Nepriklausoma Lietuva olimpiadoje: ryžtas, pergalingi debiutai ir dopingas

Beatričė ZajančkauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt

180909

Po kiek daugiau nei 2 savaičių sporto pasaulį sudrebins laukiamiausias renginys – Tokijo vasaros olimpinės žaidynės. Kelialapius į jas šiemet gavo 37 šalies sportininkai. O kaip nepriklausomos Lietuvos atstovams sekėsi ankstesnėse vasaros olimpiadose?

1992 m. Barselonos olimpinės žaidynės

Po daugiau nei 50 metų trukusios okupacijos Lietuvos atstovai atidarymo ceremonijoje nešė valstybinę šalies vėliavą. Pirmąjį auksą nepriklausomos šalies istorijoje iškovojo 32 metų disko metikas Romas Ubartas. Sportinio azarto kupini krepšininkai, vedami trenerio Vlado Garasto, kovoje dėl bronzos nugalėjo Jungtinę komandą, sudarytą iš okupuotų SSRS šalių sportininkų. Tai buvo svarbi pergalė visai Lietuvai, dar kartą įrodžiusi kovingą nepriklausomos šalies dvasią.

1996 m. Atlantos olimpinės žaidynės

Džordžijos sostinėje vykusiose žaidynėse antrąjį bronzos medalį užsikabino Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė. Jai atstovavo Arvydas Sabonis,Rimas Kurtinaitis, Saulius Štombergas, Gintaras Einikis ir kiti šalies krepšininkai.

2000 m. Sidnėjaus olimpinės žaidynės

Naujojo amžiaus pradžia Lietuvai atnešė gausų olimpinių medalių derlių. Auksą pelnė disko metikas Virgilijus Alekna, dabartinė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė, šaulė Daina Gudzinevičiūtė. Bronzos medaliais pasidabino dviratininkė Diana Žiliūtė, porinės valties irkluotojos Kristina Poplavskaja ir Birutė Šakickienė, vyrų krepšinio rinktinė. Jos gretose – treneris Jonas Kazlauskas, Šarūnas Jasikevičius, Darius Maskoliūnas, Dainius Adomaitis.

2004 m. Atėnų olimpinės žaidynės

Olimpinių žaidynių lopšyje vykusiose varžybose čempiono titulą vėl apgynė Virgilijus Alekna, kuriam vietą užleido dopingo testą atlikti atsisakęs vengras. Pirmuosius sidabro medalius Lietuvos olimpinių žaidynių istorijoje pelnė septynkovininkė Austra Skujytė ir penkiakovininkas Andrejus Zadneprovskis. Rungtynėse dėl olimpinio bronzos medalio kovoję Lietuvos krepšininkai nusileido JAV ir nutraukė pergalių seriją.

2008 m. Pekino vasaros olimpinės žaidynės

Kinijoje Lietuvos olimpiečiai pakartojo Sidnėjaus scenarijų ir parsivežė 5 medalius. Bronzą iškovojo Andrejus Zadneprovskis, Virgilijus Alekna, o po teigiamo varžovo dopingo tyrimo bronzos medalį į sidabro išsikeitė Mindaugas Mizgaitis. Vicečempionais pirmą kartą tapo ir penkiakovininkas Edvinas Krungolcas, buriuotoja Gintarė Volungevičiūtė.

2012 m. Londono olimpinės žaidynės

Londone vykusioje olimpiadoje 100 m plaukimo krūtine distancijoje pergalingai debiutavo 15-metė Rūta Meilutytė. Prie jos prisidėjo ir penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Bronzos medaliais apdovanoti 2 kovinio sporto atstovai – imtynininkas Aleksandras Kazakevičius bei boksininkas Evaldas Petrauskas. Austra Skujytė, Londone likusi penktoje vietoje, dėl teigiamų 2 varžovių dopingo testo rezultatų po 6 metų atsiėmė bronzos medalį. Dėl tos pačios priežasties iš olimpiados 2019 m. diskvalifikuotas vicečempionas, kanojininkas Jevgenijus Šuklinas.

2016 m. Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės

Iš Brazilijos sostinės parvykę olimpiečiai į gimtinę parsivežė 4 apdovanojimus. Vicečempionais tapo porinės valties irkluotojai Saulius Ritter ir Mindaugas Griškonis, bronza toje pačioje rungtyje apdovanotos Milda Valčiukaitė ir Donata Karalienė. Trečiąją vietą laimėjo ir olimpinių žaidynių debiutantai: baidarininkai Aurimas Lankas bei Edvinas Ramanauskas, sunkiaatletis Aurimas Didžbalis.