PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Rugpjūčio 28 d. 10:39

Nemokamas prostatos vėžio tyrimas – garantas išvengti ligos

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


13110

Kasmet Lietuvoje nustatoma daugiau nei 2500 naujų prostatos vėžio atvejų. Sergančiųjų amžius jaunėja. Lietuvoje vis dažniau prostatos vėžiu suserga vyrai jaunesni nei 55 metų. Apie ligos simptomus ir prevenciją pasakoja gydytojas urologas Paulius Bosas.

Nemokama paslauga naudojasi ne kiekvienas

Apie prostatos vėžį viešumoje kalbama ne taip dažnai, todėl pastebima, kad dauguma vyrų apie šią ligą pernelyg negalvoja. Pasak Urologijos centro gydytojo urologo P. Boso, tokius žmones išgelbėja šeimos daktarai, kurie informuoja apie valstybės apmokamą prostatos vėžio diagnostikos programą. Todėl dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Programos metu atliekamas profilaktinis kraujo tyrimas, suteikiantis informaciją apie prostatos būklę – PAS (prostatos specifinis antigenas). Tyrimas padeda laiku įtarti prostatos vėžį. Biopsijos tyrimas atliekamas, jau norint patvirtinti prostatos vėžio diagnozę.

„Dažnai simptomų neturintys vyrai galvoja, kad prostatos vėžiu serga kiti, tik ne jie. Vyrai turi suprasti, kad tik nuo jų veiksmų ir ryžto priklausys, ar galėsime laiku suvaldyti ligą. Dėl to svarbu reguliariai tikrintis sveikatą“, - sako gydytojas urologas.

Prostatos vėžio diagnostikos programa Lietuvoje vykdoma jau dešimtmetį, tačiau šiemet įtraukimo į ją kriterijai pakeisti. Joje gali dalyvauti vyrai nuo 50 iki 69 metųir vyrai nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Vyrams ši paslauga teikiama kartą per dvejus metus, išskyrus atvejus, kai:vyrų iki 59 metų (imtinai) PSA kiekis ≤ 1 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus;vyrų nuo 60 metų PSA kiekis ≤ 2 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus.

Simptomus sunku atpažinti, o tyrimai kelia baimę

Gydytojas teigia, kad ši liga pavojingiausia tuo, kad ankstyvose stadijose prostatos vėžys nesukelia jokių išskirtinių simptomų. Vėlesnėse stadijose atsiranda šlapinimosi sutrikimų. Padažnėjus šlapinimuisi, dėl to tenka keltis nakties metu, kartais net kelis kartus. Ligai būdingas ir skausmas kauluose, tinsta kojos. Prostatos vėžį gali nulemti ir genetiniai pakitimai. Pastebėjus bet kokius šlapinimosi sutrikimus, vertėtų pasitikrinti pas gydytoją.

„Vyrauja klaidinga nuomonė, kad vėžio atveju pagyti neįmanoma. Tai netiesa – nustačius ligą ankstyvosiose stadijose, dauguma vyrų pagydome. Net ir su išplitusiu vėžiu įmanoma kovoti – kuo anksčiau pradėdamas gydymas, tuo geresni rezultatai“,- pacientų baimes komentuoja specialistas.

Nemaža dalis vyrų nesitikrina, nes galvoja, kad prostatos biopsija – tyrimas, kuriuo patvirtinama diagnozė – sukelia skausmą. Gydytojas tikina, kad tyrimas nuskausminamas, o norintiems suteikiamas ir papildomas nuskausminimas. Tyrimo metu stengiamasi maksimaliai sumažinti diskomfortą. Kadangi kiekvienas ligos atvejis yra individualus, gydymo eiga pritaikoma kiekvienam asmeniškai.

Ligos progresas

Biopsijos metu nustačius prostatos vėžį, ne visuomet prireikia ilgo gydymo. Jeigu nustatomas mažai agresyvus vėžys, jeigu ligonis turi rimtų sveikatos problemų, gali būti taikoma stebėjimo taktika – reguliariai tikrinamas paciento kraujas, kas 6 mėnesius atliekamas PSA tyrimas, taip pat stebima, kaip keičiasi paciento simptomai. Tolesni veiksmai priklauso nuo paciento būklės, ligos išplitimo ir simptomų, todėl labai svarbu prostatos vėžio grėsmę tikrinti reguliariai.

„Pradinėje prostatos vėžio stadijoje, neplisdama, liga vystosi gan ilgai. Vėžiui pradėjus plisti, negydant, jis progresuoja labai greitai“, - teigia gydytojas P. Bosas.

Galimybė pasitikrinti

Siekiant mažinti sergančiųjų skaičių ir laiku apsaugoti vyrus nuo susirgimo, valstybė įgyvendina prevencinę prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą. Jos dėka ligoniams suteikiama galimybė nemokamai atlikti tyrimus jų pasirinktoje gydymosi įstaigoje, turinčioje sutartis su Teritorine ligonių kasa. Gydytojas urologas P. Bosas ragina nelaukti ir pasitikrinti laiku.

„Svarbu, kad tyrimai būtų atlikti laiku, operatyviai, esant poreikiui su papildoma nuskausminamųjų galimybe. Mat atidedant biopsiją be gydytojo žinios, liga gali plisti ir tapti nepagydoma. Kuo greičiau pasinaudosite nemokamu tyrimu, tuo lengviau bus nugalėti šią ligą“, - pabrėžia urologas P. Bosas.