PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Gruodžio 20 d. 16:10

Nepraleiskite šio dangaus reginio – tai geriausias šansas per 800 metų

Vilnius

© NASA/ Bill Ingalls | JAV

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


158799

Artėjant šiems keistiems metams link pabaigos danguje bus matomas išskirtinis reginys. Kol vieni nuo kitų turime laikytis atstumo, panašu, kad dviems planetoms tai negalioja. 

f6f9ddb9.jpg

Didysis Jupiterio ir Saturno priartėjimas prie vienas kito įvyks gruodžio 21 d. Taip arti šios dvi planetos milžinės nebuvo nuo pat viduramžių ir toks reiškinys dar vadinamas „Kalėdų bučiniu“.

Šiais metais žvaigždžių mylėtojai Kalėdų „bučinį“ galės išvysti po tarpplanetine amalo šakele, kuomet Jupiteris ir Saturnas atrodys esantys arčiau vienas kito ir ryškesni, nei jie buvo pastaruosius 800 metų, o šis reiškinys yra vadinamas didžiąja konjunkcija.

Koks tai reiškinys?

Gruodžio 21 d. saulėgrįžos metu planetos atrodys lyg viena ryški žvaigždė, nes tuo metu Jupiterio bei Saturno 12 ir 29 metų trukmės orbitos suves juos „krūvon“. Paskutinė didžioji konjunkcija vyko 2000 metų gegužę, tačiau dėl jos pozicijos danguje, ją stebėti buvo sunku.

1623 metų didžioji konjunkcija (kuomet dar gyvas buvo pats Galileo Galilėjus) taip pat buvo sunkiai pastebima, nes ji pasirodė pernelyg arti Saulės ir būtų buvusi prarasta saulės spindesyje, aiškino Perto Observatorija.

„Tektų keliauti iki pat 1226 metų kovo 4 d. priešaušrio, kad išvystum artimesnį šių dviejų naktiniame danguje matomų objektų susilygiavimą,“ – pasakojo astronomas Patrick Hartigan iš Teksaso Raiso universiteto.

a59e394f.jpg

Kurioje dangaus pusėje dairytis šių planetų?

2020 m. šis dangaus fenomenas bus matomas iš bet kurios Žemės vietos, tačiau geriausios sąlygos stebėjimui bus arčiau pusiaujo.

„Kalėdų bučinys“, kaip jį praminė astronomas dr. Brad Tucker iš Australijos nacionalinio universiteto, pasirodys žemai vakariniame danguje, praėjus maždaug valandai po saulėlydžio.

NASA teigimu, žmonės šių dviejų planetų turėtų ieškoti žemai pietvakariniame danguje, praėjus maždaug valandai po saulėlydžio, kuomet dvi milžinės atrodys skiriamos vos dešimtąja laipsnio dalimi.

Brad Tucker paaiškino, kad pirmiau ieškoti reikėtų plono Mėnulio pjautuvo, o tada greta jo ir dviejų ryškių objektų.

Reginio gerbėjai praktikuojasi jau dabar, nes šios dvi planetos viena kitos link artėja jau dabar, tad esant giedresniam dangui skubėkite dairytis, nes per patį priartėjimo piką debesys gali iškrėsti piktą pokštą.

Jupiteris yra didesnioji planeta ir galintieji pasigirti puikia rega arba apsiginklavę žiūronų pora, galės jį atskirti nuo Saturno. Visiems kitiems konjunkcijos metu planetos atrodys lyg viena žvaigždė.

Planetos paprastai šviečia tolygiau arba žybsi mažiau pastebimai nei žvaigždės, taigi tai gali padėti jas atskirti danguje.

Linkime giedro dangaus ir gražaus reginio!

Gismeteo.lt