PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Vasario 27 d. 08:26

„Nepatogūs“ tyrimai būtini ankstyvai ligų diagnostikai

Lietuva

Senivpetro nuotr.

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


259974

Nepaisant to, kad laiku atlikti proktologiniai tyrimai gali padėti anksti nustatyti ir sėkmingai gydyti ligą, vis dar dažnai, net ir kenčiant nemalonius simptomus, delsiama kreiptis į gydytoją. Gydytojas chirurgas, proktologas Olegas Aliošinas pasakoja, kaip vyksta proktologinis tyrimas ir kodėl nereikėtų jo atidėlioti.

Kaip atliekamas proktologinis tyrimas

Proktologinė apžiūra visuomet prasideda nuo pokalbio su pacientu ir jo nusiskundimų išklausymo. Po to atliekamas digitalinis tyrimas, kuomet išangės sritis ir apatinė tiesiosios žarnos dalis čiuopiama pirštu. Šis tyrimas, priklausomai nuo medicinos įstaigoje esančios įrangos, gali būti atliekamas pacientui esant skirtingose pozicijose: ginekologinėje, ant šono arba keturklūpčiojant.

„Atvykstant į gydytojo proktologo konsultaciją, reikia atlikti tiesiosios žarnos paruošimą vienkartine paruošta klizma, kurią galima įsigyti vaistinėje“, – atkreipia dėmesį specialistas.

Digitalinio tyrimo metu įvertinama aplinkinė išangės oda, rauko tonusas, vientisumas ir skausmingumas. Šis tyrimas, pasak O. Aliošino, po pokalbio su pacientu yra bene daugiausia pirminės informacijos suteikiantis tyrimas.

Prireikus gali būti atliekami instrumentiniai tyrimai – anoskopija ir rektoskopija. Anoskopijos metu, švelniai įvedus siaurą, neilgą vamzdelį su šviesos šaltiniu (anoskopą) į tiesiąją žarną, detaliai įvertinama išangė ir tiesiosios žarnos apatinė dalis, vizualiai apžiūrima gleivinė, diagnozuojami jos pokyčiai bei papildomi dariniai. Šis tyrimas padeda nustatyti įplėšas (išangės kanalo opas), fistules (patologiniai kanalai, kurie susidaro tarp odos aplink išangę ir išangės ar tiesiosios žarnos), hemorojų (veninių mazgų).

Atliekant rektoskopiją, naudojamas vamzdelis (rektoskopas) yra ilgesnis. Šio tyrimo metu tam, kad būtų išplėsta tiesiosios žarnos ertmė, pro vamzdelį pučiamas oras. Rektoskopija padeda įvertinti gilesnį tiesiosios žarnos segmentą ir jos gleivinę.

Kartais prireikia sudėtingesnių tyrimų – sigmoidoskopijos ar kolonoskopijos. Tokiu atveju specialistas paskiria tyrimo laiką ir pataria pacientui, kaip jam pasiruošti. Atliekant šiuos tyrimus, galima diagnozuoti storosios žarnos patologijas, įvairias uždegimines žarnyno ligas, papildomus darinius (polipus ir kt.), kurie gali būti piktybiniai.

Simptomai, įspėjantys, kad reikia kreiptis į specialistą

Pasak specialisto, simptomai, kuriuos pajutus reikėtų kreiptis į gydytoją proktologą, yra: diskomfortas tuštinimosi metu, kraujavimas arba skausmingas tuštinimasis, niežulys, perštėjimas tarpvietės srityje. Proktologo konsultacijoje būtina apsilankyti ir gavus teigiamą slapto kraujavimo (iFOPT) tyrimo rezultatą.

Kalbant apie tai, kas gresia, nesikreipiant į gydytoją, O. Aliošinas įspėja, kad minėti simptomai gali būti ne tik nepiktybinio susirgimo, bet ir onkologinės ligos požymiai. Todėl proktologo konsultacija yra būtina, kad liga būtų nustatyta kaip galima anksčiau ir sėkmingai gydoma.

„Ankstyvas ligų, ypač onkologinių, nustatymas yra sėkmingo gydymo pagrindas. Nors proktologinis ištyrimas nėra skausmingas, dėl savo subtilumo jis gali būti nemalonus ir nepatogus pacientui. Tačiau šiuolaikinės medicinos galimybės ir specialistų empatija bei jų supratingas požiūris leidžia maksimaliai sumažinti šiuos pojūčius, todėl baimintis proktologinių tyrimų ir atidėlioti vizito pas gydytoją tikrai neverta. Laiku aptikus ligą, mes turėsime daugiau galimybių parinkti jūsų sveikatą tausojantį gydymo būdą, o jūs – greičiau išgyti, pamiršti varginančius simptomus ir džiaugtis geresne gyvenimo kokybe“, – sako gydytojas.

Pranešimas spaudai