vamzdžius), svarbu atkreipti dėmesį ar nešami daiktai pernelyg nepriartėjo prieš elektros tinklų.

Taip pat griežtai draudžiama būti transformatorių pastočių bei skirstyklų teritorijoje, būti transformatorinių, skirstomųjų įrenginių bei kabelių linijų statinių patalpose bei atidaryti elektros įrenginių duris ar liukus. Visa tai taip pat kelia didžiulį pavojų – šiuos darbus gali atlikti tik ESO specialistai.

Ką daryti pastebėjus, kad žmogus patyrė elektros šoką?

Visų pirma, saugumo priemonių imtis kuo skubiau – taip galima išgelbėti gyvybę. Pirmiausia – iškviesti pagalbą skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.

Jei nėra grėsmės nukentėti, išjungti elektros srovę arba nukentėjusįjį patraukti nuo elektros srovės šaltinio. Jei nukentėjusysis liečia dalis su elektros srove, negalima liesti jo (ypač – atvirų kūno vietų, nes kūnu dar gali tekėti elektra). Jei nukentėjusysis nukentėjo nuo žemosios įtampos įrenginių, jį galima patempti sausomis rankomis laikant už jo sauso drabužio arba panaudoti sausą medinę lentą. Kai tik nukentėjusysis nebebus veikiamas elektros srovės, mokant suteikti pirmąją pagalbą, pradėti gaivinti.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA