Neringoje – kurorto identitetui svarbus įvykis

Neringoje – kurorto identitetui svarbus įvykis
Neringa
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Neringos savivaldybės inf.

Šiandien Neringoje prasidėjo Europos menininkų kolonijų federacijos „euroArt“ narių susitikimas – čia vieši apie 40 šios organizacijos narių iš Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Belgijos, Nyderlandų.

Europos menininkų kolonijų federacija vienija Europoje gyvavusias menininkų kolonijas ir rezidencijas. Dailininkų kolonija veikė ir Nidoje – 19 amžiaus antroje pusėje – 20 amžiaus pradžioje ši Kuršių nerijos gyvenvietė buvo vokiečių dailininkų, intelektualų pamėgta vasarojimo ir kūrybos vieta.  Iki Antrojo pasaulinio karo Nidoje kūrė apie 300 dailininkų, čia lankėsi fotografai, rašytojai, aktoriai, kompozitoriai. Jie Kuršių nerijoje rado ramybės salą, kūrybinio įkvėpimo šaltinį. Šios dailininkų kolonijos gyvavimo metu Nidoje sukurti darbai šiandien žinomi visame pasaulyje.

Nidos dailininkų kolonijos tradiciją Neringa siekia atkurti ir šiandien. Apie tai bus diskutuojama kartu su čia viešinčiais Europos menininkų kolonijų federacijos „euroArt“ nariais.

„Siekiame, kad Nidos dailininkų kolonijos tradicija būtų gyva. Džiaugiamės šiandien veikiančia Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija. Savivaldybė yra stipendijų steigėja, kuriomis siekiama paskatinti Neringoje kurti ir reziduoti tapytojus, fotografus, rašytojus. Puoselėjame planus Nidoje įkurti daugiafunkcinį kultūros centrą, kultūros reikmėms pritaikyti vokiečių peizažisto Ernsto Molenhauerio namą. Jau ne vieną dešimtmetį Nidos dailininkų kolonijos palikimą puoselėja Nidoje veikiantys Thomo Manno kultūros centras ir Neringos muziejai. Viliuosi, kad buvimas „euroArt“ dalimi dar labiau prisidės prie šių mūsų planų įgyvendinimo“, – apie Neringoje vykstančio įvykio svarbą kalba Neringos savivaldybėse meras Darius Jasaitis.

Neringoje vykstančio „euroArt“ narių susitikimo proga Kuršių nerijos istorijos muziejuje bus galimybė aplankyti ir meno parodą iš klaipėdiečio kolekcininko Aleksandro Popovo Rytų Prūsijos menininkų darbų kolekcijos. Su šia kolekcija ir VšĮ „Nidden“ veikla supažindins viena iš „Nidden“ įkūrėjų Jelena Kisinova, o menotyrininkė Irmantė Šarakauskienė plačiau supažindins su nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus saugoma Nidos dailininkų kolonijos kolekcija.

Europos šalių meno kolonijas ir rezidencijas jungianti organizacija „euroArt“ įkurta 1994 m. Briuselyje, globojant Europos Parlamentui ir Europos Komisijai, siekiant išsaugoti iki Antrojo pasaulinio karo Europoje veikusių meno kolonijų praeitį bei sukurti naujos – bendros – meninės ateities galimybę. Šios federacijos nariai kartu rengia parodas, keičiasi nuomonėmis, žiniomis ir menininkais. Kasmetiniuose susitikimuose jie ne tik informuoja vieni kitus apie įvykius savo kolonijose, bet ir visi kartu siekia didesnio kultūrinio supratimo ir bendradarbiavimo Europos kontekste.

Susitikimą organizuoja VšĮ Thomo Manno kultūros centras kartu su Neringos savivaldybe.